Autor: Iwa Jonik

Lekarka, pasjonatka przywracania zdrowia pacjentom.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Surowce roślinne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów to schorzenie dotykające aż 60% populacji po 65. roku życia. Charakteryzują ją dolegliwości bólowe oraz ograniczenie ruchomości w obrębie stawów, prowadzące do powstania przykurczów mieśniowych. W łagodzeniu bólu najczęściej stoosowane są niesterydowe leki przeciwzapalne – tymczasem alternatywę mogą stanowić substancje biologicznie czynne, zawarte w roślinach.

Czytaj więcej

Rola witaminy C w zapobieganiu infekcjom oraz poprawie stanu skóry

Przed Państwem kolejna odsłona witaminy C. Tym razem dowiemy się, kto powinien ją suplementować, aby uniknąć infekcji, a także jakie problemy skórne mogą świadczyć o niedoborze kwasu askorbinowego w tej tkance. Badanie poziomu witaminy C we krwi jest kosztowne, uzyskamy zatem wskazówkę, jak w prosty i tani sposób oszacować jej zawartość w organizmie.

Czytaj więcej

Witamina C w redukcji stresu oksydacyjnego

Obecnie, w dobie suplementów, próbujemy na skróty odzyskać lub utrzymać zdrowie. Poniższy artykuł, podkreślając znaczenie witaminy C dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka zwraca uwagę, w jakich jednostkach chorobowych wskazana jest jej suplementacja, a w których schorzeniach badania wykazały brak efektów, a nawet szkodliwość nadmiernej podaży syntetycznego kwasu askorbinowego. Ukazana została także różnorodność działania wolnych rodników tlenowych: od uszkadzającego nasz materiał genetyczny w postaci nici DNA do zwiększającego wydolność mięśni po wysiłku fizycznym.

Czytaj więcej

Witamina C w zapobieganiu chorób neurodegeneracyjnych

Jesteśmy w środku zimy, a to niewątpliwie czas kataru, kichania, kaszlu… i jak zwykle powraca temat witaminy C – brać czy nie brać, a jeśli tak, to jaką i w jakiej dawce? O ile kojarzymy tę witaminę z podwyższaniem naszej odporności, to wcale nie myślimy o witaminie C, gdy np. nie możemy doczekać się potomstwa lub mamy problemy z kamieniami w pęcherzyku żółciowym… A niesłusznie! Może więc warto ukazać tę witaminę w nowej odsłonie?

Czytaj więcej