Dołącz do czytelników
Brak wyników

Postępowanie w jednostkach chorobowych , Otwarty dostęp

21 lutego 2019

NR 11 (Luty 2019)

Akupunktura w terapii bezsenności

0 2219

Bezsenność jest jednym z problemów, z którym boryka się znaczna część naszego społeczeństwa. Pacjenci zmagający się z nią, zmęczeni niedziałającymi metodami leczenia serwowanymi przez medycynę konwencjonalną, coraz częściej szukają pomocy u terapeutów zajmujących się akupunkturą oraz szeroko rozumianymi terapiami naturalnymi.

Brak możliwości regeneracji mimo pojawiającego się zmęczenia często jest przyczyną wielu problemów. W dalszej kolejności pojawić się może przewlekły stres, inne problemy zdrowotne natury neurologicznej lub hormonalnej, konflikty w relacjach, brak efektywności w pracy, a w konsekwencji problemy finansowe. Często medycyna akademicka nie dochodzi przyczyny, która spowodowała niemożliwość zaśnięcia lub ciągłego snu, od razu serwując gotowe rozwiązania w formie leków nasennych, zaleceń unikania stresu i aktywności fizycznej. Czy jednak każdy pacjent powinien być poddany tej formie leczenia? Zupełnie innej terapii potrzebuje kobieta z zaburzeniami hormonalnymi w okresie przekwitania, niemogąca zasnąć, a innej mężczyzna w wieku 30 lat, pracujący wcześniej po 13 godzin dziennie na dwie zmiany.

POLECAMY

R e k l a m a

Postawić właściwą diagnozę

Medycyna chińska klasyfikuje powody pojawienia się problemów ze snem, dochodząc do bezpośredniej przyczyny, podając przykłady i możliwości rozwiązania bezsenności pacjenta. Warto jednak podkreślić, że w pierwszej kolejności należy zrozumieć, iż pojęcia narządów w TCM odnoszą się raczej do funkcji zawartych w naszym ciele, nie wiążąc się czasem bezpośrednio ze strukturą anatomiczną. Nazwy stosowane w kontekście zdrowia i choroby według medycyny chińskiej są również egzotyczne i należy znać chociażby podstawowe pojęcia, takie jak nadmiar, niedobór, Yin, Yang, gorąco, zimno, śluz. Aby zastosować odpowiednie leczenie, trzeba posiadać umiejętność postawienia właściwej diagnozy...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy