Autor: Paulina Znajdek-Awiżeń

Dr. n. farmacji. Kierownik studium ziołolecznictwa w Wielkopolskiej Szkole Medycznej. Absolwentka Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W 2016 r. uzyskała tytuł doktora nauk farmaceutycznych na podstawie badań prowadzonych w Katedrze Farmakognozji UMP, gdzie zajmowała się izolacją i badaniem aktywności biologicznej związków aktywnych roślin, głównie flawonoidów. Jest autorką kilkunastu prac o charakterze naukowym i popularnonaukowym opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Prowadzi stronę „zielonafarmacja.pl” związaną z zielarstwem i ziołolecznictwem.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Plejotropowe działanie wyciągu z bergamoty w kontekście regulacji wartości profilu lipidowego Część II

Kontynuując niezwykle obszerny temat prozdrowotnego działania BPF, w dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się bliżej korzyściom, jakie dzięki jej stosowaniu odnieść mogą pacjenci z zaburzeniami metabolicznymi.

Czytaj więcej

Plejotropowe działanie wyciągu z bergamoty w kontekście regulacji wartości profilu lipidowego Część I

Bergamota to drzewo cytrusowe, którego owoce tradycyjnie wykorzystywane są w celu poprawy odpowiedzi immunologicznej i funkcji układu sercowo-naczyniowego. W ostatnim czasie wiele można usłyszeć o niej w kontekście pozytywnego wpływu na profil lipidowy.

Czytaj więcej

Rośliny i zioła na przeziębienie

Przeziębienie to dolegliwość o podłożu wirusowym, z którą szczególnie często mamy do czynienia w okresie jesienno-zimowym. Charakteryzuje ją stan zapalny błony śluzowej gardła, nosa, tchawicy oraz zatok przynosowych. Znamienny jest powolny rozwój choroby, co m.in. pozwala różnicować przeziębienie od gwałtownie rozpoczynającej się grypy. Typowe objawy przeziębienia to ogólne złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała, ból lub „drapanie” w gardle, kaszel, wodnisty katar, który z czasem przechodzi w gęstą wydzielinę.

Czytaj więcej

Zioła pomocne w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekłe, zapalne schorzenie skóry o charakterze nawrotowym, którego początek ma miejsce zwykle w okresie wczesnego dzieciństwa. Notuje się, że ponad połowa wszystkich przypadków objawia się w pierwszym roku życia, a 90% przed jego ukończeniem. Jak wskazują dane literaturowe, występowanie tej choroby na przestrzeni ostatnich 20–30 lat zwiększyło się prawie dwukrotnie, 
co może świadczyć o istotnym wpływie czynników środowiskowych i uprzemysłowienia na ujawnianie się dolegliwości.

Czytaj więcej

Fitoterapia anemii

Niedokrwistość stanowi istotny problem zdrowotny na całym świecie. Globalne rozpowszechnienie anemii w 2010 roku (na podstawie danych WHO) wynosiło w przybliżeniu 33%, przy czym częstość występowania oraz etiologia były zróżnicowane w zależności od regionu świata, płci i wieku. Mimo że bardzo dużo mówi się o niedokrwistości w kontekście jej zapobiegania i leczenia, przypadłość ta wciąż często dotyka zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Szczególnie predysponowane do jej występowania grupy to: kobiety (w szczególności ciężarne), dzieci, a także osoby po 60. roku życia.

Czytaj więcej

Koniczyna czerwona w łagodzeniu objawów menopauzy

Menopauza, choć często bywa traktowana w kategoriach choroby, jest naturalnym procesem w życiu każdej kobiety. Podobnie jak dojrzewanie płciowe ma swój określony czas i wiąże się z występowaniem różnego rodzaju symptomów. Niekiedy są one na tyle nasilone, iż zaczynają znacząco wpływać na pogorszenie komfortu życia pacjentki, co bywa bezpośrednią przyczyną poszukiwania możliwości łagodzenia przykrych dolegliwości.

Czytaj więcej

Regeneracja włosów w oparciu o surowce roślinne

Włosy spełniają różne funkcje fizjologiczne. Chronią nas przed działaniem czynników chemicznych, fizycznych i mechanicznych, jak choćby promieniowanie słoneczne, urazy czy zimno. Nie sposób zapomnieć tu także o niezwykle ważnym aspekcie kulturowym i społecznym, bowiem zdrowe i zadbane włosy stanowią o naszej atrakcyjności, wpływają na samoocenę i dobre samopoczucie.

Czytaj więcej