Pielęgnacja ciała według medycyny holistycznej – Ajurwedy

Medycyna wschodu Otwarty dostęp

Ajurweda, wywodząca się z subkontynentu indyjskiego, to najstarsza, a jednocześnie cały czas aktualna i praktykowana forma medycyny o niezwykle zindywidualizowanym i holistycznym podejściu do pacjenta. W Indiach już przed tysiącami lat wraz z początkami Ajurwedy doskonalono sztukę i naukę o naturalnym pięknie oraz pielęgnacji. Stosowanie kosmetyków miało na celu nie tylko uzyskanie atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego, ale także osiągnięcie długowieczności przy zachowaniu dobrego zdrowia (sanskryt. – Aayush i Aarogyam). Istnieją dowody na wysoce zaawansowane koncepcje samoupiększania i szeroką gamę kosmetyków używanych zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety w starożytnych Indiach. Wiele z tych praktyk zależało od pory roku (Rutus) i było dopasowanych do codziennej rutyny (Dinacharya)1.

Przyglądając się ajurwedyjskiej trosce o skórę, można zauważyć, że wyznacza ona najwyższe standardy koncepcji „naturalnej” pielęgnacji. W klasycznej Ajurwedzie naskórnie stosuje się tylko jadalne składniki spożywcze, ponieważ skóra „zjada” wszystko, co zostanie na nią nałożone, wchłaniając to bezpośrednio do krwiobiegu.
Według Ajurwedy stan skóry odzwierciedla stan zdrowia, zatem skóra jest bardzo dobrym narzędziem diagnostycznym w poszukiwaniu ewentualnych stanów chorobowych czy nierównowagi. Ajurwedyjskie metody diagnozowania i leczenia opierają się na założeniu, że ciało ludzkie nie tylko jest częścią natury, ale jest naturą samo w sobie, stanowi mikrokosmos całego wszechświata. Ajurweda opisuje pięć żywiołów (elementów) – przestrzeń, powietrze, ogień, wodę i ziemię, będące budulcem wszystkich organizmów oraz tego, co znajduje się wokół nich. Żywioły te łączą się w funkcjonalnie i energetycznie dobrane pary, tzw. dosze – Vata (wiatr i powietrze), Kapha (ziemia i woda) oraz Pitta (ogień i woda). Każdy organizm posiada ich unikalną kombinację (proporcje), znaną jako konstytucja psychofizyczna lub prakriti. Prakriti stanowi unikalny kod genetyczny, niezmienny przez całe życie, jednak jego delikatna równowaga może zostać zakłócona przez szereg czynników zewnętrznych: stres, dietę, klimat, pory roku, zanieczyszczenia, emocje. Występujący wówczas stan nierównowagi określa się jako Vikriti2.
Celem ajurwedyjskiego leczenia, a także pielęgnacji skóry jest przywrócenie harmonii z naturą i do stanu jak najbardziej zbliżonego do pierwotnej Prakriti. 

POLECAMY

Charakterystyka skóry w ujęciu ajurwedyjskim

Dosze (Vata, Pitta, Kapha) mają określone właściwości, które manifestują się zarówno na poziomie ciała, jak i umysłu. Każdy człowiek posiada wszystkie trzy dosze, jednak zazwyczaj jedna lub dwie z nich dominują, zatem w zależności od tego, której doszy jest więcej, skóra będzie charakteryzować się innymi cechami. 
Pojawia się zatem pytanie: jak poszczególne dosze przekładają się na właściwości skóry oraz jej holistyczną pielęgnację?

Skóra Vata 
Jest sucha, cienka, szorstka, delikatna, chłodna w dotyku, czasem może się łuszczyć, jest skłonna do szybszego starzenia się. Ten rodzaj skóry, aby na długo zachował młodzieńczy wygląd, wymaga odpowiedniego nawilżenia, rozgrzania i uziemienia3. 
Wskazówki dotyczące stylu życia dla osób o typie skóry Vata4, 5:

 • wypijanie co najmniej 2 litry wody dziennie;
 • regularna, codzienna rutyna;
 • stosowanie technik medytacji i relaksacji;
 • codziennie nakładanie ciepłego oleju na ciało podczas automasażu (olej sezamowy, migdałowy lub z awokado). Ten codzienny rytuał chroni stawy, natłuszcza suchą skórę i uelastycznia podatne na lęki osoby Vata;
 • spożywanie dużej ilości zdrowych tłuszczów, takich jak awokado, ghee, oliwa z oliwek, nasiona sezamu i migdał.

Skóra Pitta 
Jest wrażliwa, miękka, ciepła, podatna na piegi, pieprzyki, wysypki. Jest także skłonna do stanów zapalnych, zaczerwienień, trądziku, egzemy, łuszczycy. W celu zrównoważenia skóry Pitta zalecane jest używanie produktów chłodzących i kojących6. Wskazówki dotyczące stylu życia dla osób o typie skóry Pitta7, 8:

 • używanie wody kokosowej, oleju kokosowego, spożywanie chłodzących produktów, takich jak np. awokado i banany;
 • codzienne nakładanie na skórę oleju kokosowego, który uspokaja i chłodzi skórę;
 • ograniczenie ekspozycji na słońce;
 • minimalizowanie spożycia alkoholu, kawy, pikantnych, tłustych i smażonych potraw.

Skóra Kapha 
Ma wszystkie cechy wody i ziemi – może być grubsza, tłusta, blada, chłodna, bardziej tolerancyjna na słońce. Osoby o typie Kapha mogą mieć także matową cerę, nadmierną produkcję sebum, skłonność do trądziku torbielowatego i cierpieć na zatrzymywanie wody. Skóra Kapha wymaga regularnego oczyszczania, ponieważ jest najbardziej podatna na gromadzenie się ama, czyli toksyn pod skórą. Potrzebuje lekkich i stymulujących produktów do pielęgnacji skóry.9
Wskazówki dotyczące stylu życia dla osób o typie skóry Kapha10, 11:

 • regularne oczyszczanie organizmu (wewnętrznie i zewnętrznie);
 • cotygodniowe złuszczanie i odżywianie skóry peelingami i maskami;
 • regularny automasaż oraz suche szczotkowanie, aby zwiększyć krążenie i drenować układ limfatyczny (do automasażu sprawdzą się lekkie, rozgrzewające oleje, takie jak np. gorczycowy lub migdałowy);
 • codzienna aktywność fizyczna;
 • spożywanie jak największej ilości warzyw i owoców, aby oczyścić organizm od wewnątrz;
 • przyrządzanie potraw z rozgrzewającymi przyprawami, takimi jak np. imbir, pieprz w celu pobudzenia ognia trawiennego (agni), który oczyszcza toksyny (ama) z przewodu pokarmow...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI