Dołącz do czytelników
Brak wyników

Metody pracy z ciałem

18 grudnia 2017

DODATEK NR (Wrzesień 2017)

Terapia wisceralna w bólach kręgosłupa

0 337

W swojej praktyce klinicznej na co dzień spotykamy się z pacjentami z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa. Niezależnie od tego, czy jesteśmy fizjoterapeutami, lekarzami, czy naturopatami, problem pozostaje ten sam, zmienia się tylko podejście terapeutyczne.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są powiązania narządów wewnętrznych z układem mięśniowo-szkieletowym?
  • Które z narządów mają największy wpływ na kręgosłup?
  • W jaki sposób schorzenie może się rozprzestrzeniać?

Być może wspólnym mianownikiem tych profesji stanie się terapia wisceralna – metoda manualnego leczenia różnych schorzeń organizmu człowieka w powiązaniu z systemem narządów wewnętrznych.

Niewątpliwie dla fizjoterapeuty jest brakującym ogniwem, ukazującym niezwykłe możliwości leczenia wielu schorzeń narządu ruchu, w tym wspomnianych wyżej bólów kręgosłupa.

Przedstawione w niniejszym tekście powiązania oparte są na koncepcji austriackiej Szkoły Terapii Wisceralnej i Integratywnych Manualnych Metod Leczenia.

Jak należy rozumieć owe powiązania? Wzajemne oddziaływania mięśniowo-szkieletowe bezpośrednio determinują położenie narządów w ciele – i odwrotnie, organy wewnętrzne mają duży wpływ na stan zdrowia kręgosłupa, miednicy, żeber, obręczy barkowej, mięśni i powięzi. Nieprawidłowa postawa, skolioza, operacje, zapalenia tkanek i narządów, niedożywienie lub stres emocjonalny mogą łatwo powodować dysfunkcję różnych narządów. W konsekwencji w podrażnionych narządach powstaje napięcie, które jest przenoszone na układ mięśniowo-szkieletowy.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej niektórym, niezwykle interesującym w kontekście bólów kręgosłupa, połączeniom pomiędzy układem mięśniowo-szkieletowym a narządami wewnętrznymi.

Odcinek szyjny kręgosłupa

Największym narządem dla obszaru szyi jest tarczyca, z którą powiązane są przytarczyce. Umiejscowiona jest ona na przednio-bocznej powierzchni szyi, płaty tarczycy zlokalizowane są po obu stronach tchawicy i krtani. Od strony grzbietowej połączona jest z przełykiem oraz pochewką naczyń szyjnych, brzusznie chronią ją mięśnie podgnykowe, bocznie bardzo blisko zlokalizowane są nerw błędny i krtaniowy wsteczny oraz tętnica szyjna wspólna.

Z jakimi patologicznymi wzorcami restrykcji tarczycy w interakcji z układem mięśniowo-szkieletowym możemy mieć tu do czynienia?

Tarczyca otoczona jest powięzią tarczową, która oddziela ją od innych narządów i zapewnia przesuwalność. Zaburzenie przesuwalności z powięzią pośrodkową szyi (blaszką przedtchawiczą, która otacza również mięśnie podgnykowe) może prowadzić do bólów szyi. Ze względu na lokalizację tarczyca może również przyczyniać się do dolegliwości w obrębie C6/C7 kręgosłupa, szczególnie wtedy, gdy jest patologicznie powiększona.

Przez przyczep powięzi pośrodkowej szyi do tylnej strony rękojeści mostka oraz bocznie do tylnej części obojczyków wszelkie schorzenia w obrębie obręczy barkowej (np. zwichnięcie stawu mostkowo-obojczykowego) mogą prowadzić do bólów szyi oraz zaburzać pracę tarczycy.

Powiększona tarczyca wywiera zwiększony nacisk na przełyk oraz nerw krtaniowy wsteczny, co może prowadzić do zmiany barwy głosu czy też charakterystycznego uczucia „kluski” w gardle.

Tarczyca posiada unerwienie współczulne z obszaru C1-C3 i wszelkie schorzenia w obrębie tych segmentów kręgosłupa (np. w kierunku rotacji) mogą powodować zaburzenie jej unerwienia, a tym samym prowadzić do dysfunkcji tarczycy.

Przywspółczulnie tarczyca unerwiona jest przez nerw błędny, wychodzący z otworów szyjnych, w związku z czym analogicznie zaburzenia w obszarze C0/C1 mogą podrażniać ten nerw, w dalszej konsekwencji upośledzając funkcję tarczycy.

Powiększona tarczyca wywiera zwiększony nacisk na przełyk oraz nerw krtaniowy wsteczny, co może prowadzić do zmiany barwy głosu czy też charakterystycznego uczucia „kluski” w gardle.

Odcinek piersiowy kręgosłupa

Kręgosłup piersiowy jest elementem klatki piersiowej, w której znajdujemy śródpiersie i dwie jamy opłucnowe. Całość wypełniona jest ciasno upakowanymi narządami, naczyniami krwionośnymi i nerwami. Śródpiersie wypełniają serce, grasica, tchawica, oskrzela, przełyk, łuk aorty, tętnica płucna, żyła główna górna, nerw przeponowy, nerw błędny, tętnica piersiowa, przewód piersiowy i węzły limfatyczne.

Narządem wewnętrznym, który ma duży wpływ na odcinek zarówno szyjny, jak i piersiowy kręgosłupa, jest serce. Położone jest ono głównie w centralnej, brzusznej części śródpiersia, od 2./3. przestrzeni międzyżebrowej obustronnie do 5./6. żebra bardziej na lewo.

Jakie są interakcje serca z kręgosłupem? Długotrwałe napięcie w obrębie serca, np. poprzez wszechobecny stres, może wywołać dolegliwości bólowe w obrębie segmentu C6-C7 kręgosłupa s...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy