Autor: Marian Majchrzycki

Dyplomowany osteopata, fizjoterapeuta. Od ponad 10 lat aktywny zawodowo jako skuteczny terapeuta manualny w Poznaniu. Adiunkt w Klinice Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Założyciel Akademii Terapii Manualnej oraz twórca szkoleń dla fizjoterapeutów i lekarzy z zakresu terapii manualnej i masażu. Swoją wiedzę oraz doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów prowadzonych przez nauczycieli z Polski i z zagranicy. Pracował w klinikach na oddziałach: ortopedycznym, neurologicznym oraz intensywnej terapii. Obecnie student w Akademii Tradycyjnej Medycyny Tybetańskiej.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Postcovidowa rehabilitacja oddechowo-krążeniowa w ujęciu medycyny Wschodu

U osób z COVID-19 mogą występować objawy grypopodobne oraz zakażenie dróg oddechowych przejawiające się gorączką (89%), kaszlem (68%), zmęczeniem (38%), wytwarzaniem plwociny (34%) i/lub dusznością (19%). Choroba może przebiegać w różnym stopniu i nasileniu. Może to być infekcja bezobjawowa, łagodna choroba górnych dróg oddechowych, ciężkie wirusowe zapalenie płuc z niewydolnością oddechową i/lub zakończyć się śmiercią. Szacuje się, że 80% przypadków to zachorowania bezobjawowe lub łagodne, 15% – poważne (zakażenia wymagające podania tlenu), a 5% – krytyczne, wymagające wentylacji i aparatury do podtrzymywania życia. Niektórzy chorzy doświadczają łagodnych objawów i z łatwością wracają do zdrowia, natomiast u innych może dojść do niewydolności oddechowej i/lub wystąpienia stanu krytycznego wymagającego przyjęcia do szpitala.

Czytaj więcej

Ćwiczenia oddechowe. Spojrzenie z Zachodu i ze Wschodu

Ćwiczenia oddechowe, szczególnie te znane także jako oddychanie przeponowe i oddychanie głębokie, to skuteczne ćwiczenia wpływające na ciało i umysł. Zalecane są w prewencji wielu chorób, szczególnie tych powiązanych z układem oddechowym i naczyniowym. Mogą być też wykorzystywane w walce ze stresem oraz psychosomatycznymi i fizjologicznymi stanami chorobowymi.

Czytaj więcej

Teoria poliwagalna w praktyce

Autonomiczny układ nerwowy (AUN) jest częścią układu nerwowego człowieka, która monitoruje i reguluje działanie narządów wewnętrznych, m.in. serca, płuc, wątroby, nerek, żołądka, jelit. Zaburzenia powstałe w którymkolwiek z tych narządów mogą wynikać z dysfunkcji AUN. Układ ten pomaga w zdolnościach adaptacyjnych człowieka, biorąc pod uwagę interakcję między zachowaniem i fizjologią. Przeczytaj, o czym mówi teoria poliwagalna.

Czytaj więcej

Sowa Rigpa terapie zewnętrzne wspomagające trawienie

Tradycyjna medycyna tybetańska (TMT) jest jednym z największych systemów medycyny naturalnej znanych na całym świecie. Obecnie jest głównym sposobem ochrony zdrowia w rejonie Himalajów. Według niej wszystko składa się z pięciu elementów: przestrzeni, wiatru, ognia, wody i ziemi, które w ciele manifestują się jako trzy energie: lung – wiatr, tripa – żółć oraz beken – flegma. Każda z nich ma odpowiednią funkcję w organizmie.

Czytaj więcej

Oddychanie przeponowe w praktyce klinicznej

Ćwiczenia oddechowe, znane także jako „oddychanie przeponowe” i „oddychanie głębokie”, to skuteczne ćwiczenia wpływające na ciało i umysł, stosowane w walce ze stresem, a także psychosomatycznymi i fizjologicznymi stanami chorobowymi.

Czytaj więcej

Sowa Rigpa – Tradycyjna Medycyna Tybetańska

Sowa (tyb.) tłumaczone jest jako „uzdrawianie”, Rigpa oznacza natomiast „naukę”, czyli sformułowanie Sowa Rigpa (tyb.) – (w skrócie Sorig) – możemy rozumieć jako „Nauka o uzdrawianiu”. Inne tłumaczenie dla Sowa to „odżywianie”, a dla Rigpa to „świadomość”, czyli innym znaczeniem będzie „odżywianie świadomości”. Czym się charakteryzuje tradycyjna medycyna tybetańska?
 

Czytaj więcej