Dołącz do czytelników
Brak wyników

Postępowanie w jednostkach chorobowych , Otwarty dostęp

21 lutego 2019

NR 11 (Luty 2019)

Akupunktura w terapii bezsenności

0 1738

Bezsenność jest jednym z problemów, z którym boryka się znaczna część naszego społeczeństwa. Pacjenci zmagający się z nią, zmęczeni niedziałającymi metodami leczenia serwowanymi przez medycynę konwencjonalną, coraz częściej szukają pomocy u terapeutów zajmujących się akupunkturą oraz szeroko rozumianymi terapiami naturalnymi.

Brak możliwości regeneracji mimo pojawiającego się zmęczenia często jest przyczyną wielu problemów. W dalszej kolejności pojawić się może przewlekły stres, inne problemy zdrowotne natury neurologicznej lub hormonalnej, konflikty w relacjach, brak efektywności w pracy, a w konsekwencji problemy finansowe. Często medycyna akademicka nie dochodzi przyczyny, która spowodowała niemożliwość zaśnięcia lub ciągłego snu, od razu serwując gotowe rozwiązania w formie leków nasennych, zaleceń unikania stresu i aktywności fizycznej. Czy jednak każdy pacjent powinien być poddany tej formie leczenia? Zupełnie innej terapii potrzebuje kobieta z zaburzeniami hormonalnymi w okresie przekwitania, niemogąca zasnąć, a innej mężczyzna w wieku 30 lat, pracujący wcześniej po 13 godzin dziennie na dwie zmiany.

R e k l a m a

POLECAMY

Postawić właściwą diagnozę

Medycyna chińska klasyfikuje powody pojawienia się problemów ze snem, dochodząc do bezpośredniej przyczyny, podając przykłady i możliwości rozwiązania bezsenności pacjenta. Warto jednak podkreślić, że w pierwszej kolejności należy zrozumieć, iż pojęcia narządów w TCM odnoszą się raczej do funkcji zawartych w naszym ciele, nie wiążąc się czasem bezpośrednio ze strukturą anatomiczną. Nazwy stosowane w kontekście zdrowia i choroby według medycyny chińskiej są również egzotyczne i należy znać chociażby podstawowe pojęcia, takie jak nadmiar, niedobór, Yin, Yang, gorąco, zimno, śluz. Aby zastosować odpowiednie leczenie, trzeba posiadać umiejętność postawienia właściwej diagnozy na podstawie zebranego wcześniej szczegółowego wywiadu, badania pulsu i języka oraz historii badań, które pacjent miał wykonane do tej pory.

Znaczenie Shen

Shen to funkcja świadomości, inteligencji, duszy i ducha oraz siły życiowej. Związana jest z fundamentalną zasadą życia. Chińczycy uważają, że pojawia się w krótkim czasie po poczęciu i odchodzi po śmierci. Przypuszcza się, że Shen decyduje, w którym ciele zamieszka, mając komunikację z wszechświatem i z niego pochodząc. Dzięki temu zakłada się, że człowiek i jego dusza są w stanie przenikać się ze światem go otaczającym i są od niego zależni. Zakłada się też, że funkcje emocjonalne i mentalne czerpią energię z Potrójnego Ogrzewacza. Shen decyduje również o przeznaczeniu i formie kształtu ciała człowieka, konstytucji i temperaturze. W związku z powyższym całkowity balans psychoemocjonalny wiąże się z prawidłową funkcją Shen. W odniesieniu do koncepcji reprezentowanej przez Junga Shen wiązać się będzie z pojęciem świadomości i koncepcji jaźni. Dzięki temu podstawowymi funkcjami Shen mają być poznanie i wgląd we własne wnętrze, myślenie, logika, pomysłowość i mądrość. Zakłada się również, że jakość snu zależy od spokojnego umysłu. Atrybutami Shen mają być zdolność do zrozumienia swojej misji życiowej oraz wypełnienie swojego przeznaczenia. Shen zależne jest m.in. od Qi Śledziony, a produkcja i utrzymywanie materii mózgu od Jing Nerek.
W Kanonie Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza wskazane jest, że w ciele znajduje się pięć narządów Zang: Wątroba, Serce, Śledziona, Płuca i Nerki. Tworzą one pięć duchów, które są podłożem do pięciu emocji. Duch Serca to wspomniane wcześniej Shen, Wątroby to Hun – związany z układem nerwowym oraz percepcją pozazmysłową, Śledziony to Yi – rozum i logika, Płuc – Po – siła fizyczna i zwierzęce instynkty, Nerek – Zhi – siła woli, popęd, ambicja i przetrwanie.
Nadmierne uleganie emocjom: radości, gniewowi, smutkowi, lękowi i przerażeniu może powodować brak równowagi. Emocje mogą uszkodzić Qi, a pory roku oraz pogoda w tym czasie mogą zaatakować ciało. Poprzez określone procesy emocjonalne Qi może napływać nadmiernie do głowy, przez co Shen jest wypchnięte z Serca i opuszcza ciało. 
Sen ma bezpośredni związek z Shen, a zaburzenie na tej płaszczyźnie w znacznym stopniu odnosić się będzie do zaburzeń natury emocjonalnej. Zhang Jiebin uważa, że zaburzenia snu związane są również z wieloma innymi chorobami, jednak należy zrozumieć dwie podstawowe zależności: sen zakorzenia się w Yin, ale Shen jest zarządcą; jeżeli Shen jest spokojne, sen przyjdzie, jeżeli nie – pojawią się problemy. Przyczyną braku spokoju Shen może być patogenne Qi, które może być związane z Wątrobą, która gromadzi krew, a Serce nią zarządza. Problemy w którejś z tych funkcji mogą prowadzić do problemów ze snem.

Wzorce zaburzeń W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

Poniżej zamieszczam kilka wybranych wzorców zaburzeń w kontekście TCM oraz możliwe działanie terapeutyczne w kontekście bezsenności:

 1. Diagnoza: Niedobór Xue Serca
 • Puls: cienki z niedoborami Krwi.
 • Język: blady.
 • Obraz pacjenta: matowoblada twarz, zawroty głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, lęki, palpitacje, bezsenność. Syndromy mogą przypominać nerwicę.
 • Leczenie: wzmocnienie i zharmonizowanie Serca i Śledziony.
 • Przykłady punktów: Anmian (N-HN-54), Yintang (M-HN-3), Ht7, Bl15, Ht6, Bl20. Dodatkowo  można również zastosować moksę na punkt Kd1.
 1. Diagnoza: Niedobór Yin Serca
 • Puls: szybki, cienki.
 • Język: suchy, cienki, bez nalotu.
 • Obraz pacjenta: wysoka gorączka popołudniami, nocne poty, uderzenia gorąca z rumieniem na twarzy, arytmia, tachykardia, nerwica, odczucie gorąca w dłoniach i stopach, suchość w ustach, bezsenność, duża ilość snów.
 • Leczenie: wzmocnienie i odżywienie Yin Serca i uspokojenie Shen. Wzmocnienie również Nerek i Wątroby. Przeciwwskazane jest zastosowanie moksy.
 • Punkty akupunkturowe: Ht8, Bl15, Bl23, Kd10, Kd3, Bl20.
 1. Diagnoza: Stagnacja Wątroby z wyczerpaniem Śledziony
 • Puls: cienki, strunowaty.
 • Język: bladoczerwony z białym nalotem.
 • Obraz pacjenta: kiepski nastrój, koszmary, sny na jawie, bezsenność, problemy ze skupieniem, nadmierne rozmyślanie, pesymizm, rozpacz, niezdolność podjęcia decyzji, jasnobiała cera, słabość, biegunka.
 • Punkty: Bl18, Bl20, Sp6, Liv2, Gb34, St40, Sp9.
 1. Diagnoza: Pobudzenie Serca przez Ognisty Śluz
 • Puls: ślizgający i szybki.
 • Język: czerwony z żółtym, tłustym nalotem.
 • Obraz pacjenta: obłęd, niespójna mowa, gwałtowne zachowania, śmiech i płacz bez przyczyny, czasem utrata świadomości, niespokojny sen, depresja, wpatrywanie się w ścianę.
 • Leczenie: usunąć śluz, uspokoić Serce.
 • Przykłady punktów: Li4, Li11, Lu11, P5, P7, P8, Liv3, N-HN-32, St40.
 1. Diagnoza: Zamglenie Serca przez Zimny Śluz
 • Puls: ślizgający i wolny.
 • Język: gruby, biały nalot.
 • Obraz pacjenta: depresja, afazja, śluz w gardle, nagła utrata przytomności, bezsenność.
 • Leczenie: usunąć śluz, wzmocnić Śledzionę, uspokoić Shen.
 • Przykłady punktów: Du26, Du20, Ht5, P6.

Badania nad skutecznością akupunktury w terapii bezsenności

W 2017 r. opublikowano wyniki dwóch badań na temat oceny działania, bezpieczeństwa i skuteczności akupunktury w leczeniu bezsenności.
Pierwsze miało na celu ocenę krótkotrwałego działania akupunktury na bezsenność u kobiet w wieku okołomenopauzalnym1. Brało w nim udział 76 kobiet, borykających się z zaburzeniem snu.
Badanie polegało na dziesięciu sesjach nakłuć obustronnie Shenshu (BL23) i Ganshu (BL18) oraz jednostronnie Qimen (LR14) i Jingmen (GB25) w okresie trzech tygodni. Te same punkty były używane w grupie placebo przy wykorzystaniu igieł Streiberger - igieł chowających się w rękojeści, wbijających się tylko powierzchownie bez stymulacji punktu akupunkturowego.
Pomiary wg Skali Jakości Snu Pittsburgh (PSQI) oraz Skali Nasilenia Bezsenności (ISI) wspólnie z całonocną polisomnografią były przeprowadzane w trakcie i po leczeniu.
Po zakończeniu terapii w grupie akupunkturowej wynik w skali PSQI zmniejszył się o 8,03 punktów, a w grupie placebo o 1,29. Zmiana w skali ISI wynosiła 11,35 punktów w grupie akupunkturowej i 2,87 punktów w gru...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy