Autor: Monika Mrówczyńska

Mgr; Fizjoterapeutka, akupunkturzystka, dietetyczka TCM, naturopatka. Wykładowczyni Wielkopolskiej Szkoły Akupunktury, współzałożycielka Centrum Fizjoterapii Spine, w którym prowadzi prywatną praktykę.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wiosna – czas zmian w przyrodzie i organizmie człowieka

Po okresie zimy, gdy przyroda zamiera, nadchodzi czas budzenia się do życia. Jest to dynamiczna i długo wyczekiwana zmiana. Z szarości i bezruchu natura powraca do witalności. Zaczynają pojawiać się młode, jasnozielone pędy, a zwierzęta powoli stają się aktywne. Wiosna to najbardziej dynamiczny okres w ciągu roku, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę w kontekście dbania o zdrowie.

Czytaj więcej

Zadbajmy o siebie zgodnie z TCM przed nadchodzącą zimą

Nadchodzi najtrudniejszy dla przyrody okres roku. Niskie temperatury, opady śniegu i szadź powodują, że rośliny i zwierzęta zmniejszają swoją aktywność, aby skumulować jak najwięcej energii. Teraz nie odczuwamy tak wyraźnie potrzeby rozsądnego korzystania z jej zasobów, ponieważ półki w sklepach przez cały czas obfitują w przeróżne produkty. Wychodząc jednak na zewnątrz, zauważamy, że musimy się cieplej ubrać, żeby ochronić ciało przed zimnem, a w naszych przydomowych ogródkach nic już nie zakwitnie i nie zaowocuje. Jak zatem dostroić się do zimy? Jak zadbać o siebie w najzimniejszej porze roku?

Czytaj więcej

Jesień. Czas zwolnienia w TCM

Zakończył się okres dojrzewania i pełnego rozkwitu, który mogliśmy zaobserwować latem. Wychodząc na spacer, zauważymy, że temperatura powoli spada, coraz częściej pojawiają się deszcze i mgły. Przyglądając się uważniej, zobaczymy, jak rośliny i zwierzęta powoli zaczynają przygotowania do nadchodzącej zimy. Słońce chowa się za horyzontem wcześniej, więc dni stają się coraz krótsze. Szczególnie rano i wieczorem czujemy wilgoć i chłód. Procesy, które obserwujemy w przyrodzie, wpływają na naszą fizjologię. W jaki sposób możemy przygotować się do zimy? Jak możemy zadbać o siebie jesienią, by nie dopadła nas chandra lub przeziębienie?

Czytaj więcej

Jak w ujęciu medycyny chińskiej dostroić się do lata, aby zachować równowagę

Każda pora roku w medycynie chińskiej związana jest z jednym z Pięciu Elementów (Ogniem, Ziemią, Metalem, Wodą, Drzewem). 14 maja 2022 r. według kalendarza chińskiego rozpoczęło się lato. Najcieplejszy okres w roku większości z nas kojarzy się z radością, słońcem, wakacjami, rozluźnieniem i dobrym nastrojem. Nic dziwnego, ponieważ ten czas związany jest w medycynie chińskiej z elementem Ognia. Ogień przyciąga, ogrzewa i zbliża ludzi.

Czytaj więcej

Jak zmiany pór roku wpływają na nas w ujęciu medycyny chińskiej. Piąta pora roku DOJO – zadbajmy o trawienie!

Pierwsze wzmianki na temat filozofii życia i medycyny chińskiej odnajdujemy już 5000 lat temu w postaci mitów i legend. Natomiast najstarsze spisane kompendium wiedzy dotyczące zagadnień życia i jego cykliczności to Kanon Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza, który powstał między 1000 a 200 r. p.n.e.

Czytaj więcej