Dołącz do czytelników
Brak wyników

Postępowanie w jednostkach chorobowych , Otwarty dostęp

11 kwietnia 2019

NR 12 (Kwiecień 2019)

Witamina E i przeciwutleniające działanie na skórę

255

Istnieje witamina, która pełni rolę antyutleniacza, zapobiegając szkodliwemu działaniu wolnych rodników, które są przyczyną pogorszenia zdrowia i wyglądu skóry. Mowa tutaj o witaminie E, która przede wszystkim naturalnie spowalnia starzenie się, ale jej rola na tym się nie kończy. Jest ona rozpuszczalna w tłuszczach, pełni ważne funkcje w prawidłowej pracy wielu narządów, aktywności enzymatycznej i procesach neurologicznych. Spożywanie większej ilości żywności naturalnie bogatej w witaminę E obejmuje leczenie i zapobieganie chorobom serca i naczyń krwionośnych, takich jak bóle w klatce piersiowej, nadciśnienie tętnicze i miażdżyca.

Witamina E naturalnie występuje w pokarmach roślinnych, w tym w niektórych olejach, orzechach, ziarnach, owocach i kiełkach pszenicy. Jest ona również dostępna w formie suplementów diety.

Witamina E jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, działa jako przeciwutleniacz w organizmie. Występuje w dwóch różnych formach: tokoferolach i tokotrienolach. Specyficzna forma witaminy E zwana jest alfa-tokoferolem i jest ona najczęściej spotykaną postacią tej witaminy we współczesnej diecie zachodniej. Dodatkowo spotkać ją możemy w formie β-, γ-, δ-tokoferolach oraz α-, β-, γ-, δ-tokotrienolach. Najczęściej badanymi formami stosowanymi w komercyjnych suplementach diety są alfa-tokoferol i gamma-tokoferol. Nasiona mają najczęściej największą zawartość witaminy E: alfa-tokoferol występuje głównie w orzeszkach ziemnych, migdałach i ziarnach słonecznika, podczas gdy gamma-tokoferol jest główną formą witaminy E w orzechach włoskich, pekanach, pistacjach i nasionach sezamu oraz odpowiednich olejach roślinnych. Delta-tokoferol można znaleźć w nasionach pomidorów, oleju z kiełków ryżu i oleju sojowym. Tokotrienole występują w żywności rzadziej i można je znaleźć w oleju palmowym, jęczmieniu i niektórych ziarnach zbóż. Tokotrienole różnią się od tokoferoli tym, że te pierwsze zawierają trzy podwójne wiązania w łańcuchu bocznym izoprenoidu, podczas gdy te ostatnie nie. Podczas gdy opublikowano ponad 30 000 publikacji na tokoferolach, na tokotrienolach pojawiło się mniej niż 600 publikacji, z których większość opublikowano w ciągu ostatnich 5 lat. W badaniach stwierdzono, że tokotrienole wykazują lepszą aktywność przeciwutleniającą.

R e k l a m a 

Przeciwutleniające właściwości

Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, witamina E jest absolutnie niezbędna dla zdrowia. Ma ona wiele właściwości prozdrowotnych i wykazano, że zmniejsza objawy PMS, wspiera zdrowie skóry i włosów oraz sprzyja zdrowemu widzeniu. Chroni również komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, utrzymuje system odpornościowy i pomaga zapobiegać chronicznym chorobom. Dodatkowo zmniejsza krzepliwość krwi i wspiera prawidłowe funkcjonowanie oczu, funkcje mózgu i ekspresję genów. Występuje w wielu produktach spożywczych, więc jej niedobory nie są powszechnie występujące, jednak mogą mieć one poważne skutki zdrowotne. Zazwyczaj występują u osób, które mają problemy z prawidłowym wchłanianiem tłuszczy (np. po resekcji pęcherzyka żółciowego).

Witamina E ma długą historię stosowania jej dla skóry – w dermatologii używana jest od ponad 50 lat jako podstawowy składnik kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry. Badania pokazują, że witamina E pomaga usuwać szkodliwe wolne rodniki, aby zachować zdrowie skóry, ma również właściwości fotoprotekcyjne, aby chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi. Dodatkowo niektóre badania sugerują, że witamina E i zawierające ją oleje mogą być jednymi z najbardziej skutecznych witamin mających wpływ na skórę głowy. W badaniu na ochotnikach suplementacja witaminą E zwiększyła liczbę włosów, u osób cierpiących na ich nadmierne wypadanie, aż o 34,5% w ciągu ośmiu miesięcy, co potwierdza tylko jej doskonałe właściwości, jeśli chodzi o promowanie wzrostu włosów. Olej z witaminy E może zwiększać krążenie w skórze głowy. Tymczasowo zwiększony przepływ krwi do tego obszaru może pomóc w poprawie zdrowia i siły mieszków włosowych, dodatkowo działa również nawilżająco na suche, łamliwe włosy.

Witamina E działa korzystnie na skórę, głównie wzmacniając ściany naczyń włosowatych oraz poprawiając nawilżenie i elastyczność, działając jako naturalny przeciwstarzeniowy składnik odżywczy w organizmie. Badania wykazały, że witamina E zmniejsza stan zapalny zarówno całego organizmu, jak i skóry, pozwalając jej dłużej zachować zdrowie i młodzieńczy wygląd. Te właściwości są szczególnie ważne, zwłaszcza gdy jesteś narażony na dym papierosowy lub wystawiony na działanie promieniowania ultrafioletowego ze światła słonecznego. Przyjmowanie witaminy E w połączeniu z witaminą C zwalcza stan zapalny skóry po ekspozycji na promieniowanie UV, a także może być pomocne w zmniejszaniu objawów trądziku i egzemy. Dodatkowo wspomaga również proces gojenia się skóry.

W formie płynnej jest wchłaniana przez warstwę naskórka skóry i może być stosowana do leczenia oparzeń słonecznych. Oprócz tego przyspiesza regenerację komórek, więc może być z powodzeniem stosowana w leczeniu blizn, trądziku i zmarszczek, dzięki czemu skóra wygląda zdrowiej i młodziej.

Działanie witaminy E na skórę

Jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie „Cutis” pokazało, że połączenie witamin A i E jest w stanie zapobiegać tworzeniu się wągrów i zaskórników – maleńkich guzków, które tworzą się na skórze i są odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Dodatkowo również suplementacja witaminą E pomaga zmniejszać objawy atopowego zapalenia skóry.

Oprócz tego może ona również pomóc w utrzymaniu zdrowych i mocnych włosów. W rzeczywistości niektóre badania sugerują, że dodanie do diety większej ilości witaminy E rzeczywiście pomaga we wzroście włosów.

Badanie opublikowane w Journal of American Academy of Dermatology porównywało wpływ witaminy C, witaminy E i połączenia tych dwóch przeciwutleniaczy przy użyciu modelu zwierzęcego. Naukowcy odkryli, że kombinacja witamin C i E stosowana miejscowo na skórę zapewnia lepszą ochronę przed promieniowaniem UV w porównaniu do równoważnego stężenia witaminy C lub samej tylko witaminy E do stosowania miejscowego. Okazało się jednak, że zarówno witamina E, jak i witamina C zapewniają ochronę przed słońcem i pojedynczo również zmniejszają powstawanie oparzeń słonecznych, jednak połączenie obu tych witamin wykazuje najlepsze rezultaty. Możemy ją znaleźć w dobrej jakości kremie przeciwsłonecznym wspomaganym witaminami E i C. Natomiast oleje z witaminy E czy zawierające ją maści mogą wspomagać gojenie się oparzeń słonecznych.

Oleju z witaminy E możesz używać tak samo jak oleju kokosowego, ponieważ jest gęsty i tłusty i wspomaga suchą i łuszczącą się skórę. Może być stosowany na skórze czy ustach, aby łagodzić ich spierzchnięcie, a nawet do skórek paznokci – ze względu na to, że olej ten jest lepki, najlepiej stosować go na noc.
Witamina E wykazuje również pozytywne właściwości w kontekście gojenia blizn, również tych potrądzikowych. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Plastic” dzieci, które niedawno przeszły zabieg chirurgiczny miały podawaną miejscowo witaminę E na obszar nacięcia trzy razy dziennie przez co najmniej 15 dni przed operacją i trzy razy dziennie przez co najmniej 30 dni po zabiegu. Tymczasem grupa kontrolna smarowana była maścią na bazie petrolatum nałożoną na miejsce nacięcia w ten sam sposób. W grupie, w której podano witaminę E nie było dzieci, u których wystąpiły blizny, ale w grupie kontrolnej 6,5% z nich miało blizny po sześciu miesiącach.

Olej z witaminą E jest naturalnym składnikiem przeciwstarzeniowym. Wiele osób szuka najlepszych naturalnych sposobów na zapobieganie powstawaniu zmarszczek i innych objawów starzenia. W wielu kosmetykach przeciwzmarszczkowych możemy znaleźć dodatek witaminy E, ponieważ zmniejsza ona cienkie linie i zmarszczki, zapewniając wzmocnienie antyoksydacyjne, które chroni przed uszkodzeniami promieni słonecznych i sprzyja powstawaniu nowych komórek skóry. Przy stosowaniu zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, przeciwutleniacze są znane ze swojej zdolności do zwalczania wolnych rodników i wywołanego przez światło słoneczne starzenia się skóry, które powoduje powstawanie zmarszczek i ciemnych plam. Olejek z witaminy E może pomóc również w zmniejszeniu suchości skóry, przez co oznaki starzenia się będą mniej zauważalne. Sucha skóra akcentuje drobne linie i zmarszczki, a także wiotczenie i łuszczenie się skóry.
Objawy egzemy mogą obejmować swędzenie i stan zapalny skóry z pęcherzami lub strupami, które mogą pękać, wydzielać się i łuszczyć. Badania wykazały, że małe dawki witaminy E przyjmowane wewnętrznie mogą być skutecznym leczeniem wyprysku bez skutków ubocznych. Jedno randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo, badanie dotyczyło wpływu suplementacji witaminą E (400 jednostek międzynarodowych na dzień)...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż konto Zaloguj się

Przypisy