Akupunktura uszna stosowana była w Chinach, Ameryce Południowej, Arabii, Grecji, Włoszech. Opisy metody zebrano już w IV wieku p.n.e. i zamieszczono w dziele Kanon Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza. Jako pioniera aurikuloterapii w Europie uznaje się dr. Paula Nogier’a z Francji, który w 1950 roku
opisał tę metodę. Wtedy powstała koncepcja odniesienia małżowiny usznej do obrazu „odwróconego płodu”, co przekładało się na teorię, że konkretne obszary ucha powiązane są z konkretnymi narządami/obszarami ludzkiego ciała. Teoria ta zakładała, że zakończenia systemu nerwowego skupiają się w małżowinie usznej. Fakt ten wykorzystywano do uzyskiwania konkretnych efektów leczniczych poprzez stymulację konkretnych obszarów.
Dr Nogier opisał zmiany zachodzące w pulsie pacjentów poddawanych terapii. Za pomocą uznanych metod diagnostycznych postawił tezę, że efekt wywoływany jest przez odpowiedź z układu autonomicznego. Doniesienia z jego badań rozprzestrzeniły się na Europę, a także Azję, gdzie podjęto badania oceniające mechanizmy działania akupunktury, w tym aurikuloterapii1.
POLECAMY
REKLAMA
Narzędzia manualne w aurikuloterapii
Aktualnie w terapii igłowej uszu stosuje się igły akupunkturowe uszne o średnicy zwykle 0,15–0,20 mm i długości 10–30 mm, sterylne, jednorazowe, wykonane ze stali nierdzewnej, mogą być posrebrzane/pozłacane, z prowadnicą lub bez. Po wkłuciu utrzymywane są w uchu przez około 15–20 minut, podczas zabiegu zaleca się pozycję leżącą. W terapii usznej używane są także tzw. igły transdermalne, które aplikuje się mocując na plastrze na kilka dni w celu zwiększenia efektu terapii. Metodą łagodniejszą, stymulującą punkty uszne jest akupresura, czyli uciskanie konkretnych akupunktów. W tym celu stosujemy zwykle ziarna Vaccari/gorczycy, magnesy/turmaliny mocowane na specjalnych plastrach lub uciskamy punkty przeznaczonym do tego metalowym, tępo zakończonym narzędziem. Stymulacja punktu usznego odbywa się poprzez ucisk wybraną metodą. Plastry czy magnesy klei się do ucha zwykle na 3–4 dni.
Trzeba pamiętać jednak, że metoda akupresurowa jest nieco mniej skuteczna niż sama akupunktura, często stanowi jej dopełnienie lub jest alternatywą dla dzieci czy osób cechujących się dużym lękiem przed kłuciem.
Akupunktura a leczenie u
...Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły i filmy
- ...i wiele więcej!