Dołącz do czytelników
Brak wyników

Postępowanie w jednostkach chorobowych , Otwarty dostęp

11 kwietnia 2019

NR 12 (Kwiecień 2019)

Witamina E i przeciwutleniające działanie na skórę

0 1154

Istnieje witamina, która pełni rolę antyutleniacza, zapobiegając szkodliwemu działaniu wolnych rodników, które są przyczyną pogorszenia zdrowia i wyglądu skóry. Mowa tutaj o witaminie E, która przede wszystkim naturalnie spowalnia starzenie się, ale jej rola na tym się nie kończy. Jest ona rozpuszczalna w tłuszczach, pełni ważne funkcje w prawidłowej pracy wielu narządów, aktywności enzymatycznej i procesach neurologicznych. Spożywanie większej ilości żywności naturalnie bogatej w witaminę E obejmuje leczenie i zapobieganie chorobom serca i naczyń krwionośnych, takich jak bóle w klatce piersiowej, nadciśnienie tętnicze i miażdżyca.

Witamina E naturalnie występuje w pokarmach roślinnych, w tym w niektórych olejach, orzechach, ziarnach, owocach i kiełkach pszenicy. Jest ona również dostępna w formie suplementów diety.

Witamina E jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, działa jako przeciwutleniacz w organizmie. Występuje w dwóch różnych formach: tokoferolach i tokotrienolach. Specyficzna forma witaminy E zwana jest alfa-tokoferolem i jest ona najczęściej spotykaną postacią tej witaminy we współczesnej diecie zachodniej. Dodatkowo spotkać ją możemy w formie β-, γ-, δ-tokoferolach oraz α-, β-, γ-, δ-tokotrienolach. Najczęściej badanymi formami stosowanymi w komercyjnych suplementach diety są alfa-tokoferol i gamma-tokoferol. Nasiona mają najczęściej największą zawartość witaminy E: alfa-tokoferol występuje głównie w orzeszkach ziemnych, migdałach i ziarnach słonecznika, podczas gdy gamma-tokoferol jest główną formą witaminy E w orzechach włoskich, pekanach, pistacjach i nasionach sezamu oraz odpowiednich olejach roślinnych. Delta-tokoferol można znaleźć w nasionach pomidorów, oleju z kiełków ryżu i oleju sojowym. Tokotrienole występują w żywności rzadziej i można je znaleźć w oleju palmowym, jęczmieniu i niektórych ziarnach zbóż. Tokotrienole różnią się od tokoferoli tym, że te pierwsze zawierają trzy podwójne wiązania w łańcuchu bocznym izoprenoidu, podczas gdy te ostatnie nie. Podczas gdy opublikowano ponad 30 000 publikacji na tokoferolach, na tokotrienolach pojawiło się mniej niż 600 publikacji, z których większość opublikowano w ciągu ostatnich 5 lat. W badaniach stwierdzono, że tokotrienole wykazują lepszą aktywność przeciwutleniającą.

R e k l a m a 

POLECAMY

Przeciwutleniające właściwości

Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, witamina E jest absolutnie niezbędna dla zdrowia. Ma ona wiele właściwości prozdrowotnych i wykazano, że zmniejsza objawy PMS, wspiera zdrowie skóry i włosów oraz sprzyja zdrowemu widzeniu. Chroni również komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, utrzymuje system odpornościowy i pomaga zapobiegać chronicznym chorobom. Dodatkowo zmniejsza krzepliwość krwi i wspiera prawidłowe funkcjonowanie oczu, funkcje mózgu i ekspresję genów. Występuje w wielu produktach spożywczych, więc jej niedobory nie są powszechnie występujące, jednak mogą mieć one poważne skutki zdrowotne. Zazwyczaj występują u osób, które mają problemy z prawidłowym wchłanianiem tłuszczy (np. po resekcji pęcherzyka żółciowego).

Witamina E ma długą historię stosowania jej dla skóry – w dermatologii używana jest od ponad 50 lat jako podstawowy składnik kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry. Badania pokazują, że witamina E pomaga usuwać szkodliwe wolne rodniki, aby zachować zdrowie skóry, ma również właściwości fotoprotekcyjne, aby chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi. Dodatkowo niektóre badania sugerują, że witamina E i zawierające ją oleje mogą być jednymi z najbardziej skutecznych witamin mających wpływ na skórę głowy. W badaniu na ochotnikach suplementacja witaminą E zwiększyła liczbę włosów, u osób cierpiących na ich nadmierne wypadanie, aż o 34,5% w ciągu ośmiu miesięcy, co potwierdza tylko jej doskonałe właściwości, jeśli chodzi o promowanie wzrostu włosów. Olej z witaminy E może zwiększać krążenie w skórze głowy. Tymczasowo zwiększony przepływ krwi do tego obszaru może pomóc w poprawie zdrowia i siły mieszków włosowych, dodatkowo działa również nawilżająco na suche, łamliwe włosy.

Witamina E działa korzystnie na skórę, głównie wzmacniając ściany naczyń włosowatych oraz poprawiając nawilżenie i elastyczność, działając jako naturalny przeciwstarzeniowy składnik odżywczy w organizmie. Badania wykazały, że witamina E zmniejsza stan zapalny zarówno całego organizmu, jak i skóry, pozwalając jej dłużej zachować zdrowie i młodzieńczy wygląd. Te właściwości są szczególnie ważne, zwłaszcza gdy jesteś narażony na dym papierosowy lub wystawiony na działanie promieniowania ultrafioletowego ze światła słonecznego. Przyjmowanie witaminy E w połączeniu z witaminą C zwalcza stan zapalny skóry po ekspozycji na promieniowanie UV, a także może być pomocne w zmniejszaniu objawów trądziku i egzemy. Dodatkowo wspomaga również proces gojenia się skóry.

W formie płynnej jest wchłaniana przez warstwę naskórka skóry i może być stosowana do leczenia oparzeń słonecznych. Oprócz tego przyspiesza regenerację komórek, więc może być z powodzeniem stosowana w leczeniu blizn, trądziku i zmarszczek, dzięki czemu skóra wygląda zdrowiej i młodziej.

Działanie witaminy E na skórę

Jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie „Cutis” pokazało, że połączenie witamin A i E jest w stanie zapobiegać tworzeniu się wągrów i zaskórników – maleńkich guzków, które tworzą się na skórze i są odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Dodatkowo również suplementacja witaminą E pomaga zmniejszać objawy atopowego zapalenia skóry.

Oprócz tego może ona również pomóc w utrzymaniu zdrowych i mocnych włosów. W rzeczywistości niektóre badania sugerują, że dodanie do diety większej ilości witaminy E rzeczywiście pomaga we wzroście włosów.

Badanie opublikowane w Journal of American Academy of Dermatology porównywało wpływ witaminy C, witaminy E i połączenia tych dwóch przeciwutleniaczy przy użyciu modelu zwierzęcego. Naukowcy odkryli, że kombinacja witamin C i E stosowana miejscowo na skórę zapewnia lepszą ochronę przed promieniowaniem UV w porównaniu do równoważnego stężenia witaminy C lub samej tylko witaminy E do stosowania miejscowego. Okazało się jednak, że zarówno witamina E, jak i witamina C zapewniają ochronę przed słońcem i pojedynczo również zmniejszają powstawanie oparzeń słonecznych, jednak połączenie obu tych witamin wykazuje najlepsze rezultaty. Możemy ją znaleźć w dobrej jakości kremie przeciwsłonecznym wspomaganym witaminami E i C. Natomiast oleje z witaminy E czy zawierające ją maści mogą wspomagać gojenie się oparzeń słonecznych.

Oleju z witaminy E możesz używać tak samo jak oleju kokosowego, ponieważ jest gęsty i tłusty i wspomaga suchą i łuszczącą się skórę. Może być stosowany na skórze czy ustach, aby łagodzić ich spierzchnięcie, a nawet do skórek paznokci – ze względu na to, że olej ten jest lepki, najlepiej stosować go na noc.
Witamina E wykazuje również pozytywne właściwości w kontekście gojenia blizn, również tych potrądzikowych. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Plastic” dzieci, które niedawno przeszły zabieg chirurgiczny miały podawaną miejscowo witaminę E na obszar nacięcia trzy razy dziennie przez co najmniej 15 dni przed operacją i trzy razy dziennie przez co najmniej 30 dni po zabiegu. Tymczasem grupa kontrolna smarowana była maścią na bazie petrolatum nałożoną na miejsce nacięcia w ten sam sposób. W grupie, w której podano witaminę E nie było dzieci, u których wystąpiły blizny, ale w grupie kontrolnej 6,5% z nich miało blizny po sześciu miesiącach.

Olej z witaminą E jest naturalnym składnikiem przeciwstarzeniowym. Wiele osób szuka najlepszych naturalnych sposobów na zapobieganie powstawaniu zmarszczek i innych objawów starzenia. W wielu kosmetykach przeciwzmarszczkowych możemy znaleźć dodatek witaminy E, ponieważ zmniejsza ona cienkie linie i zmarszczki, zapewniając wzmocnienie antyoksydacyjne, które chroni przed uszkodzeniami promieni słonecznych i sprzyja powstawaniu nowych komórek skóry. Przy stosowaniu zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, przeciwutleniacze są znane ze swojej zdolności do zwalczania wolnych rodników i wywołanego przez światło słoneczne starzenia się skóry, które powoduje powstawanie zmarszczek i ciemnych plam. Olejek z witaminy E może pomóc również w zmniejszeniu suchości skóry, przez co oznaki starzenia się będą mniej zauważalne. Sucha skóra akcentuje drobne linie i zmarszczki, a także wiotczenie i łuszczenie się skóry.
Objawy egzemy mogą obejmować swędzenie i stan zapalny skóry z pęcherzami lub strupami, które mogą pękać, wydzielać się i łuszczyć. Badania wykazały, że małe dawki witaminy E przyjmowane wewnętrznie mogą być skutecznym leczeniem wyprysku bez skutków ubocznych. Jedno randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo, badanie dotyczyło wpływu suplementacji witaminą E (400 jednostek międzynarodowych na dzień) na siedemdziesięciu uczestnikach z łagodnym lub umiarkowanym atopowym zapaleniem skóry – zwanym potocznie egzemą. Podsumowując, w badaniu stwierdzono, że witamina E może poprawiać objawy i ogólną jakość życia u osób zmagających się z egzemą. Niestety, nie przeprowadzono wielu badań nad stosowaniem oleju z witaminą E miejscowo w leczeniu wyprysku, ale może on zwiększyć skuteczność miejscowych środków nawilżających.

Inne właściwości

Wolne rodniki niszczą zdrowe komórki w ciele, a to może doprowadzić do rozwoju chorób serca i nowotworów. Te naturalnie tworzące się cząsteczki mogą powodować poważne uszkodzenia, gdy zwiększa się ich ilość lub gdy się utleniają. Pewne izomery witaminy E mają silne zdolności antyoksydacyjne, które mają moc zmniejszania uszkodzeń wolnorodnikowych oraz zwalczania stanów zapalnych, a zatem pomagają naturalnie spowolnić proces starzenia się w komórkach i zwalczać problemy zdrowotne, takie jak choroby serca. Badania wykazały, że witamina ta może znacznie zwiększać odporność organizmu, a tym samym zapobiegać powstawaniu powszechnych chorób. Ostatnie badania sugerują, że w przypadku wzmocnienia odporności i działania przeciwutleniającego najbardziej sprawdzą się izomery alfa-tokotrienolu, gamma-tokotrienol...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy