Mimo że nasz organizm w ok. 60–70% składa się z wody, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że pierwszym, najprostszym krokiem do zachowania zdrowia jest prawidłowe nawodnienie, a jego brak może być prawdziwą przyczyną złego samopoczucia, kłopotów ze snem, osłabionej koncentracji i pamięci, przyspieszonego starzenia, wysuszonej cery, dolegliwości bólowych czy problemów z układem trawiennym. To od niego zależy prawidłowy przebieg metabolizmu i detoksykacji, praca układu moczowego, regeneracja podczas wysiłku, utrzymanie koncentracji i sprawności umysłowej, a nawet kondycja układu krążenia.
R e k l a m a
POLECAMY
Wewnętrzny regulator
Kiedy pijemy za mało wody, organizm bardzo szybko włącza „tryb awaryjny”, co skutkuje spadkiem sił fizycznych i mentalnych. W końcu to woda jest nośnikiem substancji odżywczych, rozpuszczalnikiem elektrolitów i związków powstających w procesach metabolicznych oraz środkiem transportu witamin i hormonów[1]. Bez niej te cenne związki nie docierają tam, gdzie są potrzebne, a poszczególne narządy tracą swoje paliwo.
Woda odpowiada również za zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej organizmu. Jej niedobór prowadzi do zaburzenia wewnątrzustrojowej homeostazy i procesów termoregulacji[2]. Co więcej, wystarczy już niewielka utrata (niecałe 2% masy ciała), by pojawiły się takie objawy, jak pogorszenie pamięci i zaburzenia koncentracji oraz zmniejszenie wydolności fizycznej!
Czym ryzykujesz?
Kolejne etapy odwodnienia dają szereg objawów. Zwykle najpierw pojawiają się bóle...