Autor: Aleksandra Telichowska

dr; dietetyk, psychodietetyk, technolog i żywieniowiec, promuje zdrowy styl życia, a swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje, współpracując z placówkami naukowymi i jednostkami otoczenia biznesu; swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół zagadnień związanych z produktami ekologicznymi i żywnością funkcjonalną, a także szeroko pojętą dietoterapią. 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Bogactwo owoców rokitnika

W zbilansowanej i pełnowartościowej diecie nie powinno zabraknąć produktów pochodzenia roślinnego, które to w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność. Wiele roślin określa się mianem „super foods” – czyli superżywności, głównie dzięki zawartym w nich związkach aktywnych oraz ich prozdrowotnym właściwościom. Wśród nich wymienia się m.in. rokitnik.

Czytaj więcej

Zalecenia dietetyczne w przypadku zdiagnozowanej miażdżycy

Miażdżyca to przewlekła choroba układu sercowo-naczyniowego, w przebiegu której następuje stopniowe, długotrwałe odkładanie się blaszki miażdżycowej zawierającej m.in. złogi cholesterolu w błonie wewnętrznej naczyń krwionośnych. Jest to choroba cywilizacyjna oraz główna przyczyna takich schorzeń, jak choroba niedokrwienna serca, zawały serca czy udary mózgu. Warto zwrócić uwagę również na to, iż schorzenia te są odpowiedzialne za połowę wszystkich zgonów w Polsce.

Czytaj więcej

Jakie warzywa i owoce warto jeść zimą?

Jesień i zima to czas szczególny, podczas którego zwiększa się zapotrzebowanie na bardziej kaloryczne posiłki. Dzięki nim organizm wytwarza energię potrzebną do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. W organizmach ludzkich głównym zadaniem układu termoregulacyjnego jest utrzymywanie względnie stałej temperatury ciała. Układ ten dzięki zwiększaniu wytwarzania ciepła lub jego czynnemu rozpraszaniu utrzymuje stałą ciepłotę niezależnie od otoczenia.

Czytaj więcej

Przyprawy, które rozgrzewają nas zimą

Okres zimowy sprzyja częstym przeziębieniom oraz infekcjom. Zwiększa też naszą ochotę na ciepłe potrawy oraz rozgrzewające napoje, najlepiej o aromatycznym, intensywnym smaku i zapachu. Szukając sensorycznych wrażeń i prozdrowotnego działania, warto pamiętać, jak ważną rolę odgrywają w naszej diecie przyprawy.

Czytaj więcej

Jakie korzyści „płyną” z kokosa – skuteczne nawadnianie i właściwości prozdrowotne

Żywność funkcjonalna, innowacyjne oraz egzotyczne produkty pojawiające się na polskim rynku bardzo szybko zyskują dużą popularność. Jednocześnie wzrasta zainteresowanie konsumenta właściwościami tych produktów. Ciekawą grupą asortymentową są napoje funkcyjne, w tym napoje izotoniczne.

Czytaj więcej

Matcha – najzdrowsza herbata świata

„Najzdrowsza herbata świata” – tym mianem nazwano zieloną herbatę o nazwie matcha. Choć matcha głównie kojarzona jest z Japonią, to wywodzi się z Chin. W XV i XVI w. parzenie herbaty stało się powszechne również w Japonii i było częstym zwyczajem, który przeszedł do rangi dworskiego ceremoniału. W dokładnym tłumaczeniu „matcha” to „herbata w proszku”1.

Czytaj więcej

Amigdalina – wiadomości farmakologiczne i toksykologiczne

Amigdalina to organiczny związek z grupy glikozydów cyjanogennych. Na skutek metabolizmu w organizmie przekształcona zostaje do cyjanowodoru, czyli kwasu pruskiego. Toksyczność kwasu pruskiego wynika z jego zdolności do hamowania procesu określanego jako oksydacyjna fosforylacja. Połączenie jonów cyjankowych z trójwartościowym żelazem oksydazy cytochromowej blokuje zdolność wykorzystywania tlenu przez komórki żywego organizmu, prowadząc w efekcie do niedotlenienia1. W czasie II wojny światowej kwas pruski stanowił składnik cyklonu B, gazu wykorzystywanego w komorach gazowych.  

Czytaj więcej

Właściwości prozdrowotne czarnego czosnku

Czosnek (Allii sativi bulbus) nazywany naturalnym antybiotykiem, znany jest ze swoich leczniczych właściwości, specyficznego smaku oraz zapachu, nie dla wszystkich jednak akceptowalnego. Dlatego też na rynku pojawiła się alternatywa powszechnie znanego surowego czosnku. Od kilku lat na rynku można znaleźć czosnek o czarnej barwie i znacznie łagodniejszym smaku. Pozytywne zmiany zachodzące w wyniku fermentacji i będące głównie wynikiem reakcji Maillarda przyczyniają się do szerszego zastosowania czosnku w przemyśle spożywczym oraz wpisują czarny czosnek na listę żywności funkcjonalnej.

Czytaj więcej

Możliwości wykorzystania składników roślinnych jako składników bioaktywnych w profilaktyce Alzheimera

Aktualnie ma miejsce intensywny wzrost rozwoju nauk o zdrowiu, czego efektem są nowe metody leczenia interwencyjnego. Pomimo tego, w dalszym ciągu problemem są choroby, na które nie opracowano w pełni skutecznego leku. Dlatego w tym kontekście dużą uwagę zwraca się na profilaktykę i promocję zdrowia.

Czytaj więcej