Jak zmiany pór roku wpływają na nas w ujęciu medycyny chińskiej. Piąta pora roku DOJO – zadbajmy o trawienie!

Medycyna wschodu

Pierwsze wzmianki na temat filozofii życia i medycyny chińskiej odnajdujemy już 5000 lat temu w postaci mitów i legend. Natomiast najstarsze spisane kompendium wiedzy dotyczące zagadnień życia i jego cykliczności to Kanon Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza, który powstał między 1000 a 200 r. p.n.e.

Zawiera on wskazówki jak żyć, żeby jak najdłużej utrzymać zdrowie. Jednym z zaleceń, które w nim odnajdujemy, jest życie zgodne z cyklicznie pojawiającymi się porami roku. Według Koncepcji Pięciu Przemian w każdej porze roku wyróżnia się jeden z pięciu elementów i człowiek jako część natury podlega wpływom jego dominującej energii. 

POLECAMY

Koncepcja Qi i pięciu elementów

W celu pełnego zrozumienia, w jaki sposób zewnętrzne czynniki wpływają na fizjologię naszego ciała, potrzebna jest znajomość i zrozumienie koncepcji qi i Pięciu Elementów (żywiołów, przemian): Drzewa, Ognia, Ziemi, Metalu i Wody. 
Qi jest substancją witalną krążącą we wszechświecie i w naszym ciele, która tworzy i kształtuje wszystko. Występuje pod każdą postacią materialną oraz niematerialną. Qi podlega ciągłej zmianie i transformacji. Wyrazem tych zmian jest nieprzerwany cykl pojawiających się po sobie pór roku, zmian dobowych dnia i nocy, podczas których możemy zauważyć i odczuć te różnice. „W medycynie chińskiej ciało, emocje i duch są aspektami i oznakami tego samego qi i nie da się myśleć o nich oddzielnie. Qi zmienia swoją formę i można nadawać mu różne nazwy, ale ostatecznie wszystko jest przejawem tej samej »substancji«, tego samego qi”1. Niedobór, nadmiar lub zastój qi w jakimś miejscu będą powodowały zaburzenie, objawiające się nieprawidłowością w funkcjonowaniu naszego organizmu. 
Każdy narząd wraz z zadaniem, jakie pełni, jest wyrażony aspektem qi, które występuje w postaci materialnego yinqi i subtelnego yangqi. Procesy trawienia, produkcja krwi, hormony, tkanki to wszystko przejawy tego samego qi. Te dwie formy qi mieszają się i reagują ze sobą, tworząc wszelkie struktury i funkcje. Ich wzajemny ruch możemy porównać do tańca, w którym dominuje raz jedno, raz drugie, a całość jest nieustającym cyklem tworzenia i niszczenia. Ta relacja odnosi się również do cyklów natury, dobowej relacji światła i ciemności, które są głównym czynnikiem nadającym rytm życia. Nazwanie i scharakteryzowanie tych skrajnie różnych form qi daje nam możliwość odniesienia się do ich działania, a następnie wykorzystania tej wiedzy do praktycznego zastosowania w życiu. Należy natomiast pamiętać, że „yin jest definiowane w relacji do yang, a yang w odniesieniu do yin. […] nic, co istnieje, nie jest definitywn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI