Dołącz do czytelników
Brak wyników

Medycyna wschodu

18 maja 2018

NR 3 (Październik 2017)

Sowa Rigpa terapie zewnętrzne wspomagające trawienie

0 308

Tradycyjna medycyna tybetańska (TMT) jest jednym z największych systemów medycyny naturalnej znanych na całym świecie. Obecnie jest głównym sposobem ochrony zdrowia w rejonie Himalajów. Według niej wszystko składa się z pięciu elementów: przestrzeni, wiatru, ognia, wody i ziemi, które w ciele manifestują się jako trzy energie: lung – wiatr, tripa – żółć oraz beken – flegma. Każda z nich ma odpowiednią funkcję w organizmie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie objawyświadczą o zaburzeniach trawienia?
  • Które terapie zewnętrzne wspomagają trawienie?
  • Jak stosować leczniczą jogę tybetańską, by wzmocnić ciepło metaboliczne?

 

Od momentu narodzin w człowieku istnieje przewaga którejś z trzech energii, pewna konstytucja ciała, która zwiększa predyspozycję do poszczególnych chorób. Artykuł wprowadzający w tematykę Sowa Rigpa można przeczytać w „Naturoterapii w Praktyce” 2/2017.

Według TMT, pierwotną przyczyną chorób jest niewiedza i przeszkadzające emocje, zaś przyczyny wtórne to dieta, styl życia, pory roku, środowisko zewnętrzne i niewidzialne wpływy. Zdrowie tłumaczone jest jako równowaga w obrębie ciała, energii i umysłu, natomiast choroba to zaburzenie tej równowagi.
Me drod – „Ogień trawiący” – bierze udział we wszystkich funkcjach metabolicznych oraz wzmacnia system immunologiczny. W Czterech Tantrach (najważniejszych księgach TMT) powiedziane jest, że ten, kto ma dobre me drod, jest zdrowy, młody i może łatwo zapobiec wielu chorobom.

Słabe trawienie powoduje niestrawność i złe wchłanianie pokarmów oraz prowadzi do rozwoju wielu chorób wewnętrznych. Główne objawy to: ból brzucha, dyskomfort podczas jedzenia, odbijanie, brzydki zapach z ust, zatrzymywanie gazów, ulewania, wymioty, zgaga, biegunka, ociężałość (zarówno fizyczna, jak i umysłowa), bóle głowy oraz utrata apetytu. Według TMT, nieprawidłowe trawienie może doprowadzić do powstania guzów, nowotworów, 
problemów skórnych, obrzęków różnych typów i w różnych miejscach, a także do chorób stawów. 

Prawidłowe trawienie jest niezbędne dla zdrowia organizmu i zachowania balansu w ciele. W TMT jest ono związane z funkcjonowaniem na odpowiednim poziomie ciepła metabolicznego (me drod). 

W TMT znajdujemy kilka sposobów na zwiększenie ciepła metabolicznego i przyspieszenie trawienia. Należą do nich odpowiednia dieta, leki naturalne, terapie zewnętrzne i ćwiczenia.
Terapie zewnętrzne są integralną częścią procesu leczniczego w Sowa Rigpa. Odgrywają fundamentalną rolę ze względu na różnorodność i możliwość zastosowania w określony sposób w zależności od dolegliwości. Terapie zewnętrzne wpływające na niestrawność to bańki, masaż, kompresy, okłady, moksa czy akupunktura.

Masaż tybetański Kunye

Niegdyś Tybetańczycy praktykowali Kunye w zakresie diagnozy oraz leczenia zaburzeń równowagi elementów składowych człowieka za pomocą odpowiednio dobranych olejów. 

Aby wywrzeć nacisk na różne części i punkty ciała w celu przywrócenia zdrowia i dobrego samopoczucia, jako część terapii często stosowano gałęzie drzew, patyki i kamienie. Masaż składa się z aplikacji oleju, mobilizacji stawów i aplikacji ciepła. Rodzaj stosowanego oleju jest zdeterminowany przez typologię pacjenta.

Inne techniki to głaskanie, gniecenie, pocieranie i stosowanie ucisków na mięśniach oraz ścięgnach, a także stosowanie ucisku na niektórych punktach i kanałach. Ostatnia czynność polega na usunięciu olejów z ciała przy użyciu proszku z jęczmienia czy ciecierzycy.

Główne korzyści płynące z Kunye to pozbycie się toksyn, które akumulują się w ciele, zwiększona witalność oraz zmniejszenie i łagodzenie wielu rodzajów bólu. Poprzez opracowywanie specyficznych punktów stymulujemy pracę narządów wewnętrznych – w tym żołądka, jelit, wątroby czy śledziony. Podczas masażu zaleca się ogrzewanie żołądka i nerek. U osób ze słabym ciepłem metabolicznym masujemy i uciskamy przede wszystkim punkty połączone z żołądkiem, śledzioną, pęcherzem moczowym i nerkami oraz rejony, w których te organy są położone. Częścią Kunye jest masaż narządów trzewnych stosowany dla stymulowania oczyszczania organów wewnętrznych.

W TMT zwraca się uwagę na połączenie kończyn z narządami wewnętrznymi – masując właściwą kończynę, leczymy powiązany z nią organ. W trakcie masażu Kunye, poza masażem wisceralnym stosowanym w celu uwolnienia napięcia, wzmocnienia i oczyszczenia organów wewnętrznych, terapeuta poświęca więcej czasu na leczenie tych kończyn, których korespondujące organy mają konkretne zaburzenia.

Moksa

To terapia zewnętrzna, która wykorzystuje aplikację ciepła wytworzonego przez stożki lub zwinięte pałeczki bylicy pospolitej (Artemisia vulgaris) albo mniej powszechne materiały, takie jak podgrzane kamienie lub drewniane patyki. Stosujemy ją na konkretnie wyznaczone miejsca na ciele w celu usunięcia zatorów energetycznych, poprawy krążenia krwi i redukcji bólu. Zalecana jest przy zaburzeniach o naturze zimnej, w tym przy słabym trawieniu.

Zarówno w masażu, jak i w terapii moksą wykorzystuje się punkty (Sang Mig), które są „tajemnymi celami”, specyficznymi dla danego zaburzenia. Są to niezwykle ważne punkty, choć nie muszą być bolesne. Każdy z nich ma konkretną funkcję i miejsce. Terapeuta może leczyć różne choroby, działając na te punkty przy pomocy technik obrotu, ucisku i ciepła. Jest to możliwe, ponieważ każdy punkt jest bezpośrednio związany z poszczególnymi narządami i ich energiami (wiatr, żółć czy flegma). Specyficzne punkty w masażu (Sang Nye) pokrywają się z punktami do ogrzewania przy pomocy moksy (Me Sang) oraz niektórymi przeznaczonymi do upuszczania krwi (Tar Sang) i akupunktury (Thur Sang).

Skuteczność leczenia punktów zależy od zaawansowania choroby. Im wcześniej zaczynamy leczenie, tym lepsze uzyskujemy wyniki. Wszystkie punkty łączą się z kanałami, przez które przepływa energia. Punkty mają trzy poziomy połączenia: narządy, energie (lung, tripa, beken) i elementy. Lecząc punkty, lecz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy