Leki homeopatyczne a infekcje wirusowe

Postępowanie w jednostkach chorobowych

W praktyce lekarza pierwszego kontaktu, a w szczególności lekarza pediatry, schorzenia o etiologii wirusowej są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów. Klasyczne leczenie polega głównie na łagodzeniu symptomów oraz zaleceniach odpoczynku, lekkostrawnej diety i nawodnienia organizmu. Cenną i skuteczną metodą leczenia może być też homeopatia.

Pacjenci zgłaszają się przede wszystkim z infekcjami górnych dróg oddechowych, zwanymi potocznie przeziębieniem oraz innymi chorobami wywołanymi przez wirusy, takimi jak grypa, nieżyty żołądkowo-jelitowe (tzw. grypa żołądkowa), opryszczka, choroby zakaźne wieku dziecięcego: ospa wietrzna, gorączka trzydniowa i rzadziej już występujące z racji szczepień świnka, różyczka i odra, choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, potocznie zwana chorobą „bostońską”.
Choroba przeziębieniowa może być wywołana przez ponad 100 różnych wirusów. Najczęściej są to rhinowirusy (zidentyfikowano co najmniej 100 serotypów rhinowirusów), koronawirusy, RS wirusy, adenowirusy oraz wirusy grypy i paragrypy.
Zakażenie rozprzestrzenia się głównie przez wydzielinę z nosa. Okres wylęgania wynosi 1–7 dni. Główne objawy to: wydzielina w nosie (początkowo surowicza, potem żółtozielona), upośledzona drożność nosa, ból gardła, chrypka, złe samopoczucie, osłabienie, kichanie, kaszel, bóle głowy, podwyższona temperatura (< 39ºC), osłabiony apetyt, zapalenie spojówek1.
Infekcje tego typu występują przeważnie w okresie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym.
Szczególnie często chorują niemowlęta i dzieci uczęszczające do żłobków, przedszkoli i szkół.
Nawracające zachorowania stanowią poważny problem epidemiologiczny i mogą być przyczyną powikłań takich jak zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, infekcje środkowych i dolnych dróg oddechowych (zapalenie tchawicy, oskrzeli, płuc) oraz zaostrzenia chorób przewlekłych, takich jak astma czy POChP.
Na powikłania narażone są szczególnie osoby o obniżonej odporności, małe dzieci, kobiety ciężarne i karmiące piersią, a także osoby z chorobą nowotworową i innymi chorobami przewlekłymi.
Diagnostyka chorób wirusowych jest kosztowna, a w przypadku przeziębienia niepraktyczna, gdyż nie wpływa na sposób leczenia ani na jego wynik1. Podstawą rozpoznania są wyżej wymienione objawy oraz badanie lekarskie.
Leczenie klasyczne polega głównie na łagodzeniu symptomów (leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, leki na kaszel) oraz tzw. higienicznym trybie życia (odpoczynek poprzez pozostanie w łóżku, lekkostrawna dieta, nawodnienie organizmu).
Aby wzmocnić organizm w walce z infekcją, pacjenci chętnie s...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI