Autor: Weronika Ganclerz

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Specjalizuje się w dietach roślinnych, pogłębia wiedzę z zakresu ziołolecznictwa i psychodietetyki. Pasjonatka natury i instruktorka jogi.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Profilaktyka osteoporozy u kobiet w okresie menopauzalnym stosujących dietę wegetariańską i wegańską

Osteoporoza od dawna stanowi istotny problem zdrowotny populacji, jednak dopiero od niedawna zaczęto klasyfikować ją jako chorobę, a nie – jak wcześniej sądzono – wynik starzenia się organizmu1. Obecnie uznawana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych należących do najczęstszych schorzeń współczesnego społeczeństwa. Ze względu na wzrastającą liczebność chorych, u których zazwyczaj przez dłuższy czas nie występują objawy, osteoporoza zyskała miano „cichej epidemii”. Mówi się, że przebiega podstępnie, początkowo powodując bezbolesne pogarszanie się stanu układu kostnego. Zauważalne objawy zazwyczaj świadczą już o dużym stopniu zaawansowania choroby1, 2.

Czytaj więcej

Zastosowanie diety Ornisha w terapii chorób miażdżycowych

Rosnące tempo życia, nadmiar obowiązków, spożywanie wysokoprzetworzonej żywności oraz brak lub zbyt niski poziom aktywności fizycznej to tylko niektóre z przyczyn rozwoju chorób cywilizacyjnych. Wśród nich najczęściej wymienia się otyłość, cukrzycę oraz choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca czy miażdżyca. Choroby cywilizacyjne, nazywane również chorobami stylu życia, przyjęły obecnie miano epidemii XXI w. Z roku na rok liczba tych zachorowań niepokojąco wzrasta.

Czytaj więcej

Uzupełnienie diety wegańskiej produktami pochodzenia konopnego

Na przestrzeni ostatnich lat dieta wegańska zyskała znaczną popularność i obecnie jest powszechnie stosowana przez osoby z różnych grup wiekowych. Wśród wymienianych przyczyn przejścia na roślinny sposób żywienia najczęściej wyróżnia się aspekty zdrowotne i etyczne. Potwierdzono korzystny wpływ takiego modelu żywieniowego na prewencję i leczenie chorób metabolicznych, chorób układu krążenia, a nawet nowotworów. 

Czytaj więcej