Mięśniaki macicy i torbiele jajników – spojrzenie tradycyjnej medycyny chińskiej

Medycyna wschodu

Tradycyjna medycyna chińska (TCM) obejmuje różne wywodzące się z Chin praktyki, które w krajach zachodnich uznawane są za uzupełniający lub alternatywny system medyczny. Jest on kompleksowym systemem do diagnozy i leczenia zarówno dolegliwości ostrych, jak i przewlekłych. Teoria TCM jest bardzo złożona, powstała tysiące lat temu dzięki skrupulatnej obserwacji przyrody i kosmosu, zawiera w sobie teorie, takie jak Yin i Yang, 5 Elementów, narządy a oraz substancje jak Qi i Krew. Stosując terapie według medycyny chińskiej, patrzymy na organizm holistycznie i dążymy do przywrócenia równowagi, która jest niezbędna dla zdrowia. Główne obszary działania TCM to dietetyka, ziołolecznictwo, akupunktura oraz modyfikacja stylu życia1.

Medycyna chińska jest z dużym powodzeniem stosowana na dolegliwości ginekologiczne u kobiet. Już w 1237 r. wydano książkę, która dotyczyła chorób ginekologicznych – The Complete Book of Effective Prescriptions for Diseases of Women. Podejście TCM z dobrymi efektami stosowane jest w dolegliwościach, takich jak: endometrioza, niepłodność, bolesne miesiączkowanie, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół menopauzalny. Stanowi również bardzo dobre uzupełnienie terapii mięśniaków macicy, torbieli jajników czy zespołu policystycznych jajników (PCOS)1.

POLECAMY

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to w większości łagodne zmiany nowotworowe, występujące u ok. 25% kobiet w wieku rozrodczym i u 30–40% kobiet powyżej 40. roku życia2. Szacuje się, że 50% mięśniaków jest bezobjawowych, a gdy są objawowe, dają dolegliwości, takie jak problemy menstruacyjne, obfite krwawienia miesięczne i krwawienia między miesiączkami, nieregularne miesiączki, niepłodność, bóle wynikające z ucisku w obszarze narządu rodnego lub przy dużych mięśniakach – z nacisku na inne narządy, np. pęcherz moczowy3. Występowanie objawów zależne jest od lokalizacji, liczby i wielkości mięśniaków. Obecne metody leczenia obejmują interwencje chirurgiczne lub zastosowanie terapii hormonalnej2. Klinicznie ok. 10–20% przypadków wymaga interwencji chirurgicznej, a zastosowanie metod TCM – szczególnie na wczesnym etapie wykrycia – może poprawić stan chorej i umożliwić uniknięcie operacji. 

Mięśniaki macicy według medycyny chińskiej należą do grupy chorób Zheng Jia i definiowane są jako „masy w brzuchu/macicy z uczuciem rozpierania lub pełności” – choroba ta została opisana w Kanonie Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza w III w. p.n.e. Większość ksiąg na temat ginekologii T...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI