Autor: Artur Stojko

Prof. dr hab. n. farm., Polska Fundacja Apiterapii

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Apiterapia cz. IV – produkty pszczele używane w apiterapii

Współczesna medycyna to system opieki zdrowotnej, a faktycznie opieki chorobowej. Medycyna przyszłości to problem zdrowia globalnego, w którym prewencja i terapia mają równorzędne znaczenie. Szczególnie istotna w tym zakresie jest profilaktyka zdrowotna, w której oprócz zapobiegania chorobom ma również miejsce opanowanie stylu życia zapewniającego pełnię zdrowia uwarunkowanego jakością i sposobem odżywiania, aktywnością psychomotoryczną oraz utrzymaniem równowagi w zakresie homeostazy wegetatywnej. Przeczytaj czym charakteryzuje się apiterapia.

Czytaj więcej

Apiterapia cz. III – produkty pszczele wykorzystywane w apiterapii

Apiterapia jest nauką, której podstawowymi zagadnieniami treści programowej są produkty pszczele wykorzystywane jako suplementy żywności, a nadto jako surowce farmakopealne, których standaryzowane ekstrakty mogą stanowić substancje czynne różnych postaci leków. Pszczoła do produkcji miodu wykorzystuje nektar kwiatów lub spadź, surowcem roślinnym do wytworzenia pierzgi są pyłki kwiatowe, natomiast propolis jest żywicą drzew uszlachetnioną wydzieliną gruczołów ślinowych. W apiterapii wykorzystywane są również produkty pszczele wydzielane przez pszczołę, takie jak mleczko pszczele i wosk oraz w apitoksynoterapii jad pszczeli.

Czytaj więcej

Apiterapia Część II

Tytuł artykułu może wzbudzić zróżnicowane refleksje, gdyż dotyczy z jednej strony innowacyjności w medycynie, a z drugiej klasycznych nauk medycznych opartych na pojęciach hipokratesowskich tej dziedziny wiedzy. System zdrowia w kontekście Karty Tallińskiej (a nie system ochrony zdrowia) ma olbrzymie znaczenie społeczne i ekonomiczne wymagające innowacji, traktując jednakowo problem prewencji, jak i terapii.

Czytaj więcej

Apiterapia. Część I

Leczenie ran miodem znane jest co najmniej od czterech i pół tysiąca lat – najstarszy zapis na papirusie Smith’a jest wartościowym dowodem dokumentującym to stwierdzenie. Ojciec medycyny Hipokrates stosował już miód jako lek o swoistych nazwach Oxymel czy Hydromel. W ubiegłym stuleciu ten wartościowy surowiec farmakopealny był szeroko wykorzystywany jako środek spożywczy, a mniej w aspekcie leczniczym.

Czytaj więcej