Autor: Hanna Przydatek

Dietetyk, wykładowca w poznańskiej Szkole Rodzenia Alma Matter.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dietoterapia jako element profilaktyki i rehabilitacji obrzęku limfatycznego

Obrzęk limfatyczny, mimo licznych opisów w literaturze, nie zyskał międzynarodowej definicji. Piśmiennictwo określa go jako nadmierne nagromadzenie się w przestrzeniach międzykomórkowych bogatopłytkowego płynu śródmiąższowego.

Czytaj więcej

Dietoterapia przy atopowym zapaleniu skóry

Mimo że atopowe zapalenie skóry nie ma jednoznacznie potwierdzonej etiologii, wiele badań potwierdziło bezpośredni wpływ czynników środowiskowych – w tym dietetycznych – na różne stopnie zaostrzenia choroby. Źródła mówią o kilku produktach lub składnikach produktów, których spożycie wyraźnie związane jest ze zwiększonym odczuwaniem dolegliwości skórnych. Publikacje wskazują głównie na cytrusy oraz białko jaja kurzego. Nie ma określonej dietoterapii, według której powinna się odżywiać osoba z AZS. Badania kliniczne dowodzą skuteczności zarówno diety eliminującej jeden lub wiele alergenów, ale również diety bogatej w kwas γ-linolenowy (GLA).

Czytaj więcej

Fibromialgia – postępowanie dietetyczne przy przewlekłej niezapalnej chorobie reumatycznej

Fibromialgia (fibromyalgia syndrome, FMS) to schorzenie należące do grupy niezapalnych chorób reumatycznych. Dotyka głównie kobiety między 40. a 50. rokiem życia. Charakteryzuje się uogólnionym bólem i tkliwością tkanek miękkich, które wykazują tendencję do wahań zarówno w kwestii intensywności, jak i lokalizacji w ciele.

Czytaj więcej

Fitoterapia Hashimoto i niedoczynności tarczycy w ujęciu klinicznym

Postęp medycyny jest odpowiedzią na wciąż rozwijające się choroby cywilizacyjne. Mimo nowych metod leczenia, leków i terapii, w Polsce – z powodu ograniczonego dostępu lub zbyt długiego oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty – część pacjentów decyduje się na samodzielne leczenie, sięgając po preparaty na bazie roślin. Przekazywane wraz z tradycją ludowe techniki leczenia niejednokrotnie udowodniły zasadność stosowania ziół w walce z wieloma schorzeniami. Obecnie rynek produktów zawierających roślinne składniki aktywne, stale się rozwija, oferując gamę wyrobów, z których tylko część jest przebadana pod kątem klinicznym i poparta badaniami in vivo i in vitro. 

Czytaj więcej

Praktyczne wskazówki przy wyborze wody pitnej

Woda to niezbędny i nieodłączny element życia człowieka. Jej utrata jest dla zdrowia niezwykle niebezpieczna, ze względu na brak możliwości zapewnienia odpowiedniego środowiska do zajścia podstawowych procesów życiowych. Do uzupełniania niedoborów wody wybieramy najczęściej tę z butelki, co przy obecnym asortymencie na rynku może sprawiać nie lada wyzwanie. Jaką wodę wybrać dla siebie?

Czytaj więcej