Dołącz do czytelników
Brak wyników

Naturalna pielęgnacja

28 maja 2018

DODATEK NR (Maj 2018)

Kwasy owocowe i złoto koloidalne w kosmetykach

0 833

Nadeszła wiosna, a wraz z nią pytania od moich pacjentek: Jak ma się naturalna pielęgnacja skóry do stosowania kwasów złuszczających? Czy są one bezpieczne? Kiedy je stosować? Jak odpowiednio dobrać produkt do swojej skóry?

Już nasze prababki testowały na sobie zabiegi rozświetlające skórę, używając toników i maseczek zrobionych z jabłek czy porzeczek, a w starożytnym Egipcie Kleopatra stosowała kąpiele w kwaśnym mleku i przecierała twarz sokiem wyciśniętym z cytrusów. Kobiety wiedziały bowiem od dawna, że dzięki tym zabiegom skóra staje się delikatniejsza, bardziej napięta, a drobne zmarszczki ulegają spłyceniu.

POLECAMY

Mowa, oczywiście, o kwasach owocowych, określanych powszechnie jako α. Występują one naturalnie w przyrodzie. Otrzymuje się je w wyniku ekstrakcji niedojrzałych kwaśnych owoców, takich jak: jabłka, cytryny, grejpfruty czy winogrona. Stały się one niezbędnym filarem prawidłowej pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Jednak przy ich stosowaniu należy postępować ostrożnie, bowiem nieumiejętna ich aplikacja może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Czy kwasy AHA są bezpieczne? 

Przed rozpoczęciem kuracji kwasami AHA każda z nas powinna zadać sobie pytanie: czy są one bezpieczne? Otóż są one dużo bezpieczniejsze niż inne kwasy powszechnie stosowane w kosmetologii. Warto jednak wiedzieć, że działanie ich zależy od stężenia. 

W niskim stężeniu (do 5%) mają działanie głównie nawilżające, natomiast w stężeniu 15% i wyższym kwasy AHA działają złuszczająco i wygładzająco.

Osobiście nie jestem zwolenniczką stosowania kwasów na własną rękę. Owszem, w wielu sklepach internetowych znajdziemy półprodukty do tworzenia własnych kosmetyków, jednak nie wolno zapominać, że do tego potrzebna jest odpowiednia wiedza. Ponadto skóra powinna być odpowiednio przygotowana do zabiegu i zabezpieczona. Należy też w szczególny sposób chronić oczy, usta oraz śluzówki. Osoby, które nie stosowały do tej pory produktów złuszczających, powinny zacząć od tych z mniejszą siła działania. Stosowanie kwasów jest więc sprawą bardzo indywidualną, a odpowiednią wiedzę posiadają z pewnością specjaliści w tej dziedzinie, lepiej więc oddać się w ich ręce.

Receptura naturalnegoolejeku na przebarwienia 

  • 1 łyżeczka olejku z wiesiołka (ewentualnie różany, z awokado lub ogórecznika),
  • 1 łyżeczka oleju z kiełków zbożowych,
  • 10 kropli (5%) olejku petitgrain (z liści drzewa pomarańczowego).

W małym flakoniku z nieprzejrzystego szkła wymieszaj oleje, a potem dodaj olejku eterycznego. Wstrząśnij, żeby wymieszać. Nakładaj po kilka kropli na przebarwienia rano i wieczorem, masując do wchłonięcia. Kontynuuj kurację, aż plamy znikną. 
Najlepiej zacząć kurację zimą. Aby olejek okazał się skuteczny, trzeba przeprowadzić kilkutygodniową kurację, jednak pierwsze efekty dostrzegamy dość szybko.  

Kiedy stosować kwasy AHA? 

Kwasy owocowe stosuje się okresowo – wiosną i jesienią. Nie powinno się ich aplikować latem i zimą ze względu na promieniowanie UV oraz mróz. Natomiast moim zdaniem należy je stosować tylko raz w roku. Dlaczego? Z jednego ważnego powodu: najbardziej spektakularne efekty zauważa się na początku kuracji. Im gorszy stan skóry, tym silniejsze złuszczanie. Pamiętajmy jednak, że istnieje ograniczenie w regeneracji naszej skóry. Wynikiem niekontrolowanego i częstego złuszczania skóry jest coraz słabsza jej zdolność do regeneracji, co prowadzi do szybkiego starzenia się cery. Warto więc stosować kwasy rzadziej, ale z lepszymi efektami.

Stosowanie kwasów owocowych z zachowaniem szczególnej ostrożności nadaje skórze gładkości, poprawiając jej nawilżenie. Odmładza, wyrównuje koloryt i rozjaśnia przebarwienia. Ponadto stymuluje skórę do produkcji kolagenu, spłycając drobne zmarszczki. Zwiększa też skuteczność działania innych preparatów kosmetycznych.

Zachować ostrożność w terapii 

Jak każdy kosmetolog – kocham kwasy, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku. Dlatego podkreślam, że niezmiernie ważne jest też, aby odpowiednio dobrać produkt i stosować go o odpowie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy