Jaką zatem znaleźć metodę na to, żeby zwłaszcza dzisiaj – w dobie powszechnych lockdownów – uciec od bólu, otyłości i marazmu? Oraz od wszystkich konsekwencji, które przynosi ze sobą jeszcze bardziej stacjonarny tryb życia? Odpowiedź leży tuż u Twoich stóp.
POLECAMY
Staję na macie – i co dalej?
Stając po raz pierwszy na macie, uczysz się przede wszystkim pozycji stojących – takich jak tadasana (góra) czy utthita trikonasana (trójkąt). Ich celem jest wzmocnienie całego ciała, nauka utrzymania balansu, zrównoważenie oddechu, priopriocepcji. Ostatni z nich może wydawać się skomplikowany, ale w praktyce jest to tzw. czucie głębokie. Rozwija się ono zwłaszcza wtedy, kiedy w trakcie pozycji zamykamy oczy1.
Oprócz konieczności zbudowania siły, ciało potrzebuje również swobody ruchu – czyli odpowiedniej mobilności oraz umiejętności wyciszania buzujących w głowie emocji. Do spełnienia tych potrzeb wykonuje się pozycje siedzące oraz skłony w przód2.
Praktyka jogi składa się z wielu pozycji. Jest ich naprawdę dużo! Samych grup możemy wymienić siedem:
- asany stojące (uttistha sthiti),
- asany siedzące (upavistha sthiti),
- skłony w przód (paścima pratana sthiti),
- skręty (parivrtta sthiti),
- pozycje odwrócone (viparita sthiti),
- asany brzuszne (udara akuncana sthiti),
- wygięcia do tyłu (purva pratana sthiti).
Ponadto niektórzy wyróżniają jeszcze jedną dodatkową grupę – pozycji regeneracyjnych (viśranta karaka asana)2. Wszystkie te asany uzupełniają się nawzajem. W zależności od potrzeb mogą energetyzować lub uspokajać, wzmacniać lub rozluźniać, wzmagać koncentrację lub przeciwnie – pozwalać na osiągnięcie błogiego stanu nieświadomości. Jest jednak jedna grupa asan, uznawana za najbardziej korzystną, będącą pewnego rodzaju zwieńczeniem praktyki. Są to pozycje odwrócone.
Czy Twój świat kiedykolwiek stanął na głowie? To dobrze! Niech zdarzy się tak jeszcze nie raz i nie dwa, bo są ku temu dobre powody.
„Ten dział asan stanowi szczyt całej praktyki jogi. Asany odwró...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły i filmy
- ...i wiele więcej!