Efektywny sen

Fitoterapia

Błogi stan nieświadomości, w którym umysł wytwarza obrazy surrealistyczne, a mięśnie tracą swoje napięcie i tym samym ciało pozostaje bezwładne, to stan snu i marzeń sennych. Kto przespał każdą z nocy w swoim życiu jest prawdziwym szczęściarzem, a kto choć jednej nocy nie mógł zasnąć, z pewnością kolejny dzień zaczynał wyczerpany, z filiżanką podwójnego espresso w ręku.

Prawidłowa higiena snu jest konieczna m.in. do codziennej regeneracji organizmu, bez której człowiek nie byłby w stanie funkcjonować. Z tego powodu ustalono rekomendowaną liczbę godzin, które należy przesypiać, aby zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie w ciągu dnia. Dla osób dorosłych optymalna ilość czasu poświęcana na sen w ciągu doby powinna wynosić między 7 a 9 godzin1. Taka liczba przespanych godzin nie decyduje jedynie o regeneracji, lecz wpływa także na wiele procesów, które bez odpowiedniej dawki snu zachodziłyby niewystarczająco efektywnie. Sen wywiera wpływ na procesy pamięciowe, usprawnia tym samym uczenie się i indywidualny rozwój. Od snu zależeć mogą trawienie i procesy metaboliczne, a także jakość działania układu odpornościowego, a więc podatność na infekcje. Gospodarka hormonalna i stany emocjonalne także są uzależnione od czasu przeznaczonego na sen2. Doświadczenie podpowiada jednak, że spędzenie w łóżku zalecanej liczby godzin nie jest jedynym warunkiem, jaki należy spełniać, aby wszystkie uprzednio wymienione procesy zachodziły prawidłowo. 
Poza ustaleniem ilości snu każdy jest w stanie określić jego jakość. Szczególnie o poranku nietrudno jest ocenić sen. Zaczynając od samego zasypiania: Czy sen przyszedł natychmiast, czy może poprzedzony był niekończącymi się błaganiami o jego nadejście? Przechodząc przez godziny snu: czy sen był płytki, czy głęboki? Czy towarzyszyły mu nagłe wybudzenia? Kończąc na pobudce: czy trudno było się obudzić? Wszystkie te pytania skłaniają do refleksji nad samym faktem korzystnego działania snu oraz nad jego jakością. Sen można więc określić efektywnym, to znaczy wywierającym korzystny wpływ na zdrowie i jakość życia, lub nieefektywnym, kiedy to mimo odpowiedniej liczby godzin spędzonych w łóżku, poziom codziennego funkcjonowania pozostawia wiele do życzenia. Każdy jest w stanie w pewnym stopniu wpłynąć na efektywność snu, a tym samym na jakość życia, znając podstawowe mechanizmy jego przebiegu i regulacji. 

POLECAMY

R e k l a m a

Mechanizm regulacji snu 

Obecne czasy nie traktują snu jak magicznej części życia, jak wielokrotnie miało to miejsce w ubiegłych stuleciach. Naukowc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI