Zadbajmy o siebie zgodnie z TCM przed nadchodzącą zimą

Medycyna wschodu

Nadchodzi najtrudniejszy dla przyrody okres roku. Niskie temperatury, opady śniegu i szadź powodują, że rośliny i zwierzęta zmniejszają swoją aktywność, aby skumulować jak najwięcej energii. Teraz nie odczuwamy tak wyraźnie potrzeby rozsądnego korzystania z jej zasobów, ponieważ półki w sklepach przez cały czas obfitują w przeróżne produkty. Wychodząc jednak na zewnątrz, zauważamy, że musimy się cieplej ubrać, żeby ochronić ciało przed zimnem, a w naszych przydomowych ogródkach nic już nie zakwitnie i nie zaowocuje. Jak zatem dostroić się do zimy? Jak zadbać o siebie w najzimniejszej porze roku?

Zimą dominuje energia yin. W teorii medycyny chińskiej mówimy, że jest to okres Wielkiego yin. Temperatura spada, a zewnętrzne zimno powoduje, że energia yang koncentrowana jest w środku. Yinqi związane jest z wyciszeniem, pasywnością i koncentrowaniem energii. W ciągu doby jest to noc, kiedy jest ciemno i zapadamy w sen – czas, kiedy ciało się regeneruje i zbiera siły na kolejny dzień (ryc. 1). Podsumowując, zima to czas na gromadzenie i przechowywanie energii. „Dewiza zimy brzmi: gromadzić i przechowywać”[1].

POLECAMY

 

 Rys. 1. Schemat yin i yang w ciągu roku i doby

 

Bądźmy dobrymi obserwatorami, wczujmy się w potrzeby naszego ciała, a najzimniejsza pora roku będzie dla nas łaskawa, nauczy nas, jak gromadzić zasoby, i wyjaśni, dlaczego regeneracja jest nam niezbędna do tego, by przeżyć. Przyjrzyjmy się zatem, jak zwierzęta i rośliny funkcjonują zimą.

CO MOŻEMY ZAOBSERWOWAĆ ZIMĄ W PRZYRODZIE

Jest to okres, podczas którego obserwujemy skracanie się dnia, a ponieważ słońce zachodzi szybciej, wieczory są już ciemne i mamy dłuższe noce. Na zewnątrz robi się coraz zimniej i temperatury częściej schodzą poniżej zera. Jest to czas, kiedy obserwujemy opady śniegu i szadź, a podczas spaceru nad jeziorem możemy zauważyć typowy zimowy obraz zamarzniętych wód. Możemy powiedzieć, że przyroda ma przerwę na odpoczynek. Jednocześnie jest to trudny czas pod względem braku dostępu do pokarmu. Od momentu pojawienia się pierwszych mrozów rozpoczyna się proces wykorzystywania zebranych wcześniej zapasów energii i pożywienia. Tak jak jesień była okresem zbierania plonów i magazynowania, tak zima jest czasem kumulowania i rozsądnego korzystania z zasobów, aby można było ją przetrwać. Zima zamyka cykl, którego początkiem był intensywny wzrost i budzenie się przyrody do życia, co było związane z wiosną. Następnie latem obserwowaliśmy dojrzewanie i pełen rozkwit, by jesienią nastąpiło zrzucanie liści i spowolnienie. Ostatnim etapem jest proces wyrównywania i oczyszczania, który ma miejsce zimą.

Zwierzęta i rośliny mają sposoby na przetrwanie tej trudnej dla nich pory roku. Część gatunków zwierząt, np. ślimaki, płazy, gady, szukają schronienia w spróchniałych pniach, a część z kolei zagrzebuje się głęboko w ziemi lub na dnie zbiorników wodnych. Jeszcze inne zapadają zaś w sen zimowy (niedźwiedzie, borsuki, nietoperze). Hibernacja pozwala im przetrwać najzimniejszy okres w roku, ponieważ w ten sposób znacznie ograniczają wydatkowanie energii. Zwierzęta, które przez całą zimę pozostają aktywne, wykształciły jako gatunki cechy, dzięki którym mogą przetrwać. Część z nich zmienia sierść na gęstszą i cieplejszą, a u niektórych widać przystosowanie w postaci zmiany koloru p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI