Hepatoprotekcyjne działanie ostropestu plamistego

Fitoterapia

Ostropest plamisty, Silybum marianum (L.) Gaertner, już od ponad 2 tysięcy lat uznawany jest za roślinę leczniczą. Znany jest szczególnie z dobroczynnego wpływu na funkcje wątroby i dróg żółciowych, ma także działanie antyoksydacyjne i odtruwające. Jest oporny na skażenia i wykazuje niewiele działań niepożądanych, a jego aktywność została udowodniona w wielu badaniach naukowych. Choć niektóre dane są sprzeczne, co implikuje potrzebę dalszych, dobrze zaprojektowanych studiów nad mechanizmami działania substancji zawartych w ostropeście, roślina ta wydaje się być ziołem niemal doskonałym.

Ostropest plamisty jest jednoroczną rośliną z rodziny astrowatych, spokrewnioną ze znanymi wszystkim słonecznikiem, jeżówką purpurową, rumiankiem oraz mniszkiem lekarskim. Wyglądem przypomina oset. Ma prostą łodygę, która rozgałęzia się na górze, liście o ostrych zakończeniach, pokryte charakterystycznymi białymi plamami oraz purpurowe kwiaty. Rośnie w miejscach nasłonecznionych. Koszyczki kwiatowe zbiera się pod koniec lata, suszy, a następnie oddziela nasiona, które mają właściwości lecznicze.

POLECAMY

R e k l a m a

  Owoce ostropestu zawierają fitosterole (m.in. stigmasterol i kampesterol), aminy biogenne (tyraminę, histaminę), flawonoidy (luteolinę, kwercytynę), tłuszcze bogate w kwas linolowy, który stanowi 50% kwasów tłuszczowych zawartych w ostropeście, a także cynk, selen i miedź. Jednak najważniejszym związkiem, decydującym o właściwościach tej rośliny jest sylimaryna, zawarta głównie w łupinach nasienia owoców, której zawartość może dochodzić nawet do 6%.

Jest to sucha mieszanka flawolignanów (pochodna flawonowa), składająca się z sylibiny A i B (sylibininy A i B), silimoniny (sylidianiny), izosybiliny A i B, sylikrystyny A i B, flawonoidu taksyfoliny oraz innych związków w mniejszych stężeniach. Najbardziej aktywną z tych substancji jest sylibina, która wykazuje silne działanie detoksyfikacyjne, między innymi na obecną w muchomorze sromotnikowym amatoksynę. Stanowi ona od 50 do 75% zawartości sylimaryny.

Zastosowanie ostropestu plamistego w ziołolecznictwie

Wyciągi z ostropestu, zawierające sylimarynę, stosowane są przede wszystkim w różnorakich zaburzeniach pracy wątroby i dróg żółciowych. Wpływają ochronnie na komórki wątroby (hepatocyty), wspierają także produkcję i transport żółci, zapobiegając powstawaniu kamieni żółciowych, poprawiają motorykę układu pokarmowego, działają także rozkurczowo na mięśnie gładkie, a w większych dawkach zmiękczają konsystencję stolca. Regulu...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI