Endometrioza – bolesny problem współczesnych kobiet

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Endometrioza to przewlekła choroba, która charakteryzuje się występowaniem błony śluzowej trzonu macicy poza jej naturalnym umiejscowieniem, głównie w miednicy mniejszej, na jajnikach, w otrzewnej, pęcherzu moczowym albo w jelitach. 
Często w kontekście endometriozy używa się stwierdzenia „wędrująca śluzówka macicy”. Dotyczy ok. 6–10% ogółu populacji kobiet, głównie w wieku rozrodczym, ale występuje również w wieku młodocianym i u kobiet po menopauzie. 

Głównymi objawami endometriozy są bolesne miesiączki, bolesne współżycie (dyspareunia), ból podczas oddawania moczu czy stolca. Mogą pojawiać się również bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia czy ból w okolicy krzyżowej. Czasami jedynym objawem jest zmniejszona płodność pacjentki. W pierwszych stadiach rozwoju choroba może nie dawać żadnych objawów, przez co wydłuża się czas postawienia trafnej diagnozy. W Europie czas ten trwa średnio 10 lat1. Dane epidemiologiczne wskazują, że 38% dorosłych kobiet z rozpoznaną endometriozą doświadczało objawów już przed 15. rokiem życia. Niektórzy błędnie interpretują bolesne miesiączki po menarche (pierwsza miesiączka) jako jeden z objawów pierwotnej bolesnej miesiączki lub część fizjologicznego procesu dojrzewania płciowego. 

POLECAMY

Do diagnostyki wykorzystuje się głównie diagnostykę obrazową, czyli USG i/lub obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Narzędziem uzupełniającym może być badanie stężenia glikoprotein Ca-125 oraz Ca 19-9, choć wyniki nie dają ostatecznych odpowiedzi. Złotym standardem w diagnostyce endometriozy jest laparoskopia, która równocześnie umożliwia leczenie tego schorzenia. 

Leczenie endometriozy może polegać na podawaniu doraźnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w celu zmniejszenia intensywności bólu oraz stosowaniu preparatów hormonalnych, których zadaniem jest zmniejszenie wydzielania estrogenów oddziaływujących na endometrium. Stosuje się również leczenie chirurgiczne o charakterze oszczędzającym lub radykalnym. Rodzaj zastosowanej metody leczenia zależy od wielu czynników, m.in. od wieku pacjentki, występujących dolegliwości, postaci choroby czy od planów macierzyńskich2. Duży nacisk kładzie się również na znaczenie żywienia i trybu życia, i to właśnie ten temat rozwinę w tym artykule. 

Endometrioza – wpływ na codzienne życie 

Pacjentki z endometriozą cierpią na przewlekły ból o różnym nasileniu we wszystkich fazach cyklu. Skarżą się również na wysoki poziom zmęczenia, bezsenność spowodowaną bólem, uporczyw...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI