Uzupełnienie diety wegańskiej produktami pochodzenia konopnego

Dietoterapia Otwarty dostęp

Na przestrzeni ostatnich lat dieta wegańska zyskała znaczną popularność i obecnie jest powszechnie stosowana przez osoby z różnych grup wiekowych. Wśród wymienianych przyczyn przejścia na roślinny sposób żywienia najczęściej wyróżnia się aspekty zdrowotne i etyczne. Potwierdzono korzystny wpływ takiego modelu żywieniowego na prewencję i leczenie chorób metabolicznych, chorób układu krążenia, a nawet nowotworów. 

Założeniem diety wegańskiej jest wykluczenie spożycia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko, nabiał i jaja. Dozwolone jest natomiast spożywanie wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego. Weganie często sięgają po zamienniki tradycyjnych produktów, do produkcji których wykorzystuje się m.in. soję, pszenicę, nasiona, orzechy, a także grzyby. Założenia i proporcje poszczególnych grup produktów w diecie wegańskiej przedstawia piramida żywieniowa umieszczona na rycinie 1.

POLECAMY

R e k l a m a

Bilansowanie diety roślinnej – profil aminokwasowy


Stosując dietę wegańską, należy pamiętać o jej właściwym bilansowaniu, tak aby wraz z pożywieniem dostarczyć wszystkie niezbędne substancje, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią ilość i jakość spożywanego białka, które zbudowane jest z aminokwasów. Część aminokwasów nazywanych endogennymi organizm jest w stanie sam wytworzyć, jednak istnieje też grupa aminokwasów, która ze względu na brak możliwości samodzielnej syntezy musi zostać dostarczona ze spożywanym pokarmem. Są to aminokwasy egzogenne, do których zalicza się: fenyloalaninę, izoleucynę, leucynę, lizynę, metioninę, treoninę, tryptofan oraz walinę (tab. 1). Mówiąc o jakości spożywanego białka, bierze się pod uwagę zawartość wchodzących w jego skład aminokwasów. Białko pełnowartościowe zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne we właściwych ilościach i w odpowiednim do siebie stosunku. Znajduje się głównie w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego w diecie wegańskiej należy zwracać uwagę na różnorodność i odpowiednie łączenie produktów zawierających białko roślinne, które zazwyczaj charakteryzuje się niepełnym składem aminokwasowym. Istnieją jednak rośliny, które posiadają pełny profil aminokwasów i z dużym powodzeniem mogą zastąpić białko zwierzęce oraz stanowić cenne uzupełnienie diety wegan. Do takich roślin zaliczane są konopie.

Charakterystyka konopi


Oprócz powszec...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI