Aurikuloterapia w leczeniu uzależnień

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Aurikuloterapia to system elementów diagnostycznych i leczniczych polegający na stymulacji konkretnych punktów w obrębie ucha zewnętrznego w celu wywołania określonego efektu leczniczego poprzez odpowiedź z centralnego układu nerwowego. Opisy terapii stosowanej w obrębie ucha sięgają prawdopodobnie czasów Hipokratesa, gdzie opisywano nacinanie drobnych naczyń krwionośnych umiejscowionych za małżowiną uszną, co pomocne było w leczeniu bólu oraz zaburzeń seksualnych.

Akupunktura uszna stosowana była w Chinach, Ameryce Południowej, Arabii, Grecji, Włoszech. Opisy metody zebrano już w IV wieku p.n.e. i zamieszczono w dziele Kanon Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza. Jako pioniera aurikuloterapii w Europie uznaje się dr. Paula Nogier’a z Francji, który w 1950 roku 
opisał tę metodę. Wtedy powstała koncepcja odniesienia małżowiny usznej do obrazu „odwróconego płodu”, co przekładało się na teorię, że konkretne obszary ucha powiązane są z konkretnymi narządami/obszarami ludzkiego ciała. Teoria ta zakładała, że zakończenia systemu nerwowego skupiają się w małżowinie usznej. Fakt ten wykorzystywano do uzyskiwania konkretnych efektów leczniczych poprzez stymulację konkretnych obszarów. 
Dr Nogier opisał zmiany zachodzące w pulsie pacjentów poddawanych terapii. Za pomocą uznanych metod diagnostycznych postawił tezę, że efekt wywoływany jest przez odpowiedź z układu autonomicznego. Doniesienia z jego badań rozprzestrzeniły się na Europę, a także Azję, gdzie podjęto badania oceniające mechanizmy działania akupunktury, w tym aurikuloterapii1.

POLECAMY


REKLAMA


Narzędzia manualne w aurikuloterapii

Aktualnie w terapii igłowej uszu stosuje się igły akupunkturowe uszne o średnicy zwykle 0,15–0,20 mm i długości 10–30 mm, sterylne, jednorazowe, wykonane ze stali nierdzewnej, mogą być posrebrzane/pozłacane, z prowadnicą lub bez. Po wkłuciu utrzymywane są w uchu przez około 15–20 minut, podczas zabiegu zaleca się pozycję leżącą. W terapii usznej używane są także tzw. igły transdermalne, które aplikuje się mocując na plastrze na kilka dni w celu zwiększenia efektu terapii. Metodą łagodniejszą, stymulującą punkty uszne jest akupresura, czyli uciskanie konkretnych akupunktów. W tym celu stosujemy zwykle ziarna Vaccari/gorczycy, magnesy/turmaliny mocowane na specjalnych plastrach lub uciskamy punkty przeznaczonym do tego metalowym, tępo zakończonym narzędziem. Stymulacja punktu usznego odbywa się poprzez ucisk wybraną metodą. Plastry czy magnesy klei się do ucha zwykle na 3–4 dni. 
Trzeba pamiętać jednak, że metoda akupresurowa jest nieco mniej skuteczna niż sama akupunktura, często stanowi jej dopełnienie lub jest alternatywą dla dzieci czy osób cechujących się dużym lękiem przed kłuciem.

Akupunktura a leczenie u

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI