Dołącz do czytelników
Brak wyników

Naturoterapia dzieci

16 października 2019

NR 15 (Październik 2019)

Zastosowanie ajurwedy w pediatrii

0 879

Świat powiększa się, zachodzą procesy globalizacji. Ludzie spotykają się, wymieniają się poglądami oraz kulturą i mówią jednym językiem – to właśnie jest ludzkość. Płacz lub śmiech dziecka są wszędzie takie same. Poznajemy, że ktoś jest szczęśliwy po jego uśmiechu i po jego łzach widzimy, że doznaje bólu. Kiedy ludzie się witają, pierwsze, o co się pytają to zdrowie. Przez wielu ludzi zdrowie rozumiane jest tylko na poziomie fizycznym, jako dobry wygląd, właściwy kształt ciała i przede wszystkim brak bólu.

Dzisiejszy świat jest bardziej złożony. Nawet definicja zdrowia według Światowej Organizacji Zdrowia uległa zmianie. Według niej zdrowie jest stanem kompletnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko brakiem choroby lub dolegliwości1.
W prostych słowach Sri Sri Ravi Shankar mówi: Zdrowie nie jest tylko brakiem choroby. Jest ono dynamiczną ekspresją zdrowia – tego jak radosny, kochający i entuzjastyczny jesteś2.
Ciało wolne od choroby, oddech wolny od drżenia, intelekt wolny od ograniczeń, pamięć wolna od obsesji, ego które włącza wszystkich i duch wolny od smutku to naturalne prawo każdego człowieka3.
Wraz z krokiem poczynionym w celu urzeczywistnienia założeń fizycznych i umysłowych otworzyła się szansa dla medycyny alternatywnej, według której głównym celem nie jest leczenie choroby, lecz odnalezienie jej przyczyny.
Często ludzie, którzy wybierają medycynę alternatywną decydują się na takie zabiegi, ponieważ poszukują bardziej naturalnego podejścia do leczenia swoich dolegliwości i prowadzenia zdrowszego stylu życia4.


REKLAMA

POLECAMY


AYURVEDA

Kiedy mówimy o medycynie alternatywnej, Ayurveda jest hinduskim systemem medycznym, który jest w użyciu po dziś dzień, a którego początki sięgają 3000 lat wstecz. Korzysta ona z ziół, diet oraz specjalnych praktyk zdrowotnych, aby leczyć. Historycznie jej korzenie znajdują się na subkontynencie indyjskim5. Słowo Ayurveda w sanskrycie: Āyurveda oznacza naukę o życiu i długowieczności. Składa się z członów – Ayur – życie i –Veda – nauka, stąd nazwa nauka o życiu6.
Głównym założeniem Ayurvedy jest utrzymanie zdrowia. Ayurveda nie skupia się na schorzeniu. Skupia się na pacjencie i na jego indywidualnej podatności. Wiele spośród ayurvedyjskich zabiegów, leków i zindywidualizowanych diet jest przeznaczonych 
do utrzymania osoby w zdrowiu i uchronienia jej przed zapadnięciem na chorobę, a także leczenia osób już chorych7.

OSIEM GAŁĘZI

Ayurveda dzieli się na osiem różnych gałęzi i całościowo znana jest pod nazwą Asztanga Ayurveda. Asztanga oznacza osiem części bądź członów8:

 • Kaaya Chikitsa (medycyna wewnętrzna),
 • Baala Chikitsa (leczenie pediatryczne),
 • Graha Chikitsa lub Bhoot Vidya (psychiatria),
 • Urdhyaanga Chikitsa (leczenie oczu, nosa, gardła, schorzeń powiązanych z głową),
 • Shalyaroga Chikitsa (Chirurgia),
 • Damstra Chikitsa/Agad Tantra (Toksykologia),
 • Jara Chikitsa/Rasayana (Geriatria),
 • Vrishya Chikitsa/Vajjikarana (terapia afrodyzjakami).

Szeroko rozpowszechniona wiedza o Ayurvedzie wyspecjalizowała się w różnych zagadnieniach w celu ich lepszego zrozumienia. Ayurveda została rozreklamowana na całym świecie jako nauka o ziołach i zdrowym życiu.

KAUMARABHRITYA

Dzisiejsze dzieci są przyszłością jutra. Jeśli chcemy zdrowego świata, musimy się skupić na przekazaniu zdrowych wartości naszym dzieciom. Opieka nad dziećmi w ayurvedzie to podejście do poziomów różnych parametrów fizycznych, emocjonalnych i fizjologicznych, które mogą wywierać wpływ na zdrowie dziecka.
Środki dbania o zdrowie stosujemy już od czasu przed poczęciem, w trakcie ciąży, podczas porodu oraz w opiece nad nowonarodzonym dzieckiem9. Przykłada się wagę do wychowania zdrowych dzieci, oczyszczania mleka matki oraz chorób przez nie wywołanych. Mówi się o zdrowiu dziecka od momentu, w którym zaczyna się rozważać poczęcie dziecka.
Dla pediatry ayurvedyjskiego mówimy o dziecku od czasu, kiedy było płodem do momentu ukończenia szesnastego roku życia. Lekarz odpowiedzialny jest także za poradnictwo dla nastolatka i nadzorowanie rozwoju drugorzędowych cech płciowych10.

ROZWÓJ PŁODU

W przeciwieństwie do zachodniego systemu medycyny, Kaumarbhritya skupia się na zrobieniu wszystkiego, aby dziecko po wyjściu z macicy było zdrowe. Ciężarna matka powinna przestrzegać wielu zasad odnoszących się do diety oraz stylu życia dziecka, aby urodzić zdrowe i mądre dziecko. Na długo przed właściwym narodzeniem dziecka ayurveda instruuje na temat sposobów dbania o nie od momentu poczęcia.

 • Poczęcie
  Zdrowi rodzice dadzą z pewnością zdrowe i zbalansowane Prakriti (ajurvedyjska konstytucja) każdemu dziecku. Tak więc ayurveda dla rozwoju dziecka zaleca, aby obydwoje rodzice przed poczęciem oczyścili swoje ciała z Ama (toksyn), zrównoważyli Dosze (energie) oraz mieli wysokiej jakości Ojas (czysta forma nasienia).
  Ponadto wysokiej jakości guna Sattva (pozytywna jakość) i wysoce uduchowiony temperament obojga rodziców także jest niezbędny11. Zazwyczaj podlegają oni stresowi pochodzącemu z pracy, otoczenia domowego lub innych uwarunkowań i jeśli poczynają dziecko w tym stresującym otoczeniu, otrzymują niezdrową pulę genów dla płodu, która jest jedną z przyczyn poronień12.
  Kiedy obydwoje rodzice oczyszczają się na poziomie fizycznym i umysłowym, jest to bardzo dobre dla dziecka, które się narodzi, ponieważ oczyszczamy nasze ciała z toksycznych chemikaliów ze środowiska, które mogłyby wpłynąć na pulę genetyczną nienarodzonego płodu13.
 • Ciąża/opieka prenatalna
  Zgodnie z ayurvedą, podczas ciąży najważniejsza jest, dieta matki, stabilność emocjonalna oraz jej sposób życia. Literatura poświęcona dziecku określa odżywcze, fizyczne oraz emocjonalne potrzeby ciężarnej matki. Zapewnienie tych niezbędnych podstaw zapewni zdrowy rozwój płodu, szczególnie w czwartym miesiącu. To w tym okresie u dziecka wykształca się serce oraz kończyny, a matka odczuwa silne potrzeby jednego typu pożywienia. Ayurveda radzi, żeby spełniać te zachcianki, aby uniknąć anomalii w rosnącym dziecku14. Matka, która spodziewa się dziecka powinna spożywać zdrową dietę sporządzoną z naturalnych składników. W pełni ugotowane pożywienie, łatwe do strawienia jest wysoce polecane. Ciężarna matka powinna pozostawać spokojna, zrównoważona i unikać negatywnych myśli, gniewu, strachu, zazdrości, nienawiści. Wszystkie uczucia odczuwane przez matkę bezpośrednio wpływają na rosnący płód.

ETAP POPORODOWY

W Ajurwedzie jak tylko dziecko się narodzi, nawet zanim dziecko zostanie przystawione do piersi podaje mu się mieszankę ghee i miodu w równych proporcjach, które działają jak immunomodulator. Po podaniu takiej mikstury dziecko jest już na mleku matki.

 • Ura-marunnu
  Jest to tradycyjna praktyka w opiece nad dzieckiem, w której podaje się dziecku pastę złożoną z zestawu ziół. Jest ona szeroko rozpowszechniona w południowych Indiach. Rośliny lecznicze takie jak Avartaki (Caesalpiniaceae auriculata Linn), Jatiphala (Myristica fragrance Houtt.),Vacha (Acorus calamus) same bądź razem są rozdrobnione i wymieszane z mlekiem matki/miodem/masłem/mlekiem krowim i podawane raz w tygodniu po ukończeniu przez dziecko 28. dnia życia aż do momentu ukończenia 2 lat. Ma to działanie ochronne i wspomaga leczenie kolki, eliminowanie pasożytów oraz wszelkich problemów oddechowych16.
 • Karmienie piersią
  Matka jest związana więzią z dzieckiem poprzez karmienie piersią. Aby dać dziecku miłość i czułość, karmiąca matka powinna być szczęśliwa i pozbawiona większych problemów zaprzątających jej głowę. Cechy czystego mleka: Ayurveda tłumaczy, że czyste mleko matki powinno być chłodne, czyste, białawo-żółte w kolorze konchy, słodkie w smaku, dobrze się mieszać z wodą i być pozbawione piany, strzępków bądź nieczystości17.
 • Zalecenia i zakazy dla karmiącej matki
  Karmiąca matka powinna być zrelaksowana. Powinna móc się wysypiać oraz odpoczywać, aby jej dzieci były zdrowe. Niezbędnym jest, aby matka jadła pełne składników odżywczych jedzenie i stosowała określoną dietę, aby poprawić jakość oraz ilość swojego mleka. Kobieta zasmucona, zła w ciąży, wycieńczona, z nadwagą, cierpiąca na gorączkę, która stosuje niewskazaną dietę lub bardzo suche pokarmy nie powinna karmić piersią dziecka18.
 • Jak zwiększyć ilość mleka
  Mleko matki zawiera wszelkie niezbędne składniki, aby dziecko było zdrowe i mądre. Daktyle są pożywieniem, które podaje się matkom, którym brakuje pokarmu. Satavari (Asparagus racemosus) roztłuczone z mlekiem jest lekiem z wyboru, który pozwala na zwiększenie ilości mleka u matki19. 
  W tekstach ayurvedyjskich wytwarzanie się Stanya (mleka matki), przyczyny Stanya Pravriti (wytrysku mleka), Dhatri (mamki), Dhatri-pariksha (jakości mamki), Stanapaan-vidhi (karmienie piersią), Stanyasampat (jakości piersi), Stanyanasha hetu (przyczyny zaprzestania produkcji mleka), Stanyaviridhi dravyas (leki zwiększające ilość mleka ), Stanya apanayakala (okres odstawienia od piersi ), zaburzenia w mleku matki oraz jego leczenie są szczegółowo omówione20.
 • Masaż dziecka
  Korzyści z masażu dzieci od jakiegoś czasu są na pierwszym planie, ayurvedyjskie artykuły wypowiadały się na temat korzyści i roli masażu olejowego u dzieci od wielu lat. Abyanga (masaż) z użyciem olejów ziołowych chroni delikatną skórę dziecka przed infekcjami. Stymuluje nerwy i relaksuje mięśnie, pomaga w zrelaksowaniu dziecka i zwiększa przepływ krwi.
  Masaż olejowy jest niezbędnym elementem, który zwiększa wzrost dziecka. Mówi się, że znosi on zmęczenie noworodka. Oleje, które można stosować to tłoczone na zimno olej sezamowy, olej gorczycowy, kokosowy, oliwa, olej migdałowy, a nawet ghee. Ayurveda proponuje specjalnie przygotowane oleje z ziołami na konkretne schorzenia. Jeśli dziecko jest wycieńczone, można wykonać masaż ciała z olejem z wyciągiem z Durva swarasa (sok z Cynodon dactylon Linn) i masła. Jeśli nowo narodzony ma kaszel i przeziębienie, można wypróbować masaż głowy olejem oczyszczonym poprzez rozgrzanie w naczyniu z brązu (usuwa skutecznie wodę)21.
 • Kąpiel dziecka
  Wyciągi ziołowe takie jak Neem (Azadiracta Indica), Sandał, Tulsi (Ocimum Sanctum ), Vata (Ficus Benghalensis Linn) są rozpuszczane w wodzie do kąpieli, aby chronić dziecko przed szkodliwymi czynnikami22.
 • Samskary
  Ayurveda określiła pewne parametry rozwojowe, zależne od wieku w miesiącach, które określa się mianem Samskary. Są to pewne praktyki, które wykonuje się, kiedy dziecko osiąga kolejny punkt rozwojowy. Pomagają one wprowadzić nowe umiejętności oraz ocenić wzrost i rozwój dziecka. Na przykład, w wieku czterech miesięcy niemowlę ma za zadanie spojrzeć bezpośrednio na słońce lub księżyc. Poprzez takie polecenie sprawdzamy czy dziecko ma już władzę nad mięśniami karku, wypełnia polecenia oraz ma prawidłową fiksację wzroku23.

Istnieje konkretny moment wprowadzania stałego pokarmu, zwany Annaprashan Samskar. Kaumarbhritya jest specjalną ceremonią, przez którą wprowadza się zabawki do życia nowo narodzonego dziecka, określa on także rodzaj i jakość miejsca zabaw.

OPIEKA NAD DZIECKIEM

Ayurveda zajmuje się głównie dwoma aspektami życia. Na pierwszym miejscu utrzymaniem dziecka przy zdrowiu oraz leczeniem chorób, jeśli dziecko jest chore.
Porady dotyczące zdrowia dziecka mogą zostać sklasyfikowane jako Ahara (odżywianie), Vihara (aktywność), Rasayana (zioła wzmacniające odporność). Kiedy dziecko jest chore, przyczyny, charakterystyka oraz leczenie różnych schorzeń także są przez nią wytłumaczone.

Ahara (zwyczaje żywieniowe)

Klasyfikacja diety dziecka jest podzielona na trzy typy w oparciu o...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy