Zastosowanie ajurwedy w pediatrii

Naturoterapia dzieci

Świat powiększa się, zachodzą procesy globalizacji. Ludzie spotykają się, wymieniają się poglądami oraz kulturą i mówią jednym językiem – to właśnie jest ludzkość. Płacz lub śmiech dziecka są wszędzie takie same. Poznajemy, że ktoś jest szczęśliwy po jego uśmiechu i po jego łzach widzimy, że doznaje bólu. Kiedy ludzie się witają, pierwsze, o co się pytają to zdrowie. Przez wielu ludzi zdrowie rozumiane jest tylko na poziomie fizycznym, jako dobry wygląd, właściwy kształt ciała i przede wszystkim brak bólu.

Dzisiejszy świat jest bardziej złożony. Nawet definicja zdrowia według Światowej Organizacji Zdrowia uległa zmianie. Według niej zdrowie jest stanem kompletnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko brakiem choroby lub dolegliwości1.
W prostych słowach Sri Sri Ravi Shankar mówi: Zdrowie nie jest tylko brakiem choroby. Jest ono dynamiczną ekspresją zdrowia – tego jak radosny, kochający i entuzjastyczny jesteś2.
Ciało wolne od choroby, oddech wolny od drżenia, intelekt wolny od ograniczeń, pamięć wolna od obsesji, ego które włącza wszystkich i duch wolny od smutku to naturalne prawo każdego człowieka3.
Wraz z krokiem poczynionym w celu urzeczywistnienia założeń fizycznych i umysłowych otworzyła się szansa dla medycyny alternatywnej, według której głównym celem nie jest leczenie choroby, lecz odnalezienie jej przyczyny.
Często ludzie, którzy wybierają medycynę alternatywną decydują się na takie zabiegi, ponieważ poszukują bardziej naturalnego podejścia do leczenia swoich dolegliwości i prowadzenia zdrowszego stylu życia4.

POLECAMY


REKLAMA


AYURVEDA

Kiedy mówimy o medycynie alternatywnej, Ayurveda jest hinduskim systemem medycznym, który jest w użyciu po dziś dzień, a którego początki sięgają 3000 lat wstecz. Korzysta ona z ziół, diet oraz specjalnych praktyk zdrowotnych, aby leczyć. Historycznie jej korzenie znajdują się na subkontynencie indyjskim5. Słowo Ayurveda w sanskrycie: Āyurveda oznacza naukę o życiu i długowieczności. Składa się z członów – Ayur – życie i –Veda – nauka, stąd nazwa nauka o życiu6.
Głównym założeniem Ayurvedy jest utrzymanie zdrowia. Ayurveda nie skupia się na schorzeniu. Skupia się na pacjencie i na jego indywidualnej podatności. Wiele spośród ayurvedyjskich zabiegów, leków i zindywidualizowanych diet jest przeznaczonych 
do utrzymania osoby w zdrowiu i uchronienia jej przed zapadnięciem na chorobę, a także leczenia osób już chorych7.

OSIEM GAŁĘZI

Ayurveda dzieli się na osiem różnych gałęzi i całościowo znana jest pod nazwą Asztanga Ayurveda. Asztanga oznacza osiem części bądź członów8:

  • Kaaya Chikitsa (medycyna wewnętrzna),
  • Baala Chikitsa (leczenie pediatryczne),
  • Graha Chikitsa lub Bho...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI