Gemmoterapia, czyli pączkobranie – praktyczna fitoterapia

Fitoterapia

W ubiegłym wieku w Europie odkryto i zdefiniowano na nowo dziedzinę fitoterapii – gemmoterapię, której celem jest lecznicze wykorzystywanie nierozwiniętych części roślin – pączków, kwiatów czy młodziutkich gałązek. Gemmoterapia zakłada, że pąki roślinne są najbardziej skoncentrowaną częścią rośliny, bogatą w substancje czynne, w których krąży życiowa energia. I choć pąkami roślin leczono już w starożytności, gemmoterapia popularna jest zaledwie w kilku europejskich krajach – we Francji, w Belgii, we Włoszech, w Szwajcarii – czy też ostatnio w Czechach i na Słowacji.

W Polsce ten odłam fitoterapii dopiero raczkuje. Jedyną polską publikację naukową na temat gemmoterapii opracował dr Henryk Różański, a informacji o leczniczych walorach roślinnych pąków można szukać głównie w witrynach zagranicznych. Miejmy nadzieję, że gemmoterapia zostanie doceniona także w naszym kraju i będzie pojawiało się coraz więcej opracowań i monografii w języku polskim, a polskie zielarnie sukcesywnie będą poszerzały swój asortyment o gemmoterapeutyki. To właśnie pąki są zalążkiem łodyg, liści, kwiatów czy owoców – w nich drzemie wielka siła, którą warto wykorzystać w codziennej profilaktyce zdrowotnej.

POLECAMY

Dlaczego właśnie pąki?

Gemmoterapia to dział ziołolecznictwa wykorzystujący terapeutyczne działanie świeżych pąków i młodych pędów drzew i krzewów. Zbiera się je wczesną wiosną, w kluczowym momencie ich naturalnego cyklu rozwojowego i obrabia się na świeżo, używając do tego wody, alkoholu i gliceryny w odpowiednich proporcjach. W ten sposób powstają tzw. gemmoterapeutyki – coś à la nalewki – sporządzane 
z pąków drzew i krzewów. Pąki i młode pędy rośliny stanowią prawdziwy koncentrat energii i witalności. Gromadzą w sobie całą moc przyszłej rośliny. Pąki zawierają wysokie stężenie aktywnych, a także najkorzystniejszych dla organizmu substancji, takich jak witaminy, minerały, przeciwutleniacze, fitohormony, enzymy czy pierwiastki śladowe. Roślinne pąki zachowują cały swój potencjał genetyczny w zarodku, dzięki czemu na tym etapie pełne są najrzadszych i unikalnych fitoskładników, które nie będą już obecne w dorosłej roślinie.
Pączek jest głównym rezerwuarem merystemu (grupy niezróżnicowanych komórek embrionalnych) roślin. Merystem to roślinna tkanka twórcza zdolna do regularnych podziałów komórkowych. Nazwa „merystem” pochodzi od greckiego słowa meristos – mogący się dzielić. Merystem może dzielić się tak długo, jak długo jest żywy i produkuje liście drzewa każdego roku (in vitro zaledwie jedna komórka embrionalna jest w stanie odtworzyć całą roślinę)1. 
Każda niezróżnicowana komórka embrionalna ma zapisaną informację genetyczną, pąki zawierają sporo kwasów nukleinowych, pierwiastków śladowych, minerałów, witamin, enzymów, czynników wzrostu (auksyny, gibereliny), soków, których ilość maleje wraz z pojawieniem się pierwszych listków. To właśnie pąki są zalążkiem łodyg, liści, kwiatów czy owoców – w nich zgromadzona jest cała siła2. 

Wsparcie dla zdrowia 

Nalewki gemmoterapeutyczne warto włączyć do codziennej profilaktyki, trzeba jednak pamiętać, że przed zastosowaniem terapii ekstraktami z pączków konieczne jest przeprowadzenie detoksykacji organizmu. Podczas kuracji należy zadbać o wystarczające spożycie płynów – wody i niesłodzonych herbat. Odpowiedni tryb picia pomaga nerkom w prawidłowym funkcjonowaniu i wydalaniu toksycznych substancji z org...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI