Zioła na wrzody żołądka

Fitoterapia

Choroba wrzodowa jest jednym z najczęstszych schorzeń występujących w obrębie przewodu pokarmowego. Szacuje się, że dotyczy ona 4–8% populacji na całym świecie. Choć leki syntetyczne odgrywają kluczową rolę w leczeniu tej choroby, a ich skuteczność została wielokrotnie potwierdzona, nie można ignorować pewnych skutków ubocznych, które mogą wystąpić w związku z ich długotrwałym stosowaniem.

W obliczu tego wyzwania wielu pacjentów poszukuje alternatywnych metod leczenia, a zioła odgrywają w tym zakresie istotną rolę. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane w profilaktyce lub jako uzupełnienie terapii konwencjonalnej. Charakteryzują się wielokierunkowym działaniem, obejmującym łagodzenie objawów i wspomaganie procesu gojenia wrzodów.

POLECAMY

Czym jest choroba wrzodowa?

W przebiegu choroby wrzodowej dochodzi do cyklicznego pojawiania się wrzodów trawiennych, które są ubytkami w błonie śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego, sięgającymi do błony podśluzowej lub głębszych warstw. Pojawiają się na skutek zaburzenia równowagi między czynnikami ochronnymi a czynnikami uszkadzającymi ścianę przewodu pokarmowego (wzrost ilości kwasu solnego, pepsyny, wsteczne zarzucanie żółci)1, 2.

Do głównych przyczyn choroby wrzodowej należą zakażenie bakterią Helicobacter pylori oraz długotrwałe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Czynniki ryzyka obejmują również nieprawidłowe odżywianie, nadmierne spożycie alkoholu, palenie tytoniu, stres oraz predyspozycje genetyczne3, 4. 

Obecności wrzodów towarzyszy silny i uporczywy ból zlokalizowany w nadbrzuszu. W przypadku choroby wrzodowej istnieje charakterystyczna zależność występowania bólu od przyjmowania posiłków i pory dnia. Jeśli ból pojawia się w ciągu ok. 30 minut po jedzeniu, kiedy treść pokarmowa jest jeszcze w żołądku, może wskazywać to na obecność wrzodów żołądka. Jeśli natomiast ból występuje przy pustym żołądku, zwykle wcześnie rano oraz w nocy (tzw. bóle głodowe) i ustępuje nawet po niewielkim posiłku, może to świadczyć o obecności wrzodów w dwunastnicy. Innymi symptomami choroby wrzodowej mogą być wymioty, nudności, wzdęcia, zgaga, utrata masy ciała, utrata apetytu. W cięższych przypadkach mogą występować przypominające fusy od kawy wymioty i smoliste stolce, świadczące o krwawieniu do przewodu pokarmowego. W początkowych fazach choroba wrzodowa może natomiast przebiegać bezobjawowo1, 5.

Diagnozę ustala się na podstawie towarzyszących chorobie objawów, a jej potwierdzenie poprzez przeprowadzenie badania endoskopowego górnego od...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI