Matcha – najzdrowsza herbata świata

Fitoterapia Otwarty dostęp

„Najzdrowsza herbata świata” – tym mianem nazwano zieloną herbatę o nazwie matcha. Choć matcha głównie kojarzona jest z Japonią, to wywodzi się z Chin. W XV i XVI w. parzenie herbaty stało się powszechne również w Japonii i było częstym zwyczajem, który przeszedł do rangi dworskiego ceremoniału. W dokładnym tłumaczeniu „matcha” to „herbata w proszku”1.

Wytwarzana jest ona z liści krzewów herbacianych Camelia sinensis, które co najmniej na dwa tygodnie przed zbiorami są osłaniane przed dostępem promieni słonecznych. W tym czasie w liściach wytwarzają są związki, dzięki którym herbata nabiera słodkiego, aromatycznego smaku. Następnie liście nabierają bladego odcienia zieleni, są zbierane i suszone, po czym rozdrabniane na drobny pył2. 
W przeciwieństwie do tradycyjnego parzenia zielonej herbaty, pijąc matchę spożywa się zmielone na pył liście roztworzone w gorącej, lecz nie wrzącej wodzie. Do przygotowania jednej porcji napoju używa się pół małej łyżki proszku. Zalety i korzyści spożywania matchy wynikają z obecności przeciwutleniaczy, takich jak polifenole: flawonole, flawanole i kwasy fenolowe3. Ze względu na ich działanie przeciwutleniające, przeciwwirusowe i przeciwzapalne, a także stymulujące procesy immunologiczne i detoksykacyjne, spożywanie zielonej herbaty zalecane jest dla osób w każdym wieku. Spożycie matchy może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowalności na choroby układu krążenia i nowotwory4. 
Japońską matchę charakteryzuje wyraźny intensywny smak, słodki aromat, ale także dość wysoka cena. Wysoka zawartość taniny i kofeiny decydują o pojawieniu się smaku tzw. umami, którego nie obserwuje się w herbatach tradycyjnych, uprawianych w pełnym...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI