Akupunktura w terapii bezsenności

Postępowanie w jednostkach chorobowych Otwarty dostęp

Bezsenność jest jednym z problemów, z którym boryka się znaczna część naszego społeczeństwa. Pacjenci zmagający się z nią, zmęczeni niedziałającymi metodami leczenia serwowanymi przez medycynę konwencjonalną, coraz częściej szukają pomocy u terapeutów zajmujących się akupunkturą oraz szeroko rozumianymi terapiami naturalnymi.

Brak możliwości regeneracji mimo pojawiającego się zmęczenia często jest przyczyną wielu problemów. W dalszej kolejności pojawić się może przewlekły stres, inne problemy zdrowotne natury neurologicznej lub hormonalnej, konflikty w relacjach, brak efektywności w pracy, a w konsekwencji problemy finansowe. Często medycyna akademicka nie dochodzi przyczyny, która spowodowała niemożliwość zaśnięcia lub ciągłego snu, od razu serwując gotowe rozwiązania w formie leków nasennych, zaleceń unikania stresu i aktywności fizycznej. Czy jednak każdy pacjent powinien być poddany tej formie leczenia? Zupełnie innej terapii potrzebuje kobieta z zaburzeniami hormonalnymi w okresie przekwitania, niemogąca zasnąć, a innej mężczyzna w wieku 30 lat, pracujący wcześniej po 13 godzin dziennie na dwie zmiany.

POLECAMY

R e k l a m a

Postawić właściwą diagnozę

Medycyna chińska klasyfikuje powody pojawienia się problemów ze snem, dochodząc do bezpośredniej przyczyny, podając przykłady i możliwości rozwiązania bezsenności pacjenta. Warto jednak podkreślić, że w pierwszej kolejności należy zrozumieć, iż pojęcia narządów w TCM odnoszą się raczej do funkcji zawartych w naszym ciele, nie wiążąc się czasem bezpośrednio ze strukturą anatomiczną. Nazwy stosowane w kontekście zdrowia i choroby według medycyny chińskiej są również egzotyczne i należy znać chociażby podstawowe pojęcia, takie jak nadmiar, niedobór, Yin, Yang, gorąco, zimno, śluz. Aby zastosować odpowiednie leczenie, trzeba posiadać umiejętność postawienia właściwej diagnozy...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI