Wspomaganie regeneracji skóry, włosów i paznokci za pomocą doustnych wyciągów roślinnych

Fitoterapia Otwarty dostęp

Kondycja naszej skóry, paznokci oraz włosów to w dużym stopniu odzwierciedlenie tego, co dzieje się wewnątrz organizmu. Na ich stan ma wpływ ogromna liczba czynników zewnętrznych. Oczywiste jest, że najważniejszy jest higieniczny tryb życia oraz pełnowartościowa dieta. Warto jednak również wiedzieć, jakie wyciągi roślinne pomogą nam zachować zdrowy wygląd i świetne samopoczucie.

Na początek weźmy „pod lupę” włosy. Najczęstsze problemy, jakie powodują, to ich wypadanie, kruszenie się, puszenie i brak odpowiedniego nawilżenia, co powoduje ich nieestetyczny wygląd. Musimy zdawać sobie sprawę, że wiele przypadłości ma swoje źródło w nieodpowiedniej kondycji naszego skalpu, czyli skóry głowy. Jej nadmierne przetłuszczanie się, łupież lub inne choroby wpływają bezpośrednio na stan włosów. Także odpowiednia pielęgnacja skóry głowy jest w tym wypadku kluczowym elementem kompleksowego dbania o dobry wygląd włosów. Jeśli mamy tego typu problemy, jak np. nadmierna produkcja łoju w tym obszarze, należy zwrócić się do odpowiedniego specjalisty, czyli do dermatologa lub trychologa. W trakcie wizyty powinien zostać przeprowadzony dokładny wywiad, a także dogłębna obserwacja włosów oraz skóry głowy, w dużym powiększeniu. 

POLECAMY

Niezbędna może się okazać również diagnostyka laboratoryjna. Wykonanie odpowiednich badań, np. pod kątem sprawdzenia prawidłowej pracy tarczycy lub układu rozrodczego, może wskazać nam przyczynę chociażby wypadania włosów. Inną kwestią, która może powodować niezadowalający stan naszych włosów, są różnego rodzaju niedobory witamin oraz mikroelementów. Odpowiednio dobrana dieta do naszego zdrowia oraz stylu życia powinna uzupełniać podstawowe potrzeby organizmu, jednakże czasem okazuje się, że to za mało. Wszechobecny stres, trwająca pandemia koronawirusa oraz np. stresujący okres w życiu, mogą powodować poważne zaburzenia m.in. w stężeniu witaminy D. Jak wszyscy wiemy, bardzo ciężko jest mieć jej prawidłowy poziom, bazując jedynie na odpowiednich źródłach w pożywieniu (np. jajka, nabiał lub dobrej jakości łosoś), zważywszy na to, że coraz więcej ludzi w tych czasach przechodzi na dietę wegańską lub wegetariańską. W związku z tym towarzystwa naukowe oraz sztab specjalistów zalecają, aby suplementować witaminę D. Oczywiście najlepiej jest korzystać z preparatów wysokiej jakości, posiadających status leku. Jeśli podejrzewamy u siebie niedobór tej witaminy, który może się objawiać właśnie wypadaniem włosów lub niedostatecznym nawilżeniem skóry, na początku należałoby wykonać badanie krwi, w którym oznaczone zostanie jej stężenie, a następnie udać się do lekarza, aby dobrał nam odpowiedni lek z cholekalcyferolem, który w krótkim czasie uzupełni ewentualne niedobory. Warto także przyjrzeć się bliżej naszej codziennej pielęgnacji włosów. Odpowiednie kosmetyki i niektóre rytuały, jak np. olejowanie lub peeling skóry głowy, mogą diametralnie poprawić ich kondycję. 

Problemy skórne to również temat „rzeka”. Wielu producentów suplementów diety zachęca, aby zażywać preparaty z kolagenem, który ma spowodować, że...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI