Nie dopuść do odwodnienia!

Otwarty dostęp

Mimo że nasz organizm w ok. 60–70% składa się z wody, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że pierwszym, najprostszym krokiem do zachowania zdrowia jest prawidłowe nawodnienie, a jego brak może być prawdziwą przyczyną złego samopoczucia, kłopotów ze snem, osłabionej koncentracji i pamięci, przyspieszonego starzenia, wysuszonej cery, dolegliwości bólowych czy problemów z układem trawiennym. To od niego zależy prawidłowy przebieg metabolizmu i detoksykacji, praca układu moczowego, regeneracja podczas wysiłku, utrzymanie koncentracji i sprawności umysłowej, a nawet kondycja układu krążenia.

R e k l a m a

POLECAMY

Wewnętrzny regulator

Kiedy pijemy za mało wody, organizm bardzo szybko włącza „tryb awaryjny”, co skutkuje spadkiem sił fizycznych i mentalnych. W końcu to woda jest nośnikiem substancji odżywczych, rozpuszczalnikiem elektrolitów i związków powstających w procesach metabolicznych oraz środkiem transportu witamin i hormonów[1]. Bez niej te cenne związki nie docierają tam, gdzie są potrzebne, a poszczególne narządy tracą swoje paliwo.

Woda odpowiada również za zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej organizmu. Jej niedobór prowadzi do zaburzenia wewnątrzustrojowej homeostazy i procesów termoregulacji[2]. Co więcej, wystarczy już niewielka utrata  (niecałe 2% masy ciała), by pojawiły się takie objawy, jak pogorszenie pamięci i zaburzenia koncentracji oraz zmniejszenie wydolności fizycznej!

Czym ryzykujesz?

Kolejne etapy odwodnienia dają szereg objawów. Zwykle najpierw pojawiają się bóle...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI