Dołącz do czytelników
Brak wyników

Fitoterapia , Otwarty dostęp

20 sierpnia 2021

NR 26 (Sierpień 2021)

Wspomaganie regeneracji skóry, włosów i paznokci za pomocą doustnych wyciągów roślinnych

0 351

Kondycja naszej skóry, paznokci oraz włosów to w dużym stopniu odzwierciedlenie tego, co dzieje się wewnątrz organizmu. Na ich stan ma wpływ ogromna liczba czynników zewnętrznych. Oczywiste jest, że najważniejszy jest higieniczny tryb życia oraz pełnowartościowa dieta. Warto jednak również wiedzieć, jakie wyciągi roślinne pomogą nam zachować zdrowy wygląd i świetne samopoczucie.

Na początek weźmy „pod lupę” włosy. Najczęstsze problemy, jakie powodują, to ich wypadanie, kruszenie się, puszenie i brak odpowiedniego nawilżenia, co powoduje ich nieestetyczny wygląd. Musimy zdawać sobie sprawę, że wiele przypadłości ma swoje źródło w nieodpowiedniej kondycji naszego skalpu, czyli skóry głowy. Jej nadmierne przetłuszczanie się, łupież lub inne choroby wpływają bezpośrednio na stan włosów. Także odpowiednia pielęgnacja skóry głowy jest w tym wypadku kluczowym elementem kompleksowego dbania o dobry wygląd włosów. Jeśli mamy tego typu problemy, jak np. nadmierna produkcja łoju w tym obszarze, należy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty, czyli do dermatologa lub trychologa. W trakcie wizyty powinien zostać przeprowadzony dokładny wywiad, a także dogłębna obserwacja włosów oraz skóry głowy, w dużym powiększeniu. 

POLECAMY

Niezbędna może się okazać również diagnostyka laboratoryjna. Wykonanie odpowiednich badań, np. pod kątem sprawdzenia prawidłowej pracy tarczycy lub układu rozrodczego, może wskazać nam przyczynę chociażby wypadania włosów. Inną kwestią, która może powodować niezadowalający stan naszych włosów, są różnego rodzaju niedobory witamin oraz mikroelementów. Odpowiednio dobrana dieta do naszego zdrowia oraz stylu życia powinna uzupełniać podstawowe potrzeby organizmu, jednakże czasem okazuje się, że to za mało. Wszechobecny stres, trwająca pandemia koronawirusa oraz np. stresujący okres w życiu, mogą powodować poważne zaburzenia m.in. w stężeniu witaminy D. Jak wszyscy wiemy, bardzo ciężko jest mieć jej prawidłowy poziom, bazując jedynie na odpowiednich źródłach w pożywieniu (np. jajka, nabiał lub dobrej jakości łosoś), zważywszy na to, że coraz więcej ludzi w tych czasach przechodzi na dietę wegańską lub wegetariańską. W związku z tym towarzystwa naukowe oraz sztab specjalistów zalecają, aby suplementować witaminę D. Oczywiście najlepiej jest korzystać z preparatów wysokiej jakości, posiadających status leku. Jeśli podejrzewamy u siebie niedobór tej witaminy, który może się objawiać właśnie wypadaniem włosów lub niedostatecznym nawilżeniem skóry, na początku należałoby wykonać badanie krwi, w którym oznaczone zostanie jej stężenie, a następnie udać się do lekarza, aby dobrał nam odpowiedni lek z cholekalcyferolem, który w krótkim czasie uzupełni ewentualne niedobory. Warto także przyjrzeć się bliżej naszej codziennej pielęgnacji włosów. Odpowiednie kosmetyki i niektóre rytuały, jak np. olejowanie lub peeling skóry głowy, mogą diametralnie poprawić ich kondycję. 

Problemy skórne to również temat „rzeka”. Wielu producentów suplementów diety zachęca, aby zażywać preparaty z kolagenem, który ma spowodować, że nasza skóra będzie gładka, napięta i pozbawiona wszelkich niedoskonałości. Jednak do tej pory nie ma odpowiedniej liczby wiarygodnych badań, które udowodniłyby jego skuteczność. Problem z kolagenem jest o tyle poważny, gdyż stosowany zewnętrznie jest bardzo dużą cząsteczką, co znacznie utrudnia jego wchłanialność. Z drugiej zaś strony, jeśli spożywamy go w formie doustnej, istnieje duże ryzyko, że zostanie strawiony jak każde inne białko, które jest składową naszej codziennej diety. 

Ogromnym problemem dermatologicznym jest obecnie trądzik. Występuje on w różnej postaci, którą definiuje patogeneza. Wyróżniamy m.in. trądzik różowaty, młodzieńczy lub niemowlęcy. Jest to przypadłość, do której należy podejść holistycznie, czyli patrząc całościowo na organizm. Bardzo często okazuje się bowiem, że problem leży zupełnie gdzie indziej, a nasze ciało manifestuje dane schorzenie w postaci zmian skórnych. Mogą to być np. problemy z jelitami typu SIBO (przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego) lub zespół jelita drażliwego. W przypadku trądziku ogromną rolę ma także układ hormonalny, który przy np. podwyższonym poziomie androgenów lub zespole policystycznych jajników da objaw w postaci zmian skórnych na twarzy, a nawet na plecach. 

W przypadku trądziku ogromną rolę ma także układ hormonalny, który przy np. podwyższonym poziomie androgenów lub zespole policystycznych jajników da objaw w postaci zmian skórnych na twarzy, a nawet na plecach. 

Niezależnie od problemów dermatologicznych ze skórą warto skupić się także na prewencji przeciwstarzeniowej. Nasza skóra bardzo „lubi” regularność, a z kolei bardzo „nie lubi” słońca. Tak jak w przypadku pielęgnacji włosów, skóra także potrzebuje odpowiednio dobranej pielęgnacji. Warto w tym aspekcie poradzić się dermatologa lub kosmetologa, który zdiagnozuje ewentualne problemy, określi typ naszej skóry i dobierze dla niej odpowiednie kosmetyki. 

Należy także pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym przez cały rok. Taki preparat powinien zawierać jak najwyższą wartość SPF, chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB, być bezpieczny, a jednocześnie niekomedogenny. Warto poświęcić czasem większą kwotę oraz czas na poszukiwanie naszego idealnego filtra przeciwsłonecznego, ponieważ jest to aktualnie najskuteczniejsza profilaktyka przeciwstarzeniowa. 

Nie można także zapominać o skórze na całym ciele. Bardzo często skupiamy się na skórze twarzy, zapominając, że tak ważny organ jak nasza skóra potrzebuje troski na całym swoim obszarze. Podstawą dbania o nasz zdrowy wygląd oraz odpowiednie samopoczucie jest dostateczne nawodnienie. Uogólniając, dorosła osoba powinna wypijać 2 litry wody dziennie. Jest to absolutne minimum, ale oczywiście ta wartość może się wahać w górę lub w dół w zależności od naszej płci, wieku, masy ciała, temperatury na zewnątrz oraz trybu życia. Odpowiednie nawodnienie zwiększa elastyczność naszej skóry, powoduje, że tkanki są lepiej ukrwione oraz poprawia się znacznie praca naszego mózgu. Nie ma lepszego i bardziej naturalnego sposobu na zachowanie odpowiedniego nawilżenia skóry na całym ciele niż dostateczna podaż płynów. 

Jeśli chodzi o paznokcie, to problemy z nimi zgłaszają głównie kobiety. Wynika to zapewne z faktu, iż od dobrych paru lat na dłoniach pań królują lakiery hybrydowe oraz paznokcie żelowe. Jeśli wykonujemy taki manicure regularnie u profesjonalnej stylistki, wszystko powinno być w jak najlepszym porządku, o ile nie cierpimy na żadne niedobory witaminowe lub przyczyna jest zupełnie inna. Jednak często w gabinecie dermatologicznym lub w aptece pojawiają się pacjentki, które stały się „ofiarą” źle wykonanego zabiegu, np. zdejmowania lakieru hybrydowego w niewłaściwy sposób, co powoduje ogromne zniszczenia na płytce paznokcia. 

Drugim aspektem, jeśli chodzi o problemy związane w paznokciami i lakierami, jest kwestia alergii. Coraz częściej obserwujemy odczyny alergiczne, które pojawiają się nawet na całej powierzchni dłoni po wykonaniu manicure hybrydowego lub żelowego. Zdarzają się nierzadko przypadki, że pacjentki nie łączą tych obu faktów i dalej chodzą do gabinetów kosmetycznych, stosując jednocześnie leki steroidowe lub przeciwhistaminowe. Dlatego tak ważne jest oddanie się w ręce specjalistów, którzy w razie potrzeby zwrócą uwagę klientom, że na dłoniach lub paznokciach pojawiają się podejrzane zmiany. 

Kolejną kwestią, jeśli chodzi o pielęgnację paznokci, jest korzystanie z takich salonów, gdzie narzędzia nie są wysterylizowane. Niestety, mimo XXI w. i możliwości stosowania zaawansowanej technologii, zdarzają się kosmetyczki, które nie korzystają z autoklawu albo, co gorsza, oszukują klientki, że narzędzia, których używają, są sterylizowane. Takie działanie jest niedopuszczalne, szczególnie że używanie przedmiotów, które mogą mieć kontakt z krwią innej osoby, to ogromne ryzyko dla naszego zdrowia. Może to grozić zakażeniem się wirusem B, który powoduje przewlekłe zapalenie wątroby typu B, HIV oraz nużeńcem itp. Naprawdę nie warto ryzykować i przed pierwszą wizytą w nowym lokalu zawsze upewnijmy się, czy stylistka właściwie dba o sterylizację narzędzi. 

Aktualnym tematem „na czasie”, z racji obecnej pory roku, jest grzybica paznokci. Jest to dość wstydliwa przypadłość, którą dzisiejsza medycyna leczy z bardzo dobrym skutkiem. Najważniejsza w tej kwestii jest odpowiednia prewencja, czyli używanie klapek w publicznych przestrzeniach, typu basen, bądź hotelowe łazienki. Tutaj również uwaga do pań, które notorycznie noszą kolorowy manicure oraz pedicure – w takiej sytuacji zmiany grzybicze mogą być maskowane pod lakierem, dlatego znów powtarza się temat odpowiednio wyszkolonej stylistki, która potrafi w porę zdiagnozować problem i odpowiednio pokierować dalej klientkę, aby zgłosiła się do apteki bądź dermatologa. 

Przedstawione powyżej dolegliwości związane ze skórą, włosami i paznokciami, z którymi zmagamy się na co dzień, to tylko mały odsetek przykładów o względnie niskim stopniu szkodliwości. Wszystkie inne objawy, które wskazują na coś poważniejszego, typu podejrzane znamiona barwnikowe, zmiany łuszczycowe bądź nagła utrata włosów, kwalifikują się do jak najszybszej wizyty u dermatologa. Oczywiste jest, że opisywane wcześniej objawy mogą być zapowiedzią przewlekłych schorzeń, jednak większość z nich wynika z braku odpowiedniej pielęgnacji oraz doboru suplementacji w postaci preparatów doustnych. 

Stosowanie suplementów i leków bez recepty kondycjonujących włosy, skórę i paznokcie

Kolejnym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać, jest kwestia, jakie przyjmować suplementy diety oraz leki bez recepty. W czasach, kiedy wszędzie promuje się naturalne produkty, także i w tym wypadku będzie to słuszny wybór. Po pierwsze dlatego, że naturalne, ziołowe wyciągi wzmacniające naszą skórę, włosy oraz paznokcie, jak najmniej ingerują w nasz organizm. Dla przykładu należy przypomnieć, że np. biotyna, która jest bardzo popularną substancją czynną zawartą w lekach bez recepty, może w znacznym stopniu wpływać na wyniki badań laboratoryjnych bardzo wielu oznaczeń, które wykonujemy. Mowa tutaj np. o badaniach pod kątem prawidłowej pracy tarczycy, czyli np. TSH, anty-TPO lub rezerwuaru żelaza w organizmie – ferrytyny. Jest to dość istotna ciekawostka, o której wie dość mało pacjentów. Dlaczego się tak dzieje? Biotyna jest składnikiem dużej liczby odczynników stosowanych do analizatorów laboratoryjnych, jej zadaniem jest wzmacnianie sygnału. Jeśli dodamy do tego fakt, że naturalna dzienna dawka biotyny wynosi 30 µg, a w preparatach OTC (dostępnych bez recepty) mamy najczęściej dawkę 5–10 mg, to wniosek jest prosty. Jeśli przyjmujemy takie leki, to przed pobraniem krwi w celach diagnostycznych należy odstawić powyższe preparaty na minimum 2 dni przed udaniem się do punktu pobrań. 

Ziołolecznictwo w zakresie dbania o naszą skórę, paznokcie i włosy jest mniej inwazyjne, a okazuje się równie skuteczne. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w przypadku leczenia i wspomagania się naturalnymi wyciągami z ziół kluczem do sukcesu jest systematyczność w stosowaniu i cierpliwość w oczekiwaniu na pierwsze efekty działania. Warto zatem przyjrzeć się bliżej surowcom, które pomogą nam w dbaniu o nasze zewnętrzne piękno, które automatycznie przekłada się na nasze lepsze samopoczucie oraz zdrowie.

Zioła, które wspomagają regenerację skóry

Surowce, na które warto zwrócić uwagę, oprócz swojego dobroczynnego działania stricte na skórę, mają także wszechstronne działanie na organizm. Należy mieć świadomość, że jeśli dane zioło działa moczopędnie, odtruwająco oraz detoksykująco m.in. przez wspomaganie pracy wątroby, to automatycznie stan naszej cery także ulegnie poprawie. Dzieje się tak, ponieważ wraz z moczem lub potem zostają wydalone z organizmu wszelkie toksyny, które powodują np. wypryski na twarzy lub nasilenie trądziku. 

Ziele fiołka trójbarwnego (Violae tricoloris herba)

Takim przykładem niech będzie ziele fiołka trójbarwnego (Violae tricoloris herba). Surowiec ten zawiera w swoim składzie wiele cennych substancji, które działają w kompleksowy sposób na cały organizm. Mowa tutaj o wielu rodzajach flawonoidów, takich jak np. kwercetyna, hesperydyna lub rutozyd. Co więcej, mamy tutaj również bogactwo kwasu salicylowego, witamin C i E oraz olejków eterycznych. Taka kombinacja składników zapewnia działanie przeciwtrądzikowe, ponieważ napar z fiołka reguluje pracę gruczołów łojowych, a tym samym „uspokaja” skórę i działa przeciwtrądzikowo. Dzięki zawartości rutozydu i witamin uszczelnia naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie, a co za tym idzie skóra jest dotleniona, rozjaśniona i dużo bardziej odżywiona. Napar z fiołka trójbarwnego, np. w przypadku skóry trądzikowej, należy spożywać codziennie w ilości ok. 2–3 szklanek. Zalewamy 2 łyżeczki suszu gorącą wodą i odczekujemy kwadrans, aż powstanie aromatyczny napar. Wyciągi z Violae tricoloris herba są bardzo często wykorzystywane w różnego rodzaju suplementach diety i dedykowane osobom z problemami dermatologicznymi. Jednak zawsze warto zastosować wyciągi ziołowe w naturalnej odsłonie, ponieważ nie spożywamy przy okazji żadnych barwników ani substancji wypełniających kapsułkę lub tabletkę. Ma to dość duże znaczenie w przypadku pacjentów, którzy są silnymi alergikami. Oczywiście nie możemy wykluczyć, że jakikolwiek napar lub składowa terapii ziołami nikogo nie uczuli. Niemniej jednak w przypadku spożywania naturalnych wyciągów minimalizujemy ryzyko pojawienia się niepotrzebnych alergenów. 

Liść pokrzywy (Urticae folium)

Kolejnym surowcem wartym uwagi, który jest przeznaczony do niwelowania problemów skórnych, jest liść pokrzywy (Urticae folium). Jest ona wyko...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy