Bezpieczeństwo receptur ziołowych medycyny chińskiej stosowanych w profilaktyce i leczeniu epidemii COVID-19

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Studiując dokładnie receptury chińskie i dociekliwie sprawdzając ich skład, można zauważyć, że są w nich pojedyncze zioła, które w różnych Materia Medica opisane są jako toksyczne. Medycyna chińska już od swoich początków zna i uwzględnia kwestię toksyczności składników pożywienia, ziół i niektórych receptur zawierających zioła toksyczne. To nie jest jednak powód, by generalizować i twierdzić, że „zioła chińskie są niebezpieczne” – na tej samej zasadzie można by przecież, na dodatek całkowicie prawomocnie, mówić, że „leki medycyny zachodniej są niebezpieczne, a nawet mogą doprowadzić do śmierci” – wystarczy przecież czytać ulotki i prasę fachową… Nie zamierzam jednak drążyć tego tematu.

Według dawnej chińskiej tradycji medycznej generalnie wszystkie zioła uważano za toksyczne i ich stosowanie wymagało wiedzy, a przedawkowanie niosło ryzyko zaburzenia równowagi organizmu. W wąskim znaczeniu „toksyczność” rozumiano jako możliwość wystąpienia niekorzystnych skutków ubocznych w przypadku błędnego zastosowania ziół lub podania ich w zbyt dużej dawce czy zażywania zbyt długo. 
Receptury ziołowe powinny być przepisywane wyłącznie przez kompetentnego lekarza TCM lub terapeutę Tradycyjnej  Medycyny  Chińskiej, po uprzedniej diagnozie zgodnej z zasadami medycyny chińskiej (a nie zachodniej!). W medycynie chińskiej nie ma więc mowy o generalnej recepturze „przeciwko wirusom”, tym bardziej że w ogóle nie występuje w niej pojęcie „wirus” czy „bakteria”, a mimo to znakomicie radzi sobie ona z profilaktyką i leczeniem chorób wywołanych przez wirusy i bakterie – także najcięższych z nich, takich jak np. Ebola, gruźlica wielolekooporna (MDR-TB)1 itp. 
 

POLECAMY


W badaniach wykazano, że spośród ok. 300 najczęściej stosowanych ziół w medycynie chińskiej kilkadziesiąt środków leczniczych wykazuje działanie przeciwwirusowym2. Co ciekawe, nawet receptury, które nie zawierają składników o bezpośrednim działaniu przeciw-wirusowym, wykazują je przez działanie immunomodulacyjne i poprawiają funkcjonowanie narządów wewnętrznych.  
Czas i pora zażywania receptur chińskich są zawsze dokładnie określone przez lekarza TCM czy terapeutę TCM przepisującego zioła, również z uwzględnieniem aktualnie panujących warunków klimatycznych. I tak np. receptury stosowane w leczeniu infekcji COVID-19, zaaprobowane oficjalnie przez instytucje chińskie, w zależności od stadium choroby mają na celu leczenie zaburzenia Powierzchni, Gorąca Płuc z Toksynami, nagromadzenia śluzu w Płucach itd., ale ich skład jest dostosowany także do pory roku i uwzględnia warunki klimatyczne. Według medycyn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI