Libido kobiety w ujęciu tradycyjnej medycyny chińskiej

Medycyna wschodu

Libido – z łaciny „chęć, żądza, namiętność, gorące pragnienie” – to pożądanie aktywności seksualnej (według Freuda) lub w szerszym znaczeniu „energia aktywności życiowej”, naturalny impuls do doświadczania życia (według Junga). Dziś odnosimy libido głównie do erotycznej sfery życia i rozumiemy je jako popęd seksualny. Nie ma jednak wątpliwości, że na libido mają wpływ czynniki zarówno biologiczne, jak i psychologiczne i społeczne. Dlatego też w holistycznym podejściu libido należy traktować jako przejaw kondycji zdrowotnej całego organizmu.

Zespół obniżonego popędu seksualnego to częste zaburzenie, które polega na przewlekłym lub nawracającym obniżeniu lub braku popędu seksualnego, fantazji seksualnych i potrzeby podejmowania aktywności seksualnej. W zależności od grupy wiekowej może dotyczyć od około 10% do ponad 40% kobiet, a przyczyn spadku libido można doszukiwać się w wielu obszarach życia.

POLECAMY

Spojrzenie Wschodu i Zachodu 

O popędzie seksualnym i tym, co na niego wpływa, wiemy już dużo dzięki nowoczesnej nauce, ale z ciekawej perspektywy ukazuje go także tradycyjna medycyna chińska (TMCh) – holistyczny system medyczny oparty na zupełnie innym modelu naukowym niż biomedycyna. 
Według TMCh fundamentem zdrowia całego organizmu są zasoby „esencji”, która warunkuje długofalowe i powolne procesy życiowe (narodziny, wzrost, dojrzewanie, prokreacja) oraz „yang”, czyli podstawowa siła życiowa, podtrzymująca krążenie, procesy przemiany i każdą aktywność życiową3. Kondycja esencji i potencjał yang wyrażają się poprzez płodność i wigor seksualny, dlatego jeśli dochodzi do obniżenia libido, uważa się to za przejaw „niedoboru yang”5, 6. Ponieważ zasoby esencji i siła yang wyczerpują się wraz z upływem czasu, spadek libido jest naturalną konsekwencją procesów starzenia, ale może być także oznaką ogólnego osłabienia organizmu i wynikać z działania niekorzystnych czynników środowiskowych. 

Zaburzenia hormonalne

Na poziomie biologicznym popęd seksualny regulowany jest przez hormony płciowe i neuroprzekaźniki. U kobiet podlega zmianom w rytm cyklu menstruacyjnego i narasta w fazie owulacji, kiedy ma miejsce wzrost estrogenów, oraz przed menstruacją, kiedy podwyższony jest poziom testosteronu. W pozostałych okresach cyklu libido jest niższe. W związku ze zmianami hormonalnymi popęd płciowy jest obniżony także podczas ciąży, połogu i karmienia piersią, słabnie też w okresie premenopauzy i po menopauzie5. 
Pewne wahania poziomu libido są więc naturalne i nie budzą niepokoju, a w zaawansowanym wieku można złożyć utratę libido na karb procesów starzenia. Jednak jeśli u kobiet w młodszym wieku obniżenie libido utrzymuje się w sposób długotrwały, bywa to wynikiem zaburzeń hormonalnych, takich jak: niedoczynność tarczycy, niedoczynność nadnerczy, hiperprolaktynemia, czy zespół policystycznych jajników. 
Libido jest wskaźnikiem sił witalnych i kondycji organizmu. Jest więc obniżone u kobiet wyczerpanych ciążą, porodem czy laktacją, ponieważ ciąża wyczerpuje esencję, a karmienie piersią wyczerpuje krew. Mleko matki (nazywane w TMCh „białą krwią”) wytwarzane jest z substancji rozprowadzanych przez krew, dlatego na czas karmienia piersią zatrzymuje się menstruacja i spada libido. W połogu i podczas laktacji kobieta potrzebuje wzmocnienia qi, odżywienia krwi i esencji. Służą do tego wzmacniające buliony z karpia czy kurczaka, gotowane z ziołami wzbogacającymi qi, krew i esencję*. 
Z kolei okres przekwitania to czas, gdy na skutek spadku zdolności do regeneracji i pogłębiających się deficytów krwi i esencji natura definitywnie wyłącza płodność i zatrzymuje menstruację, pojawiają się też w ciele objawy suchości. Objawy suchości (zmarszczki, suche włosy, sucha skóra, suchość błon śluzowych) – wskazują na niedobór yin, brak płynów wewnętrznych i osłabienie krwi. Objawy klimakterium – uderzenia gorąca, poty, niestabilność emocjonalna, niepokój wewnętrzny, zaburzenia snu, spadek pamięci i koncentracji, osteopenia i osteoporoza, siwienie włosów, przyspieszone pogłębianie się zmarszczek, narastanie objawów suchości w ciele – to typowy zestaw...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI