Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są powiązania narządów wewnętrznych z układem mięśniowo-szkieletowym?
- Które z narządów mają największy wpływ na kręgosłup?
- W jaki sposób schorzenie może się rozprzestrzeniać?
Być może wspólnym mianownikiem tych profesji stanie się terapia wisceralna – metoda manualnego leczenia różnych schorzeń organizmu człowieka w powiązaniu z systemem narządów wewnętrznych.
POLECAMY
Niewątpliwie dla fizjoterapeuty jest brakującym ogniwem, ukazującym niezwykłe możliwości leczenia wielu schorzeń narządu ruchu, w tym wspomnianych wyżej bólów kręgosłupa.
Przedstawione w niniejszym tekście powiązania oparte są na koncepcji austriackiej Szkoły Terapii Wisceralnej i Integratywnych Manualnych Metod Leczenia.
Jak należy rozumieć owe powiązania? Wzajemne oddziaływania mięśniowo-szkieletowe bezpośrednio determinują położenie narządów w ciele – i odwrotnie, organy wewnętrzne mają duży wpływ na stan zdrowia kręgosłupa, miednicy, żeber, obręczy barkowej, mięśni i powięzi. Nieprawidłowa postawa, skolioza, operacje, zapalenia tkanek i narządów, niedożywienie lub stres emocjonalny mogą łatwo powodować dysfunkcję różnych narządów. W konsekwencji w podrażnionych narządach powstaje napięcie, które jest przenoszone na układ mięśniowo-szkieletowy.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej niektórym, niezwykle interesującym w kontekście bólów kręgosłupa, połączeniom pomiędzy układem mięśniowo-szkieletowym a narządami wewnętrznymi.
Odcinek szyjny kręgosłupa
Największym narządem dla obszaru szyi jest tarczyca, z którą powiązane są przytarczyce. Umiejscowiona jest ona na przednio-bocznej powierzchni szyi, płaty tarczycy zlokalizowane są po obu stronach tchawicy i krtani. Od strony grzbietowej połączona jest z przełykiem oraz pochewką naczyń szyjnych, brzusznie chronią ją mięśnie pod...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły i filmy
- ...i wiele więcej!