Sosna jako źródło związków prozdrowotnych i leczniczych

Fitoterapia Otwarty dostęp

Obecnie poszukuje się naturalnych źródeł związków prozdrowotnych, które mogłyby zostać zastosowane w żywności. Szczególnie interesujące są pod tym względem surowce roślinne, będące bogatym źródłem związków bioaktywnych, a wśród nich istotne są związki fenolowe, które cechują się silną aktywnością przeciwutleniającą1.

Rosnące zainteresowanie produktami spożywczymi o wysokim potencjale antyoksydacyjnym spowodowane jest skutecznością tych związków w prewencji chorób związanych z ustrojowym stresem oksydacyjnym, takich jak choroby układu krążenia, nowotwory, choroby neurodegeneracyjne oraz choroby metaboliczne2. Nadmierny wzrost stężenia wolnych rodników na skutek czynników endogennych oraz egzogennych w organizmie może sprzyjać uszkodzeniom m.in. takich struktur biologicznych, jak DNA, błony lipidowe i białka3. Homeostaza oksydacyjno-redukcyjna komórek jest jednym z najważniejszych elementów regulujących funkcje organizmu na poziomie molekularnym, jej zaburzenie może sprzyjać dysfunkcjom, zwłaszcza pod względem aktywności enzymatycznej3. Nowe doniesienia na temat roli antyoksydantów sprawiają, że produkty bogate w te związki, zwłaszcza pochodzenia roślinnego są coraz bardziej pożądane na rynku, aczkolwiek w wielu kulturach od setek, a nawet tysięcy lat produkty roślinne stosowane są w leczeniu wielu chorób, a także we wspomaganiu zdrowia z uwagi na tradycję użycia, zazwyczaj powszechność i niską cenę. Sosna (Pinus L.) jest największym i najbardziej heteromorficznym rodzajem roślin z rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindl.), występującym prawie wyłącznie na półkuli północnej; to rodzaj wszechstronny ekologicznie, rosnący od linii tundry w Eurazji po tropikalne sawanny przybrzeżne w Nikaragui i od strefy mgły solnej na wybrzeżu Pacyfiku po linię drzew alpejskich w Europie i zachodnich Stanach Zjednoczonych. Niektóre gatunki są również szeroko rozpowszechnione w regionach półpustynnych. Popyt na roślinne środki lecznice, suplementy i żywność funkcjonalną rośnie na całym świecie, jednak produkty z sosny są niemal nieobecne jako składniki żywności, mimo ich szerokiej dostępności w wielu częściach świata. W przeszłości surowce te były często wykorzystywane w medycynie ludowej, m.in. w starożytnym Rzymie czy tradycyjnej medycynie chińskiej i islamskiej. Surowcem zielarskim są pączki sosny (Pini gemmae). W lecznictwie stosowane są też młode pędy sosnowe (Pini turiones), kora sosnowa, olejek sosnowy, a także olejek terpentynowy, kalafonia, dziegieć sosnowy (Pini Pix liquida). W literaturze dostępne są dane dotyczące korzystnego działania preparatów z sosny na zdrowie człowieka. Korzystne działanie wynika z obecności wielu bioaktywnych substancji. Są to surowce bogate w związki fenolowe, składniki mineralne, witaminę C oraz terpeny, tj. α-pinen oraz β-pinen.

POLECAMY

Związki fenolowe w pędach sosny

Polifenole to związki chemiczne występujące w roślinach zielarskich, warzywach i owocach, które mają szeroki zakres zastosowania. Obecnie znanych jest ponad 8000 związków fenolowych, do których możemy zaliczyć flawonoidy, taniny, kwasy fenolowe i ich pochodne, i które są niezbędnymi wtórnymi metabolitami, pozwalającymi na wzrost i rozwój roślin. Chronią również ro...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI