Dołącz do czytelników
Brak wyników

Naturalna pielęgnacja

18 maja 2018

NR 3 (Październik 2017)

5 podstawowych błędów przy oczyszczaniu skóry twarzy

0 275

Aby móc cieszyć się ładną skórą i jej zdrowym wyglądem, należy zacząć od prawidłowego oczyszczania, ponieważ to pierwszy krok do dalszej pielęgnacji. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że najważniejszy, bo tylko dobrze oczyszczona skóra jest w stanie przyjąć dalszą pielęgnację. Niestety, większość z nas już na tym etapie popełnia kilka błędów

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie błędy popełniamy podczas oczyszczania twarzy?
  • Na czym polega metoda OCM?
  • Jak zrobić domowe naturalne kosmetyki?

Spoglądając w lustro, nie zawsze jesteśmy zadowolone z tego, co w nim widzimy. Podrażniona skóra, pryszcze, zaczerwienienia – to tylko kilka skutków złej pielęgnacji. Najczęściej próbujemy wtedy zamaskować wszelkie niedoskonałości skóry, lecz nie zastanawiamy się nad przyczyną ich powstawania.
W swojej ponad 20-letniej praktyce kosmetologa wielokrotnie spotykałam kobiety, które borykały się z problemami skórnymi, wynikającymi wyłącznie z niewłaściwej pielęgnacji. Kierując się powszechnie dostępnymi w mediach i reklamach informacjami na temat sposobów pielęgnacji, wiele kobiet na ogół nieświadomie popełnia błędy. Skupiają swoje wysiłki na pielęgnacji odmładzającej i wygładzającej, nie wiedząc, że podstawą jest właściwe oczyszczenie skóry twarzy.

I błąd – jedynie powierzchowne oczyszczanie skóry

Podstawowym błędem jest przekonanie, że oczyszczenie twarzy polega wyłącznie na zmyciu makijażu. Najlepszym sposobem na usunięcie makijażu jest użycie np. płynu micelarnego – ale nie dajmy się zwieść reklamom, że to wystarczy. W rzeczywistości jest to zaledwie wstęp do właściwego oczyszczenia skóry. Płyn micelarny to roztwór wodny zawierający mikroskopijne kuleczki zwane micelami. Doskonale radzą sobie one ze zmyciem makijażu, ale warto pamiętać, że działają jedynie powierzchniowo, ponieważ mają w swoim składzie delikatne substancje myjące, usuwając wyłącznie makijaż, nie naruszając warstwy hydrolipidowej. Dlatego kolejnym koniecznym etapem jest zastosowanie żelu lub – w przypadku skóry suchej – emulsji do mycia twarzy, które zmyją zanieczyszczenia z głębszych warstw skóry i usuną wszystko, co zalega w porach.

II błąd – zapominamy o użyciu toniku

Przemywanie twarzy płynem micelarnym i żelem do mycia zaburza pH skóry, której naturalny odczyn przyjmuje wartość około 4,7. Myjąc skórę nawet delikatnymi preparatami, zaburzamy jej kwasowość do lekko zasadowej, co w rezultacie prowadzi do rozwoju bakterii na powierzchni skóry. Warto szukać żeli do mycia twarzy z łagodnymi detergentami. Jak więc przywrócić odpowiednie pH naszej skórze? Tę funkcję spełnia tonik, który, niestety, jak wynika z moich obserwacji, jest dość często pomijany. Bez niego dalsza pielęgnacja nie przyniesie oczekiwanych efektów, ponieważ jedynie w pełni oczyszczona i stonizowana skóra jest przygotowana do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych.

III błąd – oczyszczanie skóry zwykłym mydłem

Wciąż często popełnianym błędem jest używanie do mycia twarzy mydła w kostce, co przy długotrwałym stosowaniu bardzo szkodzi cerze.  Dzieje się tak dlatego, że przez zawarte w mydle agresywne detergenty naruszana jest warstwa hydrolipidowa skóry. Twarz staje się mocno ściągnięta, wręcz napięta, odczuwamy duży dyskomfort i od razu sięgamy po krem. Rezultatem jest wysuszona, pozbawiona jędrności skóra. Ostatnio na rynku pokazały się mydła zawierające różne oleje, dzięki którym niwelowany jest efekt ściągnięcia skóry, aczkolwiek mimo wszystko do tych mydeł dodawane są detergenty zaburzające pH skóry.

IV błąd – oczyszczanie skóry preparatami niewłaściwymi dla naszej skóry

Podczas rozmów z moimi klientkami, gdy szukamy przyczyn ich problemów ze skórą, nierzadko bywam zaskakiwana ich pomysłowością, jeśli chodzi o środki myjące, jakie stosują do mycia twarzy. Często słyszę: „Skoro stoję pod prysznicem i myję głowę szamponem, to czemu nie przemyć nim też twarzy?”. A do czego służy szampon? Chyba już wiecie, do czego zmierzam. Wszystkie obszary ciała rządzą się swoimi prawami, dlatego do pielęgnacji skóry ciała, skóry głowy, miejsc intymnych czy nawet rąk stosujemy inne kosmetyki. Twarz potrzebuje szczególnej troski,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy