Dołącz do czytelników
Brak wyników

Fitoterapia

11 kwietnia 2019

NR 12 (Kwiecień 2019)

Hepatoprotekcyjne działanie ostropestu plamistego

0 1363

Ostropest plamisty, Silybum marianum (L.) Gaertner, już od ponad 2 tysięcy lat uznawany jest za roślinę leczniczą. Znany jest szczególnie z dobroczynnego wpływu na funkcje wątroby i dróg żółciowych, ma także działanie antyoksydacyjne i odtruwające. Jest oporny na skażenia i wykazuje niewiele działań niepożądanych, a jego aktywność została udowodniona w wielu badaniach naukowych. Choć niektóre dane są sprzeczne, co implikuje potrzebę dalszych, dobrze zaprojektowanych studiów nad mechanizmami działania substancji zawartych w ostropeście, roślina ta wydaje się być ziołem niemal doskonałym.

Ostropest plamisty jest jednoroczną rośliną z rodziny astrowatych, spokrewnioną ze znanymi wszystkim słonecznikiem, jeżówką purpurową, rumiankiem oraz mniszkiem lekarskim. Wyglądem przypomina oset. Ma prostą łodygę, która rozgałęzia się na górze, liście o ostrych zakończeniach, pokryte charakterystycznymi białymi plamami oraz purpurowe kwiaty. Rośnie w miejscach nasłonecznionych. Koszyczki kwiatowe zbiera się pod koniec lata, suszy, a następnie oddziela nasiona, które mają właściwości lecznicze.

R e k l a m a

POLECAMY

  Owoce ostropestu zawierają fitosterole (m.in. stigmasterol i kampesterol), aminy biogenne (tyraminę, histaminę), flawonoidy (luteolinę, kwercytynę), tłuszcze bogate w kwas linolowy, który stanowi 50% kwasów tłuszczowych zawartych w ostropeście, a także cynk, selen i miedź. Jednak najważniejszym związkiem, decydującym o właściwościach tej rośliny jest sylimaryna, zawarta głównie w łupinach nasienia owoców, której zawartość może dochodzić nawet do 6%.

Jest to sucha mieszanka flawolignanów (pochodna flawonowa), składająca się z sylibiny A i B (sylibininy A i B), silimoniny (sylidianiny), izosybiliny A i B, sylikrystyny A i B, flawonoidu taksyfoliny oraz innych związków w mniejszych stężeniach. Najbardziej aktywną z tych substancji jest sylibina, która wykazuje silne działanie detoksyfikacyjne, między innymi na obecną w muchomorze sromotnikowym amatoksynę. Stanowi ona od 50 do 75% zawartości sylimaryny.

Zastosowanie ostropestu plamistego w ziołolecznictwie

Wyciągi z ostropestu, zawierające sylimarynę, stosowane są przede wszystkim w różnorakich zaburzeniach pracy wątroby i dróg żółciowych. Wpływają ochronnie na komórki wątroby (hepatocyty), wspierają także produkcję i transport żółci, zapobiegając powstawaniu kamieni żółciowych, poprawiają motorykę układu pokarmowego, działają także rozkurczowo na mięśnie gładkie, a w większych dawkach zmiękczają konsystencję stolca. Regulują również poziom lipidów, ciśnienie krwi oraz poziom glukozy. Dzięki właściwościom detoksyfikacyjnym, przeciwutleniającym i przeciwzapalnym wykazują korzystny wpływ na nerki, układ krwionośny, nerwowy oraz odpornościowy (stabilizują komórki tuczne, działając tym samym przeciwhistaminowo). Mają także zdolność chelatowania żelaza i miedzi oraz spowalniania metabolizmu wapnia.

Tradycyjnie używano ich także jako środek wzmacniający laktację czy środek przeciwwymiotny (korzeń). Dzięki jego wpływowi na receptory estrogenowe miał zastosowanie także w leczeniu schorzeń kobiecych, w szczególności w zaburzeniach miesiączkowania oraz endometriozie (aczkolwiek niekontrolowana, nadmierna podaż sylimaryny może prowadzić do hiperplazji endometrium). Udowodnione zostało również jego ograniczone działanie przeciwreumatyczne.

Znane są również prozdrowotne właściwości oleju z nasion ostropestu, a szczególnie jego wpływ na skórę. Działa nawilżająco, kojąco w oparzeniach i atopowym zapaleniu skóry oraz wspomaga jej regenerację w stanach zapalnych skóry. Może działać również jako rodzaj filtra słonecznego. Ponadto ostropest był niegdyś uprawiany również jako warzywo, które spożywano w całości – od korzenia aż po czubki kwiatów. Najczęściej stosowany był jako składnik sałatek.

DZIAŁANIE ostropestu plamistego na wątrobę

Wątroba jest narządem, który odpowiada za wiele funkcji metabolicznych oraz procesów fizjologicznych, takich jak metabolizm białka, tłuszczy i węglowodanów czy produkcja żółci. Jest też ważnym elementem układu detoksyfikacyjnego organizmu. To sprawia, że narażona jest na uszkodzenia związane z kontaktem z substancjami toksycznymi, które po przeniknięciu bariery jelitowej i wchłonięciu do krwi wędrują wraz ze składnikami odżywczymi przez żyłę wrotną wprost do tego narządu. Dysfunkcje wątroby mogą prowadzić do wielu przykrych objawów oraz w rezultacie do groźnych dla życia chorób, dlatego tak ważne jest dbanie o jej prawidłowy stan oraz podejmowanie niezbędnych działań, gdy ulegnie uszkodzeniom. Sylimaryna, jak już wcześniej wspomniano, jest jedną z substancji, która wykazuje silne, udokumentowane w tysiącach prób klinicznych działanie hepatochronne. Na czym ono polega?

1. Działanie przeciwzapalne i detoksyfikujące
Działanie przeciwtoksyczne i antyoksydacyjne flawolignanów wchodzących w skład sylimaryny opiera się na kilku mechanizmach. Przede wszystkim substancje te wiążą się z receptorami błon komórkowych hepatocytów, co blokuje możliwość dostania się toksyn do ich wnętrza. Mają również korzystny wpływ na integralność błon mitochondrialnych w warunkach stresowych.

Ponadto wpływają korzystnie na utrzymywanie równowagi redoks w komórce, aktywując enzymy antyoksydacyjne i antyoksydanty nieenzymatyczne. Tym samym wpływają na wzrost stężenia dysmutazy nadtlenkowej oraz wewnątrzkomórkowego glutationu, który jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy w ustroju i niezbędnym elementem systemu detoksyfikacji komórek, a także wchodzi w skład wielu enzymów. Związki zawarte w sylimarynie są w stanie zwiększyć jego produkcję nawet o 35–50%, zapobiegając tym samym procesowi utleniania lipidów, wpływających na integralność błon komórkowych, co utrudnia dostanie się do wątroby substancji toksycznych. Aktywują również witageny syntetyzujące białka szoku cieplnego (HSP), sirtuin i tioredoksyny, która jest odpowiedzialna za produkcję nowego materiału genetycznego w komórce.

Dzięki zdolnościom do blokowania pracy enzymów biorących udział w powstawaniu reaktywnych form tlenu (ROS), sylimaryna hamuje także powstawanie wolnych rodników, wytwarzanych w wyniku metabolizmu substancji toksycznych (szczególnie etanolu, chloroformu, paracetamolu, acetaminofenu, mykotoksyn oraz amatoksyny zawartej w muchomorze sromotnikowym). Blokuje szlaki działającego antyapoptycznie na komórki czynnika transkrypcyjnego NF-kB, co zapobiega namnażaniu się komórek z defektami. Ma to szczególne znaczenie w przypadku chorób wątroby i w procesach nowotworzenia. Jest inhibitorem produkcji leukotrienów, lipoksyn, syntetazy prostaglandynowej oraz prostaglandyny PGF2, stymuluje produkcję białek, biorących udział w reakcji obronnej organizmu, istotnie obniża poziom prozapalnie działających IL-2, IL-4, IFN-gamma oraz TNF-Alfa oraz hamuje namnażanie limfocytów T.
 

Tradycyjne zastosowanie ostropestu plamistego:

 • zaburzenia pracy wątroby i dróg żółciowych,
 • zatrucia różnorakimi toksynami,
 • marskość wątroby,
 • niealkoholowe stłuszczenie wątroby,
 • polekowe uszkodzenia wątroby,
 • stany rekonwalescencji po żółtaczce,
 • zaburzenia funkcjonowania, niedomogi i stany zapalne dróg żółciowych,
 • stany nadmiernego spożycia alkoholu i uszkodzeń wątroby spowodowanych etanolem,
 • profilaktycznie u osób mających kontakt z toksynami oraz u nosicieli genów predestynujących do schorzeń wątroby.


2. Marskość i włóknienie wątroby
Składające się na sylimarynę flawolignany posiadają zdolność do regeneracji komórek wątroby poprzez zwiększanie syntezy białek w hepatocytach (stymulują aktywność polimerazy I RNA), hamowanie ich apoptozy oraz redukcję syntezy kolagenu poprzez hamowanie namnażania się komórek gwiaździstych w wątrobie. W ten sposób chronią komórki wątroby przed destrukcją powstrzymując rozwój marskości i procesy włóknienia tego narządu.

Działanie to wydają się potwierdzać badania. W jednym z nich wykazano nieznaczny wzrost przeżycia pacjentów cierpiących na marskość wątroby w porównaniu z nieleczoną grupą kontrolną. W innym badaniu efekt był znacznie bardziej wyraźny. Podawanie 420 mg ostropestu dziennie spowodowało istotne zmniejszenie objawów u pacjentów z poalkoholową marskością wątroby już po tygodniu stosowania. Poprawa wyników badań laboratoryjnych nastąpiła po dwóch tygodniach.

Jednak dotychczasowe próby kliniczne przeprowadzone w tym temacie różnią się znacznie między sobą pod względem jakości. Najczęstszymi zarzutami są brak odpowiednio dużej i jednolitej grupy badawczej, brak standaryzacji badanych preparatów, niespójne schematy dawkowania i brak informacji o równoczesnym stosowaniu alkoholu przez uczestników w czasie trwania badania. Z tych powodów nie można stwierdzić, jakoby wyżej opisany mechanizm miał jednoznaczne przełożenie na praktykę kliniczną. Ponieważ jednak wyniki tych prób prezentują się nader obiecująco, konieczne wydaje się przeprowadzenie dalszych, spójnych i dobrze zaprojektowanych badań.

3. Wirusowe zapalenia wątroby
Powszechnie uważa się, że wyciąg z ostropestu ma zbawienny wpływ na pacjentów zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu C. Niestety, pomimo wykazania, że sylimaryna może hamować wirusową polimerazę niezbędną do replikacji HCV, powstrzymując tym samym jego namnażanie się w hepatocytach, był to efekt, który nie miał istotnego znaczenia klinicznego. Nie zaobserwowano również wpływu sylimaryny na aminotransferazę alaninową (ALT) ani na poprawę jakości życia u pacjentów przyjmujących wyciągi z ostropestu w porównaniu do grup kontrolnych. Autorzy metaanalizy badań nad skutecznością flawolignanów we wspomnianych zakażeniach wirusowych sugerują jednak, że należy dalej badać wpływ sylimaryny podawanej dożylnie.

4. Polekowe uszkodzenia wątroby
Opublikowana w styczniu bieżącego roku metaanaliza badań nad wpływem sylimaryny na polekowe uszkodzenia wątroby wykazała, że profilaktyczne przyjmowanie wyciągu z ostropestu wyraźnie zmniejsza ryzyko polekowego uszkodzenia wątroby, natomiast przyjmowanie go przez pacjentów z narządem już uszkodzonym przez leki przeciwgruźlicze, istotnie poprawia czynność tego organu. Efekty w obu grupach badanych widoczne były już po 4 tygodniach od rozpoczęcia terapii.

5. Wspomaganie chemioterapii
Sylimaryna wciąż jest poddawana testom, mającym wykazać jej skuteczność w ter...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy