Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polecamy

18 czerwca 2019

Krynica źródłem pachnąca

0 650

Krynickie wody lecznicze znane były od wieków, a miejscowa ludność ceniła je, choć nie znała ich prawdziwych właściwości. Dopiero sprowadzenie w 1788 r., na te tereny Baltazara Hecqeta de la Motte, profesora Uniwersytetu Lwowskiego i znanego w ówczesnym czasie, pioniera badań nad przyrodą Karpat, zaowocowało „rozbiorem krynickich wód”. Była to pierwsza analiza wody z bijącego po dziś dzień ujęcia „Zdrój Główny” i co ciekawe, pomimo upływu lat i postępów w dziedzinie badań laboratoryjnych, przedstawiała ona skład jedynie nieznacznie różniący się od współczesnego.

R e k l a m a

Miejscowa ludność stosowała wody ze źródła do leczenia wszelkiego rodzaju skaleczeń oraz nieżytów żołądkowych. Dziś wiemy że woda ze Zdroju Głównego posiada również wiele innych właściwości. Ze względu na zawartość kwasu metakrzemowego wzmacnia włosy i paznokcie, opóźnia procesy starzenia i korzystnie wpływa na cerę. Znaczne ilości wapnia i magnezu sprzyjają leczeniu osteoporozy. I co najważniejsze: woda z ujęcia jest składową jedynej w pełni naturalnej wody mineralnej „Kryniczanka”, która pobudza apetyt, ułatwiając trawienie i regulując przemianę materii.

W XIX w. znane były również inne krynickie wody takie jak Jan i Józef oraz Słotwinka. Ta pierwsza stosowana była „….w nieżytach pęcherza i miedniczek nerkowych…, zaś Słotwinka słynęła
z wspomaganiu leczenia „….w neurasthenii – osłabieniu nerwowym…..”.

Dzięki badaniom klinicznym dziś wiemy,  Jan i Józef to silnie moczopędne wody sprzyjające w leczeniu schorzeń dróg moczowych i nerek, stosowane również w skazie moczanowej i cukrzycy, a także w celu obniżenia cholesterolu we krwi. Słowinka zaś słynie w leczeniu nerwic i stanów podwyższonego stresu z niedoboru magnezu. Swe właściwości zawdzięcza wysokiej mineralizacji (ponad 3 600 mg/l) i zawartości magnezu pow. 200 mg/l.
 

 

Odkryta na początku XX w woda typu Zuber, stała się symbolem rozwoju uzdrowiska. Nazwana od nazwiska swego odkrywcy prof. R Zubera którego plan rozwiercenia zdrojowiska okrzyknięty został „zbrodnią przeciwko zakładu przyrodoleczniczego”. Na szczęście doczekał się on realizacji dzięki czemu odkryto wody które są ewenementem na skalę światową. Leczą nieżyty żołądka, wrzody czy choroby dwunastnicy. Posiadają jeszcze jedną szczególną cechę charakterystyczną – „odtruwa organizm, zwłaszcza od nadmiernego spożycia alkoholu”.

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy