Dołącz do czytelników
Brak wyników

Postępowanie w jednostkach chorobowych

10 grudnia 2018

NR 10 (Grudzień 2018)

Akupunktura w regulacji libido u mężczyzn

0 1888

Temat męskiej aktywności seksualnej, impotencji i fizjologii męskich narządów rozrodczych z reguły owiany jest tajemnicą, obudowany masą napięć psychoemocjonalnych. Mężczyźni z reguły boją się podjąć rozmowy na temat swoich męskich problemów. Tymczasem w ich rozwiązaniu mogą pomóc akupunktura, tradycyjna medycyna chińska, ziołolecznictwo czy ćwiczenia.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jaka jest zależność pomiędzy popędem seksualnym a kondycją narządów wewnętrznych?
 • Czy badania potwierdzają skuteczność akupunktury w leczeniu zaburzeń seksualnych u mężczyzn?
 • Jakie punkty akupunkturowe regulują energię seksualną mężczyzn?

 

POLECAMY

Pacjenci, którzy trafiają do mojego gabinetu, wiedzą, że przy badaniu pulsu i oglądaniu języka całe ciało zostanie zdiagnozowane, a w konsekwencji zadanie konkretnego pytania dotyczącego  libido (zbyt wysokiego lub zbyt niskiego), czy problemu z erekcją lub przedwczesnym wytryskiem pozwoli na szczerą rozmowę i możliwość pomocy z wielu stron. W praktyce staram się uzmysłowić mężczyznom, że schemat Casanovy z filmów lub Jamesa Bonda, który może współżyć zawsze i wszędzie, bardzo często jest fikcją i przerysowaniem. Pokazujemy, że każdy ma prawo do problemu w tym rejonie ciała, należy tylko znaleźć pierwotną przyczynę powodującą zaburzenia, którą może być nadmiar stresu lub pracy, problemy w relacji, brak odpowiedniej ilości snu, zaburzenia hormonalne, niewłaściwe żywienie czy blokady mięśniowo-powięziowe. Tematy te są często pomijane również w literaturze specjalistycznej. W większości książek sprawy nadmiernie obfitych, skąpych lub bolesnych miesiączek zajmują całe rozdziały, natomiast na temat spraw męskich możemy przeczytać zaledwie kilka stron. To tylko pokazuje, jak zakładamy, że mężczyźni zawsze muszą być gotowi do działania i pomocy, że nie mają prawa do słabości – jest to błędne założenie, które bardzo często jest również przyczyną napięć seksualnych. Już w dzieciństwie chłopcy uczeni są, że nie należy pokazywać słabości, że płacz u mężczyzny jest powodem do wstydu – to już na poziomie podstawowym może być przyczyną problemów i przede wszystkim stwarzać blokadę przed przyznaniem się do problemu, a przez to przed zasięgnięciem pomocy specjalisty. W swojej praktyce obserwuję przypadki przystojnych mężczyzn, mających piękne żony i dzieci, dla których seksualność w życiu dorosłym nadal jest tematem tabu, ponieważ rodzice nie uświadamiali im, jak ważne jest to w budowaniu relacji i zachowaniu zdrowia. Pojawiają się również pacjenci, którzy znajdują się na drugim końcu skali i swoją edukację seksualną czerpali wyłącznie z pornografii, oczekując, że żona będzie w stanie wykonywać w łóżku cyrkowe sztuczki – to również jest przyczyną powstawania napięć i blokuje możliwość budowania właściwej relacji bliskości w partnerstwie, w konsekwencji zaś prowadzi do napięcia seksualnego i chęci upodobnienia się do aktorów wcześniej wspomnianych filmów.

Konsekwencje braku edukacji

Obserwując dorosłych pacjentów, uważam, że braki właściwej edukacji sprzed lat mają wiele konsekwencji w dorosłym życiu. Nie jestem seksuologiem ani psychologiem i nie chcę wchodzić w ich kompetencje, jednak naturoterapia oraz tradycyjna medycyna chińska są w stanie znacznie pomóc pacjentom z problemami w zakresie obniżonego libido, małej liczby plemników, słabej ich ruchliwości oraz wielu innych problemów, które zostaną opisane w tym artykule.

W „Neijing” w rozdziale 1 wspomniano o złym stylu życia, niewłaściwym odżywianiu i nieprawidłowej aktywności seksualnej. Uznaje się tam, że nadmierna aktywność seksualna jest przyczyną powstawania wszystkich chorób. W obecnych czasach zasady te uznaje się za nieaktualne, choć wiele osób zgadza się z tezą, że nadmierna aktywność seksualna powoduje utratę cennej energii Jing. 

R  e  k  l  a  m  a                                   

Popęd seksualny a Qi i Yang Nerek

Energia seksualna zależy głównie od Qi Nerek, pozostałe narządy natomiast wspierają odczucie satysfakcjonującego stosunku, wnosząc do niego odpowiednią energię emocjonalną.
Popęd seksualny zależy od Qi Nerek i Yang Nerek, a akt seksualny zależy od równowagi pomiędzy Yin i Yang Nerek. Erekcja kontrolowana jest dodatkowo przez jakoś i ilość Krwi Wątroby. Orgazm z kolei zależny jest od stanu Jing Nerek. Zakłada się, że ejakulacja zależy od konstytucji danej osoby i musi być dostosowana do jej wieku i pory roku. Aby obliczyć średnią zalecaną częstotliwość ejakulacji, dzieli się wiek mężczyzny przez 5 (np. 50-latek nie powinien mieć więcej wytrysków niż 1 na 10 dni). Jest to, oczywiście, założenie średniej i wszystko zależy od stanu pacjenta i jego konstytucji. Mówi się, że jedna kropla spermy równa się stu kroplom krwi, zatem nadmierna aktywność seksualna uznana jest za sporą utratę cennych płynów. Każde zaburzenie równowagi Nerek może powodować:

 • brak popędu seksualnego,
 • impotencję lub problemy z erekcją, oziębłość,
 • przedwczesny wytrysk, nasieniotok.

Sytuacja jest również przedstawiana w drugą stronę – niedostateczna aktywność seksualna i abstynencja u potencjalnie zdrowego mężczyzny mogą być przyczyną zastoju Jing. Również seks bez odczuwania bliskości i miłości z partnerką może prowadzić do wielu chorób.

Magazyn esencji, Jing Qi i seksualność – jest to Jing Qi produkowane przez Potrójny Ogrzewacz i przechowywane przez Nerki. Esencja ta kontroluje wzrost kości, macicy, zębów, etapy reprodukcji, dojrzałość seksualną, andropauzę i menopauzę.

Wyniki badań

W powyższych problemach doskonale zastosowanie znajdują akupunktura, tradycyjna medycyna chińska, ziołolecznictwo i ćwiczenia (np. joga). Poniżej przedstawiam analizę wybranych badań na temat skuteczności tradycyjnej medycyny chińskiej.

 1. Badanie wpływu akupunktury i moksy na zaburzenia jakości nasienia u pacjentów
  Celem badania było sprawdzenie działania tradycyjnej medycyny chińskiej, akupunktury oraz terapii moksą u pacjentów z zaburzeniami jakości nasienia. Badaniu została poddana grupa 19 pacjentów w przedziale wiekowym od 24 do 42 lat, będących w związkach trwających od 3 do 11 lat. Wszystkie pary były bezdzietne, a mężczyźni mieli problem z liczbą, budową morfologiczną oraz z zaburzoną ruchliwością plemników. Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy, z czego tylko jedna została poddana kierunkowej terapii akupunkturą oraz moksą. Terapia trwała 10 tygodni. Badanie nasienia zostało zrobione przed i zaraz po zakończeniu terapii.
  W grupie poddanej kierunkowej terapii odnotowano znaczącą poprawę w jakości nasienia w porównaniu z grupą kontrolną1.
 2. Badanie wpływu akupunktury na leczenie pacjentów z oligoasthenozoospermią
  W opisanym badaniu 28 mężczyzn z głęboką oligoasthenozoospermią zostało poddanych leczeniu według zasad tradycyjnej medycyny chińskiej, a 29 z tym samym problemem było prowadzonych „akupunkturą placebo”.
  Rezultatem była znacząco większa ruchliwość plemników w grupie terapeutycznej względem grupy placebo. Jednak sama ich liczba nie zmieniła się2.
 3. Ocena ilościowa ultrastruktury plemników po leczeniu akupunkturą pacjentów z idiopatyczną niepłodnością
  Badaniu poddano 40 mężczyzn z idiopatyczną oligozoospermią, asthenozoospermią oraz teratozoospermią, podzielonych na grupę badaną (28 osób) oraz grupę kontrolną. U grupy badanej wykonywany był zabieg akupunktury dwa razy w tygodniu przez pięć tygodni. Analiza ilościowa była ustalana pod mikroskopem elektronowym.
  Ocena statystyczna wykazała znaczący wzrost procentowy oraz ilościowy plemników bez defektów w strukturze w ejakulacie. Terapia przyniosła ogólną poprawę w procentowej jakości nasienia, przede wszystkim w integralności struktury samych plemników3.
 4. Badanie efektywności akupunktury u pacjentów z niską wydajnością plemników
  Słaba spermatogeneza u pacjentów ze stanem zapalnym okolic genitalnych jest powiązana z hipertermią moszny. Badanie sprawdzało, jaki wpływ na jakość nasienia u pacjentów z niską liczbą plemników ma obniżanie temperatury okolic moszny za pomocą terapii akupunktury. Grupa badawcza liczyła 39 mężczyzn mających niską liczbę plemników. Grupą kontrolną była grupa 18 płodnych mężczyzn, na jej podstawie określono graniczną temperaturę (30,5 stopnia Celsjusza), powyżej której temperatura moszny była uznawana za zbyt wysoką. 34 z 39 mężczyzn z grupy badawczej miało temperaturę powyżej wartości granicznej, 5 pozostałych miało temperaturę w normie. Procentowa liczba plemników była badana przed i po terapii. Tych pięciu mężczyzn, którzy mieli wyjściową temperaturę w normie, nie wykazało wpływu akupunktury na swoje wyniki. W dalszym leczeniu u 17 z 34 pacjentów z hipertermią temperatura została obniżona do lub poniżej temperatury granicznej. U 15 z nich liczba plemników zwiększyła się. U pozostałych 17 pacjentów z grupy badawczej terapia nie przyniosła rezultatu w obniżeniu temperatury okolic genitalnych. Niska liczba plemników wykazuje związek ze stanem zapalnym i hipertermią okolic genitalnych – terapia akupunkturą jest zalecana dla mężczyzn z tą dolegliwością4.

Niedobór Yang Nerek

Pacjent z niedoborem Yang Nerek charakteryzuje się bladą twarzą, niechęcią do zimna, znużeniem, apatią i zimnymi kończynami. Natomiast przy niedoborze Jing Yang do powyższych objawów należy dodać ból pleców z odczuciem zimna, słabość w kolanach, słaby popęd płciowy, impotencję, bezpłodność, nasieniotok, głuchotę
i paradentozę. 

Ogólną strategią leczenia patologii Nerek, będących przyczyną problemów z aktywnością seksualną oraz właściwą ilością i jakością nasienia, jest wzmocnienie i ogrzanie Yang Nerek. Często w tym celu warto użyć moksy.

Jedna kropla spermy równa się  stu kroplom krwi, zatem nadmierna aktywność seksualna uznana jest  za sporą utratę cennych płynów

Możliwości akupunktury

Działanie wybranych punktów akupunkturowych:

 • Kd 3 – punkt Hu, Yuan, Punkt Ziemi – jeden z ważniejszych punktów akupunkturowych u pacjentów dotkniętych problemem męskim – szczególnie u mężczyzn z brakiem popędu płciowego. Poza odżywieniem Yin Nerek wyprowadza Puste Gorąco, odżywia Yang Nerek, kotwiczy Qi i wzmacnia Płuca.
 • Kd 1 – punkt wzmacniający przy problemach mentalnych powiązanych z głównym problemem pacjenta. Uspokaja Ducha i zsyła energię w dół, pozytywnie wzmacnia Yin Nerek. Najlepiej zastosować moksę.
 • Kd 8 – punkt regulujący Ren Mai i Du Mai. Wyprowadza Gorąco i Wilgoć z Dolnego Ogrzewacza, wzmacnia płodność.
 • Kd 11 – punkt znajdujący się na kości łonowej 5 c...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy