Sowa Rigpa terapie zewnętrzne wspomagające trawienie

Medycyna wschodu

Tradycyjna medycyna tybetańska (TMT) jest jednym z największych systemów medycyny naturalnej znanych na całym świecie. Obecnie jest głównym sposobem ochrony zdrowia w rejonie Himalajów. Według niej wszystko składa się z pięciu elementów: przestrzeni, wiatru, ognia, wody i ziemi, które w ciele manifestują się jako trzy energie: lung – wiatr, tripa – żółć oraz beken – flegma. Każda z nich ma odpowiednią funkcję w organizmie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie objawyświadczą o zaburzeniach trawienia?
  • Które terapie zewnętrzne wspomagają trawienie?
  • Jak stosować leczniczą jogę tybetańską, by wzmocnić ciepło metaboliczne?

 

POLECAMY

Od momentu narodzin w człowieku istnieje przewaga którejś z trzech energii, pewna konstytucja ciała, która zwiększa predyspozycję do poszczególnych chorób. Artykuł wprowadzający w tematykę Sowa Rigpa można przeczytać w „Naturoterapii w Praktyce” 2/2017.

Według TMT, pierwotną przyczyną chorób jest niewiedza i przeszkadzające emocje, zaś przyczyny wtórne to dieta, styl życia, pory roku, środowisko zewnętrzne i niewidzialne wpływy. Zdrowie tłumaczone jest jako równowaga w obrębie ciała, energii i umysłu, natomiast choroba to zaburzenie tej równowagi.
Me drod – „Ogień trawiący” – bierze udział we wszystkich funkcjach metabolicznych oraz wzmacnia system immunologiczny. W Czterech Tantrach (najważniejszych księgach TMT) powiedziane jest, że ten, kto ma dobre me drod, jest zdrowy, młody i może łatwo zapobiec wielu chorobom.

Słabe trawienie powoduje niestrawność i złe wchłanianie pokarmów oraz prowadzi do rozwoju wielu chorób wewnętrznych. Główne objawy to: ból brzucha, dyskomfort podczas jedzenia, odbijanie, brzydki zapach z ust, zatrzymywanie gazów, ulewania, wymioty, zgaga, biegunka, ociężałość (zarówno fizyczna, jak i umysłowa), bóle głowy oraz utrata apetytu. Według TMT, nieprawidłowe trawienie może doprowadzić do powstania guzów, nowotworów, 
problemów skórnych, obrzęków różnych typów i w różnych miejscach, a także do chorób stawów. 

Prawidłowe trawienie jest niezbędne dla zdrowia organizmu i zachowania balansu w ciele. W TMT jest ono związane z funkcjonowaniem na odpowiednim poziomie ciepła metabolicznego (me drod). 

W TMT znajdujemy kilka sposobów na zwiększenie ciepła metabolicznego i przyspieszenie trawienia. Należą do nich odpowiednia dieta, leki naturalne, terapie zewnętrzne i ćwiczenia.
Terapie zewnętrzne są integralną częścią procesu leczniczego w Sowa Rigpa. Odgrywają fundamentalną rolę ze względu na różnorodność i możliwość zastosowania w określony sposób w zależności od dolegliwości....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI