Dołącz do czytelników
Brak wyników

Postępowanie w jednostkach chorobowych

17 czerwca 2019

NR 13 (Czerwiec 2019)

Akupunktura estetyczna − działanie odmładzające i ujędrniające

0 1178

Zdrowe ciało z natury jest piękne. Gdy narządy wewnętrzne pracują we właściwy sposób, przekłada się to na silne, gęste włosy i paznokcie, błyszczącą cerę i napiętą skórę, wolną od zanieczyszczeń i zmian. Dochodzenie do uzyskania takiego stanu trwa niejednokrotnie wiele lat i osoby prowadzące zdrowy tryb życia sprawiają wrażenie młodszych i zdrowszych z roku na rok.

Na zdrowie człowieka składają się między innymi właściwy system żywienia, umiarkowana aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, spokojne i bezstresowe relacje z innymi:

 • posiłki powinny być zróżnicowane, obfitujące w produkty świeże, najlepiej regionalne, dobrane adekwatnie do pory roku oraz do pacjenta. Żywienie nie powinno być monotonne (nawet zdrowe produkty jedzone w nadmiernej ilości mogą szkodzić).
 • poranna gimnastyka pozwoli przyspieszyć perystaltykę jelit, pobudzi mięśnie gładkie do pracy, przez co oczyszczenie jelit spowoduje lepszą jakość i czystość skóry. Rozruch poranny, zastępujący wieczorne treningi, pobudzi również produkcję porannego kortyzolu, a zmniejszy się przez to wieczorny wyrzut hormonów stresu. W związku z tym sen będzie efektywniejszy i bardziej regeneracyjny, a ciało bardziej odżywione.

R e k l a m a

POLECAMY

 • kontrola i regulacja cyklu dobowego – sen między 23:00 a 3:00 odżywiać będzie Wątrobę i Pęcherzyk Żółciowy – pozwoli to organizmowi zregenerować się. Dzięki chodzeniu spać przed 23:00 pozwalamy wejść Yang do środka naszego ciała i odżywić nasze komórki zewnętrzne, dzięki czemu skóra będzie wolna od wyprysków oraz swędzących plam i egzem.
 • umiejętność radzenia sobie ze stresem, poprawne relacje z otoczeniem, znajomymi, satysfakcjonująca praca, życie rodzinne, pasje i zainteresowania – są to niezbędne aspekty do odczucia szczęścia i satysfakcji. Odzwierciedli się to przez błysk w oczach i zbalansowane napięcia mięśniowo-powięziowe na twarzy. U takich pacjentów zmarszczki i bruzdy na twarzy zawsze będą mniejsze i płytsze.
 • regularna zmiana klimatu na taki, który oferuje mniejszą ilość toksyn w powietrzu i wodzie.

Ponadto stosuje się wiele technik stymulacji ciała, które aktywizują i dzięki temu przywracają właściwy rytm pracy narządów. Są to między innymi masaże, akupunktura, osteopatia, terapie wisceralne, refleksologia, fizykoterapia, zabiegi termiczne, techniki oddechowe, ziołolecznictwo, itd. Poprzez wskazane zabiegi ciało zyskuje z zabiegu na zabieg możliwość szybszego usunięcia toksyn, oczyszczenia na wielu poziomach – zarówno fizycznym, jak i psychicznym, a w efekcie lepszy wygląd zewnętrzny.

Medycyna Chińska a piękno

System Medycyny Chińskiej jasno określa, że stan twarzy – błysk w oku, jasność i kolor skóry, zanieczyszczenia w określonych okolicach, a nawet zmarszczki stanowią narzędzie diagnostyczne. Dlatego stosując akupunkturę estetyczną twarzy należałoby wspomóc terapię odpowiednimi zaleceniami dotyczącymi żywienia oraz punktami akupunkturowymi, znajdującymi się na całym ciele, aby stymulować słabsze narządy u danej osoby. Jeżeli np. zgłosi się do nas pacjentka z opadającymi powiekami i zasinieniem pod oczami, borykająca się z problemami ze snem – skupienie się na akupunkturze twarzy będzie zabiegiem krótkotrwałym. Należałoby dodatkowo wzmocnić Nerki oraz Jelito Grube. Warto pomyśleć o zabiegach moksy na wybrane punkty akupunkturowe, np. Kd 1 i St 36, przez co wzmocnimy i odżywimy Yin pacjenta. Przekazanie pacjentowi zaleceń żywieniowych wzmacniających i odżywiających ciało jest również niezbędne. Już po kilku zabiegach cienie mogą być dużo mniejsze, a sen głębszy.
Należy więc zwrócić uwagę na ważny aspekt powiązania narządów wewnętrznych ze stanem naszej skóry i poczucia estetyki:

 1. Wątroba i Pęcherzyk Żółciowy odpowiadać będą za oczy – błyszczący wzrok, stan ścięgien, mocne paznokcie, napięcie tkanki łącznej, przekładając się przez to na jędrność i elastyczność skóry.
 2. Serce i Jelito Cienkie odzwierciedlać się będzie na twarzy poprzez błysk i dobre dokrwienie oraz świeżość skóry.
 3. Śledziona i Żołądek reprezentować się będzie poprzez zwarty kształt ciała, szczególnie w obszarze ramion i kończyn dolnych. W obrębie twarzy jędrność, nawilżenie i kolor ust świadczyć będzie o prawidłowej bądź zaburzonej pracy któregoś z tych aspektów.
 4. Jelito Grube i Płuca manifestują się poprzez włosy na ciele – ich jakość i odżywienie. Prawidłowa ich praca zapobiegnie powstawaniu zmarszczek oraz suchych miejsc na skórze.
 5. Nerki i Pęcherz Moczowy zapewniają siłę włosów na głowie, piękne rzęsy i brwi.

Poczucie akceptacji

Niejednokrotnie kobiety zgłaszające się na akupunkturę estetyczną mają duży problem z samoakceptacją, dlatego w myśl medycyny holistycznej, warto zwrócić im uwagę, że problem z postrzeganiem ich ciała przez same siebie może wcale nie zmienić się po zabiegach. Nieraz zdarzało mi się odsyłać pacjentki, nie godząc się na wykonanie zabiegu. Przykładem jest pacjentka, która zgłaszając się do mnie przykuła moją uwagę ogólnym zaniedbaniem, ubraniami które już zdecydowanie powinna wymienić oraz niesamowicie bijącym z twarzy smutkiem. Spytałam wprost, co się stało z jej kobiecością i dlaczego zaczyna od takiego zabiegu. Przyznała się, że jej mąż pracuje z młodszymi, pięknymi kobietami i od dłuższego czasu nie zwraca na nią uwagi. Poprosiłam, żeby pieniądze, które pacjentka miała przeznaczone na zabiegi akupunktury estetycznej wydała na fryzjera, kupiła sobie ładne ubrania i bieliznę, w której to ona będzie czuła się ładnie i kobieco sama dla siebie. Pani wróciła po kilku miesiącach na serię zabiegów, dziękując za uświadomienie – dla kogo to robi, zaczęła postrzegać inaczej siebie, relacje z mężem również uległy znacznej poprawie. Tak uświadomiony pacjent będzie wiedział, po co poddaje się zabiegom oraz łatwiej będzie wytrwać w serii spotkań.

Akupunktura w obrębie twarzy

Przy pomocy odpowiednio wykonanego zabiegu jesteśmy w stanie w znacznym stopniu opóźnić procesy starzenia, poprawić jędrność oraz kolor skóry. Zmarszczki wyraźnie się spłycają poprzez stymulację regeneracji komórek oraz produkcji kolagenu i elastyny. Poprzez poprawę krążenia, zwiększa się również ilość tlenu oraz składników odżywczych w tkankach, dzięki czemu twarz wygląda na bardziej zregenerowaną i wypoczętą. Właściwie dobrane punkty dla danej osoby wpływają na rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni mimicznych lub poprzez stymulację układu nerwowego i pobudzenie nieaktywnych mięśni do pracy. Przykładem jest nakłuwanie okolicy stawów skroniowo- żuchwowych, co przenosi się na uniesienie opadającego kącika ust. Niesamowicie ważna jest dobra znajomość anatomii oraz palpacja. W obrębie twarzy znajduje się wiele ważnych naczyń krwionośnych, nerwów oraz delikatnych mięśni, w których niewłaściwie wykonany zabieg może spowodować niepożądane reakcje.

Poniżej podaję kilka ważnych punktów akupunkturowych występujących lokalnie w obrębie twarzy, mających zastosowanie w akupunkturze estetycznej twarzy, ze wskazaniem ich dodatkowych właściwości, mających wpływ na całe ciało. Punkty te warto również masować i opukiwać, jeżeli nie mamy dostępu do dobrego akupunkturzysty.

 1. Meridian Żołądka
  Połączenie nakłucia punktów St 2, St 3, St 4, St 6, St 7 wpływa korzystnie na staw skroniowo-żuchwowy, a pierwsze trzy punkty wyprowadzają również Wiatr z Meridianu. Wszystkie wskazane punkty ponadto działają przeciwbólowo. Punkty te wpływają również na uniesienie kącików ust. Ponadto punkt St 3 wpływa korzystnie na wygładzenie bruzdy biegnącej od płatków nosa do kącika ust. Warto również pamiętać o punkcie St 8, który odpowiednio nakłuty wpływać będzie na uniesienie powieki. Jest to również ważny punkt w przypadku bólów głowy wynikających z nagromadzonej Wilgoci i Wiatru.
 2. Meridian Pęcherzyka Żółciowego
  Do wcześniej wspomnianych punktów warto dodać punkt Gb 3, który również pozytywnie wpłynie na staw skroniowo-żuchwowy, a dodatkowo zadziała na na uszy, migreny, porażenie nerwu twarzowego, tiki, przykurcze mięśnia okrężnego ust czy bóle zębów. Warto pamiętać o punkcie Gb 8, który również wspomoże terapię pacjentów skarżących się na bóle napięciowe głowy. Punkt rozluźnia powięź poprzeczną przebiegającą wokół oczu i głowy niczym opaska, ponadto łagodzi wymioty. Punkt Gb 14 należy nakłuwać zawsze wykonując zabiegi akupunktury estetycznej. Jest to punkt wzmacniający Yang, co sprawdza się szczególnie u starszych osób skarżących się na nadmiernie odczuwalne zimno. Punkt pozytywnie wpływa również na oczy. Warto zastosować kombinację Gb 14 i Gb 15.
 3. Meridian Jelita Grubego
  Warto wspomnieć o punkcie Li 20, który „otwiera nos” i wpływa korzystnie na wygładzenie górnego brzegu bocznej bruzdy skrzydełek nosa. Punkt usuwa również Gorąco, co może mieć pozytywny wpływ na zatkany nos i katar z gęstą wydzieliną.
 4. Meridian Pęcherza Moczowego
  Bl 2 to punkt, który wpływa pozytywnie na oczy, zatoki oraz pomocniczo przy bólach głowy. Ciekawostką jest fakt, że punktem tym możemy reagować na napięcia i wspomagać leczenie chorób okolicy odbytu. Do kombinacji warto dodać punkty Bl 3, Bl 4, Bl 5 i Bl 6, które razem wpływają na uniesienie powieki, przy bezsenności czy zawrotach głowy.
 5. Meridian Jelita Cienkiego
  Należy podkreślić rolę punktu Si 18, który stosowany jest zawsze podczas porażenia nerwu trójdzielnego. Punkt eliminuje Wiatr, wyprowadza Gorąco, zmniejsza opuchlizny z twarzy – również opuchliznę oczu, stosowany jest również przy przykurczach mięśni mimicznych. Si 21, Si 22 mają podobne zastosowanie jak wcześniej opisane punkty Gb 7, Gb 3 oraz St 7. Si 22 ponadto pozytywnie działa na zęby i wargi.
 6. Meridian Potrójnego Ogrzewac...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy