Dołącz do czytelników
Brak wyników

Naturalna pielęgnacja

22 maja 2018

DODATEK NR (Maj 2018)

Akupunktura estetyczna

530

Zdrowe ciało z natury jest piękne. Gdy narządy wewnętrzne pracują we właściwy sposób, przekłada się to na silne, gęste włosy i mocne paznokcie, błyszczącą cerę i napiętą, wolną od zanieczyszczeń i zmian, skórę. Dochodzenie do uzyskania takiego stanu trwa niejednokrotnie wiele lat, dlatego osoby prowadzące zdrowy tryb życia sprawiają wrażenie młodszych i zdrowszych z roku na rok.

POLECAMY

Uświadomiony pacjent 

System medycyny chińskiej jasno określa, że stan twarzy – błysk w oku, jasność i kolor skóry, zanieczyszczenia w określonych okolicach, a nawet zmarszczki – to narzędzie diagnostyczne. Dlatego przy stosowaniu akupunktury estetycznej twarzy należałoby wspomóc się odpowiednimi zaleceniami dotyczącymi żywienia oraz punktami akupunkturowymi, znajdującymi się na całym ciele, aby stymulować słabsze narządy u danej osoby. Jeżeli np. zgłosi się do nas pacjentka z opadającymi powiekami i zasinieniem pod oczyma, borykająca się z problemami ze snem – skupienie się na akupunkturze twarzy będzie zabiegiem krótkotrwałym. 

Zalety zabiegów w obrębie twarzy 

Przy pomocy odpowiednio wykonanego zabiegu jesteśmy w stanie w znacznym stopniu opóźnić procesy starzenia, poprawić jędrność oraz kolor skóry. Zmarszczki wyraźnie spłycają się poprzez stymulację komórek do regeneracji oraz produkcji kolagenu i elastyny. Poprzez zwiększenie krążenia wzrasta również ilość tlenu oraz składników odżywczych w tkankach, dzięki czemu twarz wygląda na bardziej zregenerowaną i wypoczętą. Właściwie dobrane punkty dla danej osoby wpływają na rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni mimicznych lub – poprzez stymulację układu nerwowego – pobudzenie nieaktywnych mięśni do pracy. Niesamowicie ważna jest dobra znajomość anatomii oraz palpacja. W obrębie twarzy znajduje się wiele ważnych naczyń krwionośnych, nerwów oraz delikatnych mięśni, które – jeśli zabieg zostanie wykonany niewłaściwie – mogą spowodować wiele niepożądanych reakcji.

Czas trwania zabiegu to około 30–45 minut. Zmiany widoczne są już po 3–5 zabiegach. Zalecane serie to 10–15 zabiegów, które w początkowej fazie (4–6 zabiegów) powinny być wykonywane dwa razy w tygodniu, a w dalszej kolejności raz w tygodniu. 

Nie należy wykonywać zabiegów u kobiet w ciąży, w stanie przemęczenia, przy poważnych chorobach autoimmunologicznych, chorobach nowotworowych oraz innych stanach, które mogłyby sugerować pacjentowi konieczność poddania się w pierwszej kolejności terapii skupiającej się na przywróceniu zdrowia.

Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu są również trzy pierwsze dni miesiączki – wiąże się to z mniejszą tolerancją bólu oraz większym ryzykiem wystąpienia siniaków. Zasinienia w tych zabiegach mogą występować nie tylko ze względu na pracę terapeuty, lecz również grymasy pacjentów podczas wbijania igieł, a także próby mówienia z wbitymi igłami. Dlatego warto uprzedzić pacjenta, że podczas zabiegu nie należy rozmawiać, a twarz starać się utrzymać zrelaksowaną. Tu terapeuta powinien zadbać o najlepszej jakości igły, które będą ostre, cienkie i w znacznym stopniu będą mogły zawijać powięź wokół igły w trakcie zabiegu.

Związane jest to z odpowiednią stymulacją igłami w odpowiednich odstępach czasu w trakcie jednego zabiegu. Taki rodzaj stymulacji pozwala zachować trwalsze efekty. Sprawdza się również przy pacjentach zgłaszających się z bliznami. Terapia ta pozwala znacznie wygładzić bliznę, a czasem nawet sprawić, że stanie się ona prawie niewidoczna.

Ważne punkty akupunkturowe 

Poniżej podaję kilka ważnych punktów akupunkturowych, występujących lokalnie w obrębie twarzy, mających zastosowanie w akupunkturze estetycznej twarzy, ze wskazaniem ich dodatkowych właściwości, mających wpływ na całe ciało. Punkty te warto również masować i opukiwać, jeżeli nie mamy dostępu do dobrego akupunkturzysty.

  • meridian Żołądka  – połączenie nakłucia punktów St2, St3, St4, St6, St7 wpływa korzystnie na staw skroniowo-żuchwowy, pierwsze trzy punkty wyprowadzają również Wiatr z meridianu. Wszystkie wskazane punkty działają ponadto przeciwbólowo oraz wpływają na uniesienie kącików ust. Ponadto punkt St3 wpływa korzystnie na wygładzenie bruzdy biegnącej od płatków nosa do kącika ust. Z meridianu Żołądka warto również pamiętać o punkcie St8, który – odpowiednio nakłuty – wpływać będzie na uniesienie powieki. 
  • meridian Pęcherzyka Żółciowego  – do wcześniej wspomnianych punktów warto dodać punkt Gb3, który również pozytywnie wpłynie na staw skroniowo-żuchwowy, i ponadto wpływać będz...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż konto Zaloguj się

Przypisy