Autor: Agata Dąbrowska

Dietoterapeutka, autorka bloga Naczynia Połączone (naczyniapolaczone.pl). W pracy zawodowej skupia się na pomocy osobom dotkniętym różnego rodzaju problemami jelitowymi, między innymi przerostem bakteryjnym w jelicie cienkim (SIBO), zespołem jelita drażliwego, dysbiozą, celiakią, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, mikroskopowymi zapaleniami jelit czy chorobą Leśniowskiego-Crohna. Ważnym elementem jej pracy jest spersonalizowane podejście do każdego przypadku w oparciu o Evidence Based Medicine, traktowanie pacjenta jako całość w myśl idei „naczyń połączonych”, a także współpraca interdyscyplinarna. W centrum jej zainteresowań jest przerost bakteryjny w jelicie cienkim oraz jego związek z funkcjonowaniem całego organizmu, a także oddziaływania mikroorganizmów jelitowych na układ pokarmowy, odpornościowy i nerwowy.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Próby wątrobowe jako metoda diagnostyczna chorób wątroby

Wątroba to największy gruczoł w organizmie człowieka. W około 80% składa się z komórek zwanych hepatocytami. Jej podstawowymi funkcjami są produkcja żółci, metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczy. Przekształca również puryny w kwas moczowy a amoniak w mocznik oraz rozkłada zużyte erytrocyty.

Czytaj więcej

Hepatoprotekcyjne działanie ostropestu plamistego

Ostropest plamisty, Silybum marianum (L.) Gaertner, już od ponad 2 tysięcy lat uznawany jest za roślinę leczniczą. Znany jest szczególnie z dobroczynnego wpływu na funkcje wątroby i dróg żółciowych, ma także działanie antyoksydacyjne i odtruwające. Jest oporny na skażenia i wykazuje niewiele działań niepożądanych, a jego aktywność została udowodniona w wielu badaniach naukowych. Choć niektóre dane są sprzeczne, co implikuje potrzebę dalszych, dobrze zaprojektowanych studiów nad mechanizmami działania substancji zawartych w ostropeście, roślina ta wydaje się być ziołem niemal doskonałym.

Czytaj więcej

Dieta bezglutenowa

Obecnie jedną z najpowszechniejszych diet eliminacyjnych, obok diety bezmlecznej, jest dieta bezglutenowa. Wyklucza ona zboża naturalnie zawierające gluten oraz wszelkie produkty i potrawy, do których go dodano. Dla jednych jest koniecznością, dla innych wyborem. Czym jest dokładnie dieta bezglutenowa? Jakie są jej zasady? Kto powinien ją stosować? Jak wybrać zdrowe i bezpieczne produkty bezglutenowe?

Czytaj więcej

Metody diagnostyczne SIBO

SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim, to dolegliwość, która jest odpowiedzialna za 38–84% przypadków zespołu jelita drażliwego. Jest to wzrost liczby bakterii w jelicie cienkim w stosunku do normy fizjologicznej.

Czytaj więcej