Szyjnopochodny ból głowy

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Bóle głowy są subiektywnym objawem powszechnie występującym praktycznie w każdym wieku. Są jedną z najczęstszych dolegliwości, która według WHO (World Health Organization), w sposób istotny wpływa na jakość życia człowieka i powoduje znaczące ograniczenia w jego funkcjonowaniu biopsychospołecznym. Badania potwierdzają obniżenie funkcji poznawczych, zaburzenia pamięci i koncentracji, spadek uwagi, spowolnienie ruchowe podczas trwających dolegliwości. Według współczesnej literatury ok. 90% populacji przynajmniej raz w roku cierpi z powodu bólu głowy, 20% dorosłej populacji doznaje częstych bólów głowy w ciągu roku, a na przewlekłe bóle głowy cierpi 2–5% populacji.

Schorzenie to należy do najczęstszych powodów konsultacji neurologicznych. Zazwyczaj stanowią one poważny problem diagnostyczno-terapeutyczny. International Headache Society (IHS) opracowało klasyfikację, w której wyróżnia ponad 80 różnych rodzajów bólów głowy. Szacuje się, że 20% z nich stanowią samoistne bóle głowy związane z dysfunkcjami i zaburzeniami odcinka szyjnego.

POLECAMY

Czym są szyjnopochodne bóle głowy?

Szyjnopochodne bóle głowy, nazywane również zespołem szyjnym górnym lub migreną szyjną (choć w rzeczywistości migreną nie są), według IHS zakwalifikowane są jako wtórne bóle głowy, gdyż ich przyczyną są dysfunkcja lub patologia w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa. Mogą one dotyczyć urazów, zmian zwyrodnieniowych, naczyniowych, stanów zapalnych, przeciążeń. Najczęściej odczuwany ból ma związek z ruchem odcinka szyjnego, jego wybraną pozycją ułożeniową lub napięciową. Nasilenie objawów może wywołać również ucisk bolesnych punktów w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa lub części potylicznej głowy.
Cechy charakterystyczne odkręgosłupowego bólu głowy:

 • ból ma charakter tępy,
 • dolegliwości występują jednostronnie lub z wyraźnie silniejszymi odczuciami bólowymi po jednej stronie,
 • zwykle rozpoczyna się w szyi, a następnie obejmuje połowę głowy z promieniowaniem do ramion i barków, może też przechodzić na potylicę, czoło, skronie, gałki oczne,
 • podczas kolejnego ataku ból pojawia się w tym samym miejscu,
 • typowe jest uczucie napięcia mięśni szyi i karku oraz wrażenie ściągania głowy ku tyłowi,
 • najczęściej ból wzmaga się stopniowo, by po kilku godzinach osiągnąć największe natężenie, po czym również stopniowo ustępuje.

Szyjnopochodny ból głowy może występować raz na kilka tygodni, dni lub nawet codziennie. Jego napad trwa zazwyczaj kilka godzin, ale może też przejść w ból przewlekły i nie ustępować przez parę tygodni. Migrenie szyjnej towarzyszą czasami zawroty głowy. Nie występują za to inne objawy charakterystyczne dla klasycznej migreny – aura, nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło czy nasilenie dolegliwości podczas każdej aktywności.

Przyczyny szyjnopochodnego bólu głowy 

Dolegliwości występują głównie w wyniku: 

 • Urazu szyi – gdy dochodzi do gwałtownych ruchów w stawach kręgosłupa – np. uraz typu whiplash injury przy wypadku komunikacyjnym (nagły ruch zgięcia i wyprostu). Urazowi nie towarzyszy uszkodzenie elementów kostnych (złamanie), lecz powoduje on uszkodzenie układu mięśniowo-więzadłowo-torebkowego okolicy odcinka szyjnego. Co ważne, objawy mogą wystąpić zaraz po urazie lub po kilku miesiącach od zadziałania mechanizmu.
 • Dyskopatii – czyli schorzeń w obrębie krążka...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI