Postcovidowa rehabilitacja oddechowo-krążeniowa w ujęciu medycyny Wschodu

Medycyna wschodu Otwarty dostęp

U osób z COVID-19 mogą występować objawy grypopodobne oraz zakażenie dróg oddechowych przejawiające się gorączką (89%), kaszlem (68%), zmęczeniem (38%), wytwarzaniem plwociny (34%) i/lub dusznością (19%). Choroba może przebiegać w różnym stopniu i nasileniu. Może to być infekcja bezobjawowa, łagodna choroba górnych dróg oddechowych, ciężkie wirusowe zapalenie płuc z niewydolnością oddechową i/lub zakończyć się śmiercią. Szacuje się, że 80% przypadków to zachorowania bezobjawowe lub łagodne, 15% – poważne (zakażenia wymagające podania tlenu), a 5% – krytyczne, wymagające wentylacji i aparatury do podtrzymywania życia. Niektórzy chorzy doświadczają łagodnych objawów i z łatwością wracają do zdrowia, natomiast u innych może dojść do niewydolności oddechowej i/lub wystąpienia stanu krytycznego wymagającego przyjęcia do szpitala.

Po przechorowaniu COVID-19 wiele osób wymaga rehabilitacji oddechowej, poprawy funkcjonowania płuc, klatki piersiowej oraz układu krążenia. Przydatne w powrocie do sprawności i poprawie zdrowia są ćwiczenia oddechowe i poprawiające krążenie oraz inne zabiegi fizjoterapeutyczne. Ważna jest także aktywizacja przywspółczulnej części autonomicznego układu nerwowego, czyli nerwu błędnego. W podejściu holistycznym, w medycynie Wschodu można zastosować specjalne ćwiczenia aktywizujące przepływ „energii” w kanałach energetycznych, czyli – tłumacząc w prosty sposób – także w drogach oddechowych, tętnicach, żyłach oraz układzie nerwowym. 

POLECAMY

Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe, szczególnie te znane także jako „oddychanie przeponowe” i „oddychanie głębokie”, to skuteczne ćwiczenia wpływające na ciało i umysł. Zalecane są w prewencji wielu chorób, szczególnie tych powiązanych z układem oddechowym i naczyniowym. Ćwiczenia te mogą być też wykorzystywane w walce ze stresem, a także psychosomatycznymi i fizjologicznymi stanami chorobowymi. Oddychanie przeponowe polega na skurczu przepony, rozprężaniu mięśni brzucha i pogłębianiu wdechu i wydechu, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia częstości oddechów oraz maksymalnego zwiększenia ilości gazów we krwi. Korzyści płynące z oddychania przeponowego są przedmiotem wielu badań klinicznych. Opisy jego wartości zdrowotnych i skuteczności znajdujemy także w kontekście ćwiczeń ciała i umysłu w medycynie Wschodu w Indiach, Tybecie, Chinach oraz w sztukach walki. Oddychanie przeponą jest podstawowym elementem jogi i systemu ćwiczeń tai chi chuan. 
Przepona to główny mięsień oddechowy. Stanowi mięśniowe oddzielenie klatki piersiowej od jamy brzusznej. Składa się z centrum ścięgnistego i części mięśniowej. Porusza się między klatką piersiową i jamą brzuszną (podczas oddychania). Posiada połączenia między jamą brzuszną a jamą klatki piersiowej. Przez co ma bezpośredni kontakt ze sferą trzewną. Podobna jest do parasola, którego rączka przesunięta jest do tyłu. Pod względem pochodzenia embrionalnego należy do mięśni odcinka szyjnego. Unerwiona przez nerw przeponowy (splot szyjny). Ważne jest zatem, by przy dysfunkcjach oddechowych rozluźniać odcinek szyjny kręgosłupa, szczególnie poziomy C3, C4, C5. 

Oddychaj przez nos

Najważniejsze, najzdrowsze i wręcz lecznicze jest oddychanie przez nos.
Kilka najważniejszych zalet i funkcji, które wynikają z oddychania przez nos (za McKeown) to:...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI