Autor: Joanna Kobus-Cisowska

Prof. UPP Dr hab. inż. Technolog żywności, pracownik Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wiceprezes zarządu Wielkopolskiego Centrum Klasteringu (WCK), audytor HACCP.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dlaczego kiełki są zdrowe

Nasiona roślin strączkowych i ziaren zbóż to popularne produkty. Stanowią podstawę diety człowieka, są źródłem makroskładników (białka, węglowodany), mikroskładników (witaminy, składniki mineralne i aminokwasy), a także wtórnych metabolitów roślinnych (głównie związki fenolowe i glukozynolany). Badania naukowe potwierdzają, że kiełkowanie nasion może zmieniać ich wartość odżywczą1. Zmieniają się wówczas nie tylko zawartość cennych z żywieniowego punktu widzenia składników, ale także ich proporcje.

Czytaj więcej

Przyprawy, które rozgrzewają nas zimą

Okres zimowy sprzyja częstym przeziębieniom oraz infekcjom. Zwiększa też naszą ochotę na ciepłe potrawy oraz rozgrzewające napoje, najlepiej o aromatycznym, intensywnym smaku i zapachu. Szukając sensorycznych wrażeń i prozdrowotnego działania, warto pamiętać, jak ważną rolę odgrywają w naszej diecie przyprawy.

Czytaj więcej

Co łączy grzyby i witaminę D?

Witamina D pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, m.in. stymuluje syntezę białek transportujących wapń w jelicie cienkim, zwiększa wchłanianie wapnia z pożywienia, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia ryzyka otsteoporozy i osteomalacji u dorosłych oraz krzywicy u dzieci1. Odpowiednia ilość witaminy D może pomóc w ochronie przed niektórymi nowotworami, chorobami układu oddechowego u dzieci, chorobami układu krążenia, chorobami neurodegeneracyjnymi oraz działa korzystnie w profilaktyce cukrzycy typu 1 i 22.

Czytaj więcej

Prozdrowotne właściwości truskawek

Racjonalna dieta powinna być obfita we wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przykładem cennego zarówno pod względem odżywczym, jak i sensorycznym produktu są owoce, a wśród nich truskawki. Wiele badań naukowych skupiających się na analizowaniu składu owocu potwierdza występowanie różnych składników bioaktywnych odpowiedzialnych za jego prozdrowotne właściwości, np. przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i przeciwstarzeniowe. Do składników tych należą przede wszystkim witaminy, składniki mineralne oraz polifenole. 

Czytaj więcej

Boczniaki ostrygowate (Pleurotus ostreatus) w diecie – jak wspomagają zdrowie

Obecnie obserwuje się coraz więcej zachorowań na choroby układu krążenia, cukrzycę, dyslipidemię, nadciśnienie tętnicze oraz otyłość. Zaburzenia metaboliczne są głównymi czynnikami pojawienia się tych chorób. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2018 r. z powodu następstw chorób układu krążenia zmarło 17,9 miliona ludzi, co stanowi 31% wszystkich zgonów1. Liczba zachorowań na choroby kardiometaboliczne oraz duży przyrost przypadków śmiertelnych będących ich następstwem, są silnie uzależnione od czynników, takich jak: używki (alkohol, tytoń i inne), zbyt mała aktywność fizyczna, niewłaściwa dieta1. To ostatnie wyjaśnia ogromne zainteresowanie konsumentów żywnością funkcjonalną i składnikami żywności, które mogą poprawić zdrowie kardiometaboliczne2. 

Czytaj więcej

Jakie korzyści „płyną” z kokosa – skuteczne nawadnianie i właściwości prozdrowotne

Żywność funkcjonalna, innowacyjne oraz egzotyczne produkty pojawiające się na polskim rynku bardzo szybko zyskują dużą popularność. Jednocześnie wzrasta zainteresowanie konsumenta właściwościami tych produktów. Ciekawą grupą asortymentową są napoje funkcyjne, w tym napoje izotoniczne.

Czytaj więcej

Sosna jako źródło związków prozdrowotnych i leczniczych

Obecnie poszukuje się naturalnych źródeł związków prozdrowotnych, które mogłyby zostać zastosowane w żywności. Szczególnie interesujące są pod tym względem surowce roślinne, będące bogatym źródłem związków bioaktywnych, a wśród nich istotne są związki fenolowe, które cechują się silną aktywnością przeciwutleniającą1.

Czytaj więcej

Wino i piwo - na zdrowie

Piwo i wino towarzyszą człowiekowi od bardzo dawna. Uważa się, że pierwszy kontakt ludzi z winoroślami miał miejsce 100 000 lat temu, gdy napotkali dziką winorośl euroazjatycką (Vitis vinifera sylvestris) na obszarze współczesnego Libanu po wcześniejszym opuszczeniu Afryki1. Początki produkcji wina miały miejsce blisko 6000 lat temu2. Piwo za to towarzyszy człowiekowi krócej, gdyż od około 5000 lat3.

Czytaj więcej

Matcha – najzdrowsza herbata świata

„Najzdrowsza herbata świata” – tym mianem nazwano zieloną herbatę o nazwie matcha. Choć matcha głównie kojarzona jest z Japonią, to wywodzi się z Chin. W XV i XVI w. parzenie herbaty stało się powszechne również w Japonii i było częstym zwyczajem, który przeszedł do rangi dworskiego ceremoniału. W dokładnym tłumaczeniu „matcha” to „herbata w proszku”1.

Czytaj więcej

Amigdalina – wiadomości farmakologiczne i toksykologiczne

Amigdalina to organiczny związek z grupy glikozydów cyjanogennych. Na skutek metabolizmu w organizmie przekształcona zostaje do cyjanowodoru, czyli kwasu pruskiego. Toksyczność kwasu pruskiego wynika z jego zdolności do hamowania procesu określanego jako oksydacyjna fosforylacja. Połączenie jonów cyjankowych z trójwartościowym żelazem oksydazy cytochromowej blokuje zdolność wykorzystywania tlenu przez komórki żywego organizmu, prowadząc w efekcie do niedotlenienia1. W czasie II wojny światowej kwas pruski stanowił składnik cyklonu B, gazu wykorzystywanego w komorach gazowych.  

Czytaj więcej

Właściwości prozdrowotne czarnego czosnku

Czosnek (Allii sativi bulbus) nazywany naturalnym antybiotykiem, znany jest ze swoich leczniczych właściwości, specyficznego smaku oraz zapachu, nie dla wszystkich jednak akceptowalnego. Dlatego też na rynku pojawiła się alternatywa powszechnie znanego surowego czosnku. Od kilku lat na rynku można znaleźć czosnek o czarnej barwie i znacznie łagodniejszym smaku. Pozytywne zmiany zachodzące w wyniku fermentacji i będące głównie wynikiem reakcji Maillarda przyczyniają się do szerszego zastosowania czosnku w przemyśle spożywczym oraz wpisują czarny czosnek na listę żywności funkcjonalnej.

Czytaj więcej

Możliwości wykorzystania składników roślinnych jako składników bioaktywnych w profilaktyce Alzheimera

Aktualnie ma miejsce intensywny wzrost rozwoju nauk o zdrowiu, czego efektem są nowe metody leczenia interwencyjnego. Pomimo tego, w dalszym ciągu problemem są choroby, na które nie opracowano w pełni skutecznego leku. Dlatego w tym kontekście dużą uwagę zwraca się na profilaktykę i promocję zdrowia.

Czytaj więcej