Terapia bańkami dla zdrowia i urody

Polecamy

Stawianie baniek to terapia, którą wiele osób może pamiętać jeszcze z czasów dzieciństwa, kiedy to praktykowały ją nasze mamy i babcie. Niegdyś stawianie baniek było powszechną metodą walki z infekcjami w domowych warunkach. Dziś ta terapia ponownie wraca do łask. Szczególną rolę leczenie bańkami odgrywa w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie działanie ma stawianie baniek?
  • Jak stawiać bańki?
  • Jaka jest rola stawiania baniek w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej?

 

POLECAMY

Terapia bańkami to zabieg, który stosowany jest już od setek, jeśli nie tysięcy lat, przez różne kultury i we wszystkich zakątkach świata. Stawianie baniek to prosty, bezpieczny i efektywny sposób terapii. Najstarsze zapiski potwierdzające stosowanie terapii bańkami pochodzą ze starożytnego Egiptu i starożytnych Chin. Pierwszy spisany traktat medyczny dotyczący wykorzystania baniek, to traktat Bo Shu, który został odnaleziony w starożytnym grobowcu chińskiej Dynastii Han.

Terapia bańkami nie ogranicza się wyłącznie do terenów Chin i Egiptu. Była stosowana taże w Europie, zarówno w starożytnej Grecji, jak i średniowiecznej i nowożytnej Anglii. Występuje w kulturze żydowskiej, arabskiej, tajskiej, wietnamskiej, a także w medycynie buddyjskiej.

Początkowo w regionach Azji i Afryki zamiast baniek do stawiania stosowano wydrążone w środku rogi zwierząt, które zastąpiły później bańki bambusowe, gliniane, a wreszcie szklane. Metoda ich działania pozostawała niezmienne i pozostaje taką do dnia dzisiejszego. Poprzez ogrzewanie wnętrza bańki otwartym ogniem wytwarzane jest w niej podciśnienie, które powoduje, że bańka przysysa się do skóry wciągając do środka skórę i krew.

Lecznicze działanie stawiania baniek

Stawianie baniek to najpopularniejsza, tradycyjna metoda leczniczego wykorzystania baniek. Stosuje się ją w przypadkach przeziębienia i grypy, stanów zapalnych i dolegliwości płucnych. Bańki chińskie stawia się także w celach przeciwbólowych, w konkretnych bolących miejscach (np. w Chinach popularne jest stawianie banie na czole w w przypadku bólu głowy).

Zabieg stawiania baniek polega na przyłożeniu do skóry bańki, w której wytworzone zostało podciśnienie, aby zassać do jej wnętrza skórę i znajdującą się w jej tka...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI