Dołącz do czytelników
Brak wyników

Medycyna wschodu

18 maja 2018

NR 3 (Październik 2017)

Sowa Rigpa terapie zewnętrzne wspomagające trawienie

0 1124

Tradycyjna medycyna tybetańska (TMT) jest jednym z największych systemów medycyny naturalnej znanych na całym świecie. Obecnie jest głównym sposobem ochrony zdrowia w rejonie Himalajów. Według niej wszystko składa się z pięciu elementów: przestrzeni, wiatru, ognia, wody i ziemi, które w ciele manifestują się jako trzy energie: lung – wiatr, tripa – żółć oraz beken – flegma. Każda z nich ma odpowiednią funkcję w organizmie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie objawyświadczą o zaburzeniach trawienia?
 • Które terapie zewnętrzne wspomagają trawienie?
 • Jak stosować leczniczą jogę tybetańską, by wzmocnić ciepło metaboliczne?

 

Od momentu narodzin w człowieku istnieje przewaga którejś z trzech energii, pewna konstytucja ciała, która zwiększa predyspozycję do poszczególnych chorób. Artykuł wprowadzający w tematykę Sowa Rigpa można przeczytać w „Naturoterapii w Praktyce” 2/2017.

Według TMT, pierwotną przyczyną chorób jest niewiedza i przeszkadzające emocje, zaś przyczyny wtórne to dieta, styl życia, pory roku, środowisko zewnętrzne i niewidzialne wpływy. Zdrowie tłumaczone jest jako równowaga w obrębie ciała, energii i umysłu, natomiast choroba to zaburzenie tej równowagi.
Me drod – „Ogień trawiący” – bierze udział we wszystkich funkcjach metabolicznych oraz wzmacnia system immunologiczny. W Czterech Tantrach (najważniejszych księgach TMT) powiedziane jest, że ten, kto ma dobre me drod, jest zdrowy, młody i może łatwo zapobiec wielu chorobom.

Słabe trawienie powoduje niestrawność i złe wchłanianie pokarmów oraz prowadzi do rozwoju wielu chorób wewnętrznych. Główne objawy to: ból brzucha, dyskomfort podczas jedzenia, odbijanie, brzydki zapach z ust, zatrzymywanie gazów, ulewania, wymioty, zgaga, biegunka, ociężałość (zarówno fizyczna, jak i umysłowa), bóle głowy oraz utrata apetytu. Według TMT, nieprawidłowe trawienie może doprowadzić do powstania guzów, nowotworów, 
problemów skórnych, obrzęków różnych typów i w różnych miejscach, a także do chorób stawów. 

Prawidłowe trawienie jest niezbędne dla zdrowia organizmu i zachowania balansu w ciele. W TMT jest ono związane z funkcjonowaniem na odpowiednim poziomie ciepła metabolicznego (me drod). 

W TMT znajdujemy kilka sposobów na zwiększenie ciepła metabolicznego i przyspieszenie trawienia. Należą do nich odpowiednia dieta, leki naturalne, terapie zewnętrzne i ćwiczenia.
Terapie zewnętrzne są integralną częścią procesu leczniczego w Sowa Rigpa. Odgrywają fundamentalną rolę ze względu na różnorodność i możliwość zastosowania w określony sposób w zależności od dolegliwości. Terapie zewnętrzne wpływające na niestrawność to bańki, masaż, kompresy, okłady, moksa czy akupunktura.

Masaż tybetański Kunye

Niegdyś Tybetańczycy praktykowali Kunye w zakresie diagnozy oraz leczenia zaburzeń równowagi elementów składowych człowieka za pomocą odpowiednio dobranych olejów. 

Aby wywrzeć nacisk na różne części i punkty ciała w celu przywrócenia zdrowia i dobrego samopoczucia, jako część terapii często stosowano gałęzie drzew, patyki i kamienie. Masaż składa się z aplikacji oleju, mobilizacji stawów i aplikacji ciepła. Rodzaj stosowanego oleju jest zdeterminowany przez typologię pacjenta.

Inne techniki to głaskanie, gniecenie, pocieranie i stosowanie ucisków na mięśniach oraz ścięgnach, a także stosowanie ucisku na niektórych punktach i kanałach. Ostatnia czynność polega na usunięciu olejów z ciała przy użyciu proszku z jęczmienia czy ciecierzycy.

Główne korzyści płynące z Kunye to pozbycie się toksyn, które akumulują się w ciele, zwiększona witalność oraz zmniejszenie i łagodzenie wielu rodzajów bólu. Poprzez opracowywanie specyficznych punktów stymulujemy pracę narządów wewnętrznych – w tym żołądka, jelit, wątroby czy śledziony. Podczas masażu zaleca się ogrzewanie żołądka i nerek. U osób ze słabym ciepłem metabolicznym masujemy i uciskamy przede wszystkim punkty połączone z żołądkiem, śledzioną, pęcherzem moczowym i nerkami oraz rejony, w których te organy są położone. Częścią Kunye jest masaż narządów trzewnych stosowany dla stymulowania oczyszczania organów wewnętrznych.

W TMT zwraca się uwagę na połączenie kończyn z narządami wewnętrznymi – masując właściwą kończynę, leczymy powiązany z nią organ. W trakcie masażu Kunye, poza masażem wisceralnym stosowanym w celu uwolnienia napięcia, wzmocnienia i oczyszczenia organów wewnętrznych, terapeuta poświęca więcej czasu na leczenie tych kończyn, których korespondujące organy mają konkretne zaburzenia.

Moksa

To terapia zewnętrzna, która wykorzystuje aplikację ciepła wytworzonego przez stożki lub zwinięte pałeczki bylicy pospolitej (Artemisia vulgaris) albo mniej powszechne materiały, takie jak podgrzane kamienie lub drewniane patyki. Stosujemy ją na konkretnie wyznaczone miejsca na ciele w celu usunięcia zatorów energetycznych, poprawy krążenia krwi i redukcji bólu. Zalecana jest przy zaburzeniach o naturze zimnej, w tym przy słabym trawieniu.

Zarówno w masażu, jak i w terapii moksą wykorzystuje się punkty (Sang Mig), które są „tajemnymi celami”, specyficznymi dla danego zaburzenia. Są to niezwykle ważne punkty, choć nie muszą być bolesne. Każdy z nich ma konkretną funkcję i miejsce. Terapeuta może leczyć różne choroby, działając na te punkty przy pomocy technik obrotu, ucisku i ciepła. Jest to możliwe, ponieważ każdy punkt jest bezpośrednio związany z poszczególnymi narządami i ich energiami (wiatr, żółć czy flegma). Specyficzne punkty w masażu (Sang Nye) pokrywają się z punktami do ogrzewania przy pomocy moksy (Me Sang) oraz niektórymi przeznaczonymi do upuszczania krwi (Tar Sang) i akupunktury (Thur Sang).

Skuteczność leczenia punktów zależy od zaawansowania choroby. Im wcześniej zaczynamy leczenie, tym lepsze uzyskujemy wyniki. Wszystkie punkty łączą się z kanałami, przez które przepływa energia. Punkty mają trzy poziomy połączenia: narządy, energie (lung, tripa, beken) i elementy. Lecząc punkty, leczymy wszystkie poziomy, a nie tylko części fizyczne. Punkty można leczyć za pomocą technik obrotu, ucisku i ogrzewania. Poniżej wymieniono przykładowe aplikacje wspomagające trawienie.

 

Punkty na kręgosłupie:

 • 9 Kręg Tybetański – Punkt Wątroby: zaburzenia wątrobowe. Punkt ten jest leczony w przypadku zaburzeń krwi, gdyż zbierana jest ona właśnie przez wątrobę. Stosjemy go przy dolegliwościach takich jak: zatrucia pokarmowe lub lekowe, choroby oczu, krótkowzroczność, kwasowość spowodowaną przez alkohol, marskość wątroby, raka wątroby i otyłość.
 • 10 Kręg Tybetański (9 kręg piersiowy) – Punkt Pęcherzyka Żółciowego: wymioty z żółcią, żółty kolor białek oczu i zaburzenia trawienia, gorzki smak w ustach, gorączka, kamienie i zaburzenia pęcherzyka żółciowego, niestrawność;
 • 11 Kręg Tybetański (10 kręg piersiowy) – Punkt Śledziony i Trzustki: zatwardzenie, burczenie w jelitach, popękane usta, sucha i popękana skóra oraz zaburzenia śledziony. Burczenie jelit może mieć swoją przyczynę w różnych narządach: śledzionie, wątrobie, w jelitach cienkim lub grubym i okrężnicy. Punkt śledziony może być leczony tylko w sytuacji, gdy problem mieści się po lewej stronie brzucha.
 • 12 Kręg Tybetański (11 kręg piersiowy) – Punkt Żołądka: zaburzenia trawienia, zaburzenia wchłaniania pokarmów, rak żołądka, wrzody, zapalenie błony śluzowej żołądka i brak ognia metabolicznego niezbędnego przy trawieniu.
 • 16 Kręg Tybetański (3 kręg lędźwiowy) – Punkt Okrężnicy: choroby okrężnicy, burczenie w jelitach. Jeśli burczenie objawia się w górnej części brzucha oznacza to, że gazy produkowane przez śledzionę czekają na wydalenie. Natomiast, gdy burczenie występuje w dolnej części brzucha jest to znak, że okrężnica produkuje gaz, który może być szybko wydalony.
 • 17 Kręg Tybetański (4 kręg lędźwiowy) – Punkt Jelita Cienkiego: biegunka, wzdęcia.

Punkty przednie:

 • Punkt zmniejszonego Me drod (me mnyam gsang) (5)  – odnajdujemy go około trzy palce ku dołowi od szczytu wyrostka mieczykowatego. Wskazania – słabe ciepło metaboliczne.
 • Punkt boczny jelita grubego (6)  – odnajdujemy go dwa palce bocznie od pępka na ścięgnistych podziałach pomiędzy włóknami mięśnia prostego brzucha. Wskazania: wzdęcia, rozwolnienia, dysfunkcje i choroby jelita grubego.
 • Punkt zagłębienia okrężnicy (7) – odnajdujemy go cztery palce bocznie od pępka (dwa palce bocznie od poprzedniego punktu).

Inne terapie zewnętrzne

Do terapii zewnętrznych zaliczamy również stawianie baniek i okłady cieplne. Bańki stosowane mogą być miejscowo, głównie na dolnych żebrach po prawej stronie nad wątrobą i po lewej nad śledzioną. Poprawiają one funkcjonowanie tych narządów, co wpływa na pracę żołądka i systemu trawiennego.
Jeśli natomiast chodzi o okłady cieplne stosowane w TMT, to mogą bazować one na wykorzystaniu  specjalnie przygotowanej cegły, kompresów z solą czy kamieni.

Lecznicza joga tybetańska Nejang

Jednym ze sposobów na zwiększenie ciepła metabolicznego i przyspieszenie trawienia, który łatwo można zastosować w terapii, są ćwiczenia zdrowotne – lecznicza joga tybetańska Nejang. 
Nejang (gnas sbyangs) to joga stosowana do zbalansowania wewnętrznych energii. To system ćwiczeń leczniczych pochodzących z tradycji Kalaczakry, przekazywany obecnie przez dr. Nidę Chenagtsanga i wykwalifikowanych instruktorów. Powszechnie zalecany jako ćwiczenia przez lekarzy w Tybecie.
Przed ich rozpoczęciem wskazane są specjalne ćwiczenia oddechowe (dziewięć oczyszczających oddechów lub praktyka świadomego oddechu). Jogę Nejang wykonuje się w pozycji siedzącej, ze skrzyżowanymi nogami, utrzymując prosty kręgosłup. Podczas każdego ćwiczenia nabiera się powietrza...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy