Wiosna – czas zmian w przyrodzie i organizmie człowieka

Medycyna wschodu

Po okresie zimy, gdy przyroda zamiera, nadchodzi czas budzenia się do życia. Jest to dynamiczna i długo wyczekiwana zmiana. Z szarości i bezruchu natura powraca do witalności. Zaczynają pojawiać się młode, jasnozielone pędy, a zwierzęta powoli stają się aktywne. Wiosna to najbardziej dynamiczny okres w ciągu roku, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę w kontekście dbania o zdrowie.

Zimą dominowała energia yin związana z zimnem, z koncentrowaniem energii i  pasywnością. Początek wiosny to moment, kiedy zaczyna wzrastać yang. To energia, która umożliwia poruszanie, dynamikę i przemieszczanie. Czas wiosny swoje odzwierciedlenie w ciągu doby ma w czasie wschodu słońca, czyli w momencie, kiedy zaczyna zwiększać się jego ilość. Yangqi w ciele wraz ze wschodem słońca zaczyna przesuwać się do zewnętrznych części ciała, w stronę skóry i otwierają się pory. W kalendarzu chińskim wiosna rozpoczyna się 13 lutego i trwa do 25 kwietnia. Przyjrzyjmy się, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie w tym okresie i czym zajmują się wtedy zwierzęta.
 

R e k l a m a


Zmiany w przyrodzie wiosną

Wiosna jest początkiem cyklu, czasem narodzin i szybkiego wzrastania. Następnie latem wszystko osiąga swoją dojrzałość, jesienią zwalnia i energia kierowana jest do wnętrza, a zimą – kiedy wszystko zastyga – zamyka się ten cykl.


Ryc. 1. Krążenie dobowe ying qi w kanałach głównych 
Źródło: opracowanie własne.

Niektórzy mogą być zaskoczeni, że już w lutym zaczyna się wiosna, bo jeszcze jest zimno i często leży śnieg. Kiedy przyjrzymy się bliżej, zauważymy, że pojawiają się pierwsze cieplejsze promienie słoneczne, a dni stają się dłuższe. Na zewnątrz zaczyna robić się coraz cieplej, a przymrozki zdarzają się głównie nocą. Śniegi zaczynają topnieć i zwiększa się wilgotność powietrza i gleby. Zwierzęta i rośliny intuicyjnie wyczuwają te zmiany i zaczynają dostosowywać się do nich. Ruch energii yang zaczyna się pod ziemią. Porusza to nasiona, które zaczynają kiełkować i przebijać się przez jeszcze zmarzniętą górną warstwę gleby. Pierwszymi roślinnymi oznakami wiosny są przebiśniegi, które możemy zaobserwować nawet wtedy, kiedy jeszcze leży śnieg. Inne rośliny również budzą się do życia, wypuszczając nowe pędy. Leszczyna zaczyna kwitnąć, ozdabiając krajobraz pięknymi żółtymi baziami, z których jesienią powstaną orzechy laskowe. Z czasem zaczynają dominować kolory, które napawają optymizmem i chęcią do działania.

Zwierzęta również rozpoczynaj...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI