Dołącz do czytelników
Brak wyników

Postępowanie w jednostkach chorobowych

17 czerwca 2019

NR 13 (Czerwiec 2019)

Akupunktura estetyczna − działanie odmładzające i ujędrniające

0 78

Zdrowe ciało z natury jest piękne. Gdy narządy wewnętrzne pracują we właściwy sposób, przekłada się to na silne, gęste włosy i paznokcie, błyszczącą cerę i napiętą skórę, wolną od zanieczyszczeń i zmian. Dochodzenie do uzyskania takiego stanu trwa niejednokrotnie wiele lat i osoby prowadzące zdrowy tryb życia sprawiają wrażenie młodszych i zdrowszych z roku na rok.

Na zdrowie człowieka składają się między innymi właściwy system żywienia, umiarkowana aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, spokojne i bezstresowe relacje z innymi:

 • posiłki powinny być zróżnicowane, obfitujące w produkty świeże, najlepiej regionalne, dobrane adekwatnie do pory roku oraz do pacjenta. Żywienie nie powinno być monotonne (nawet zdrowe produkty jedzone w nadmiernej ilości mogą szkodzić).
 • poranna gimnastyka pozwoli przyspieszyć perystaltykę jelit, pobudzi mięśnie gładkie do pracy, przez co oczyszczenie jelit spowoduje lepszą jakość i czystość skóry. Rozruch poranny, zastępujący wieczorne treningi, pobudzi również produkcję porannego kortyzolu, a zmniejszy się przez to wieczorny wyrzut hormonów stresu. W związku z tym sen będzie efektywniejszy i bardziej regeneracyjny, a ciało bardziej odżywione.

R e k l a m a

 • kontrola i regulacja cyklu dobowego – sen między 23:00 a 3:00 odżywiać będzie Wątrobę i Pęcherzyk Żółciowy – pozwoli to organizmowi zregenerować się. Dzięki chodzeniu spać przed 23:00 pozwalamy wejść Yang do środka naszego ciała i odżywić nasze komórki zewnętrzne, dzięki czemu skóra będzie wolna od wyprysków oraz swędzących plam i egzem.
 • umiejętność radzenia sobie ze stresem, poprawne relacje z otoczeniem, znajomymi, satysfakcjonująca praca, życie rodzinne, pasje i zainteresowania – są to niezbędne aspekty do odczucia szczęścia i satysfakcji. Odzwierciedli się to przez błysk w oczach i zbalansowane napięcia mięśniowo-powięziowe na twarzy. U takich pacjentów zmarszczki i bruzdy na twarzy zawsze będą mniejsze i płytsze.
 • regularna zmiana klimatu na taki, który oferuje mniejszą ilość toksyn w powietrzu i wodzie.

Ponadto stosuje się wiele technik stymulacji ciała, które aktywizują i dzięki temu przywracają właściwy rytm pracy narządów. Są to między innymi masaże, akupunktura, osteopatia, terapie wisceralne, refleksologia, fizykoterapia, zabiegi termiczne, techniki oddechowe, ziołolecznictwo, itd. Poprzez wskazane zabiegi ciało zyskuje z zabiegu na zabieg możliwość szybszego usunięcia toksyn, oczyszczenia na wielu poziomach – zarówno fizycznym, jak i psychicznym, a w efekcie lepszy wygląd zewnętrzny.

Medycyna Chińska a piękno

System Medycyny Chińskiej jasno określa, że stan twarzy – błysk w oku, jasność i kolor skóry, zanieczyszczenia w określonych okolicach, a nawet zmarszczki stanowią narzędzie diagnostyczne. Dlatego stosując akupunkturę estetyczną twarzy należałoby wspomóc terapię odpowiednimi zaleceniami dotyczącymi żywienia oraz punktami akupunkturowymi, znajdującymi się na całym ciele, aby stymulować słabsze narządy u danej osoby. Jeżeli np. zgłosi się do nas pacjentka z opadającymi powiekami i zasinieniem pod oczami, borykająca się z problemami ze snem – skupienie się na akupunkturze twarzy będzie zabiegiem krótkotrwałym. Należałoby dodatkowo wzmocnić Nerki oraz Jelito Grube. Warto pomyśleć o zabiegach moksy na wybrane punkty akupunkturowe, np. Kd 1 i St 36, przez co wzmocnimy i odżywimy Yin pacjenta. Przekazanie pacjentowi zaleceń żywieniowych wzmacniających i odżywiających ciało jest również niezbędne. Już po kilku zabiegach cienie mogą być dużo mniejsze, a sen głębszy.
Należy więc zwrócić uwagę na ważny aspekt powiązania narządów wewnętrznych ze stanem naszej skóry i poczucia estetyki:

 1. Wątroba i Pęcherzyk Żółciowy odpowiadać będą za oczy – błyszczący wzrok, stan ścięgien, mocne paznokcie, napięcie tkanki łącznej, przekładając się przez to na jędrność i elastyczność skóry.
 2. Serce i Jelito Cienkie odzwierciedlać się będzie na twarzy poprzez błysk i dobre dokrwienie oraz świeżość skóry.
 3. Śledziona i Żołądek reprezentować się będzie poprzez zwarty kształt ciała, szczególnie w obszarze ramion i kończyn dolnych. W obrębie twarzy jędrność, nawilżenie i kolor ust świadczyć będzie o prawidłowej bądź zaburzonej pracy któregoś z tych aspektów.
 4. Jelito Grube i Płuca manifestują się poprzez włosy na ciele – ich jakość i odżywienie. Prawidłowa ich praca zapobiegnie powstawaniu zmarszczek oraz suchych miejsc na skórze.
 5. Nerki i Pęcherz Moczowy zapewniają siłę włosów na głowie, piękne rzęsy i brwi.

Poczucie akceptacji

Niejednokrotnie kobiety zgłaszające się na akupunkturę estetyczną mają duży problem z samoakceptacją, dlatego w myśl medycyny holistycznej, warto zwrócić im uwagę, że problem z postrzeganiem ich ciała przez same siebie może wcale nie zmienić się po zabiegach. Nieraz zdarzało mi się odsyłać pacjentki, nie godząc się na wykonanie zabiegu. Przykładem jest pacjentka, która zgłaszając się do mnie przykuła moją uwagę ogólnym zaniedbaniem, ubraniami które już zdecydowanie powinna wymienić oraz niesamowicie bijącym...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy