Medycyna chińska jest z dużym powodzeniem stosowana na dolegliwości ginekologiczne u kobiet. Już w 1237 r. wydano książkę, która dotyczyła chorób ginekologicznych – The Complete Book of Effective Prescriptions for Diseases of Women. Podejście TCM z dobrymi efektami stosowane jest w dolegliwościach, takich jak: endometrioza, niepłodność, bolesne miesiączkowanie, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół menopauzalny. Stanowi również bardzo dobre uzupełnienie terapii mięśniaków macicy, torbieli jajników czy zespołu policystycznych jajników (PCOS)1.
POLECAMY
Mięśniaki macicy
Mięśniaki macicy to w większości łagodne zmiany nowotworowe, występujące u ok. 25% kobiet w wieku rozrodczym i u 30–40% kobiet powyżej 40. roku życia2. Szacuje się, że 50% mięśniaków jest bezobjawowych, a gdy są objawowe, dają dolegliwości, takie jak problemy menstruacyjne, obfite krwawienia miesięczne i krwawienia między miesiączkami, nieregularne miesiączki, niepłodność, bóle wynikające z ucisku w obszarze narządu rodnego lub przy dużych mięśniakach – z nacisku na inne narządy, np. pęcherz moczowy3. Występowanie objawów zależne jest od lokalizacji, liczby i wielkości mięśniaków. Obecne metody leczenia obejmują interwencje chirurgiczne lub zastosowanie terapii hormonalnej2. Klinicznie ok. 10–20% przypadków wymaga interwencji chirurgicznej, a zastosowanie metod TCM – szczególnie na wczesnym etapie wykrycia – może poprawić stan chorej i umożliwić uniknięcie operacji.
Mięśniaki macicy według medycyny chińskiej należą do grupy chorób Zheng Jia i definiowane są jako „masy w brzuchu/macicy z uczuciem rozpierania lub pełności” – choroba ta została opisana w Kanonie Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza w III w. p.n.e. Większość ksiąg na temat ginekologii T...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły i filmy
- ...i wiele więcej!