Wpływ karmienia piersią na zdrowie dziecka

Naturoterapia dzieci

Wyłączne karmienie piersią do szóstego miesiąca życia oraz kontynuowanie karmienia naturalnego wraz z rozszerzaniem diety o pokarmy stałe od drugiego półrocza życia jest wzorcowym sposobem żywienia małych dzieci. Mleko kobiece jest żywą tkanką, dopasowującą się do zmieniających się potrzeb żywieniowych i immunologicznych niemowlęcia oraz wartościowym składnikiem diety małych dzieci bez względu na ich wiek oraz miejsce zamieszkania. Karmienie naturalne wspiera prawidłowy rozwój fizyczny, poznawczy i emocjonalny dziecka.

Karmienie piersią niesie korzyści zdrowotne niezależnie od wieku dziecka. Dla noworodków urodzonych przedwcześnie podawanie mleka kobiecego stanowi nie tylko formę karmienia, ale jest elementem procesu leczenia na oddziale intensywnej terapii2. Mleko produkowane przez matkę wcześniaka jest wysokokaloryczne oraz ma znaczące właściwości przeciwinfekcyjne3. Wcześniaki, którym podawany jest pokarm matki, mają wyższą szansę przeżycia i niższe ryzyko wystąpienia martwiczego zapalenia jelit, retinopatii wcześniaczej, sepsy i innych infekcji4. Są też rzadziej hospitalizowane w pierwszym roku życia i mają wyższy poziom inteligencji niż niemowlęta karmione mieszanką5. W sytuacji braku dostępności odpowiedniej ilości pokarmu matki, rekomenduje się podawanie noworodkom urodzonym przedwcześnie mleka kobiecego z banku mleka – dopiero trzecim wyborem jest mieszanka dla wcześniaków6.

POLECAMY

R e k l a m a

Skład mleka kobiecego

Mleko kobiece jest nie tylko dopasowane do potrzeb niemowlęcia i zapewnia – poza witaminami D3 oraz K, które powinny być suplementowane – wszystkie niezbędne składniki odżywcze na pierwsze sześć miesięcy jego życia1. Zawiera również szereg substancji bioaktywnych, w tym:

  • hormony odpowiadające za regulację głodu i łaknienia oraz równowagę energetyczną (leptyna, adiponektyna, grelina, rezystyna, obestatyna);
  • czynniki wzrostu, odpowiadające za wzrost komórek, procesy naprawcze oraz dojrzewanie organów i układów (EGF, IGF-I, NGF, TGF);
  • antyoksydanty (m.in. witaminy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI