Terapia wisceralna w bólach kręgosłupa

Metody pracy z ciałem

W swojej praktyce klinicznej na co dzień spotykamy się z pacjentami z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa. Niezależnie od tego, czy jesteśmy fizjoterapeutami, lekarzami, czy naturopatami, problem pozostaje ten sam, zmienia się tylko podejście terapeutyczne.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są powiązania narządów wewnętrznych z układem mięśniowo-szkieletowym?
  • Które z narządów mają największy wpływ na kręgosłup?
  • W jaki sposób schorzenie może się rozprzestrzeniać?

Być może wspólnym mianownikiem tych profesji stanie się terapia wisceralna – metoda manualnego leczenia różnych schorzeń organizmu człowieka w powiązaniu z systemem narządów wewnętrznych.

POLECAMY

Niewątpliwie dla fizjoterapeuty jest brakującym ogniwem, ukazującym niezwykłe możliwości leczenia wielu schorzeń narządu ruchu, w tym wspomnianych wyżej bólów kręgosłupa.

Przedstawione w niniejszym tekście powiązania oparte są na koncepcji austriackiej Szkoły Terapii Wisceralnej i Integratywnych Manualnych Metod Leczenia.

Jak należy rozumieć owe powiązania? Wzajemne oddziaływania mięśniowo-szkieletowe bezpośrednio determinują położenie narządów w ciele – i odwrotnie, organy wewnętrzne mają duży wpływ na stan zdrowia kręgosłupa, miednicy, żeber, obręczy barkowej, mięśni i powięzi. Nieprawidłowa postawa, skolioza, operacje, zapalenia tkanek i narządów, niedożywienie lub stres emocjonalny mogą łatwo powodować dysfunkcję różnych narządów. W konsekwencji w podrażnionych narządach powstaje napięcie, które jest przenoszone na układ mięśniowo-szkieletowy.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej niektórym, niezwykle interesującym w kontekście bólów kręgosłupa, połączeniom pomiędzy układem mięśniowo-szkieletowym a narządami wewnętrznymi.

Odcinek szyjny kręgosłupa

Największym narządem dla obszaru szyi jest tarczyca, z którą powiązane są przytarczyce. Umiejscowiona jest ona na przednio-bocznej powierzchni szyi, płaty tarczycy zlokalizowane są po obu stronach tchawicy i krtani. Od strony grzbietowej połączona jest z przełykiem oraz pochewką naczyń szyjnych, brzusznie chronią ją mięśnie pod...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI