Dietoterapia przy atopowym zapaleniu skóry

Dietoterapia

Mimo że atopowe zapalenie skóry nie ma jednoznacznie potwierdzonej etiologii, wiele badań potwierdziło bezpośredni wpływ czynników środowiskowych – w tym dietetycznych – na różne stopnie zaostrzenia choroby. Źródła mówią o kilku produktach lub składnikach produktów, których spożycie wyraźnie związane jest ze zwiększonym odczuwaniem dolegliwości skórnych. Publikacje wskazują głównie na cytrusy oraz białko jaja kurzego. Nie ma określonej dietoterapii, według której powinna się odżywiać osoba z AZS. Badania kliniczne dowodzą skuteczności zarówno diety eliminującej jeden lub wiele alergenów, ale również diety bogatej w kwas γ-linolenowy (GLA).

Dieta nie wyleczy całkowicie atopowego zapalenia skóry, ale może skutecznie niwelować jego objawy, głównie świąd i rany spowodowane naruszeniem struktury naskórka. Podstawą do wprowadzenia diety eliminacyjnej powinny być badania przeprowadzone przez alergologa, stwierdzające rodzaj alergii, składniki uczulające oraz stopień ich aktywności.

POLECAMY

Podstawowe zasady diety

Podstawowa dieta osoby z egzemą powinna opierać się na zbilansowanych zasadach odżywiania i kaloryczności dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Aby zapewnić równomierną podaż energii oraz składników mineralnych, posiłki powinny być spożywane regularnie, w równomiernych odstępach czasu. Powinny zawierać produkty ze wszystkich grup żywności, podawane w zależności od indywidualnych potrzeb. Dieta powinna mieć cechy przeciwzapalne, tj. eliminować produkty zawierające duże ilości cukrów prostych czy tłuszczów trans. Dieta wspomagająca walkę z atopią powinna również obfitować w produkty nieprzetworzone, zawierające małe ilości dodatków do żywności. 

Podaż makroskładników w diecie
Białko w diecie osoby cierpiącej na AZS powinno pokrywać 15% dziennego zapotrzebowania energetycznego, przy czym największy udział powinno mieć białko pochodzenia roślinnego, którego źródłem są głównie strączki (cieciorka, soczewica, fasola, groch). Badania potwierdzają, że największe efekty dietoterapii, objawiające się zmniejszeniem dolegliwości, mają osoby eliminujące z diety laktozę i nabiał. Mięso nie jest przeciwwskazane w diecie, jednak często jego nieodpowiedni sposób obróbki (smażenie na głębokim tłuszczu, duszenie z dodatkiem tłuszczu) powoduje zwiększenie spożycia szkodliwych produktów powstałych na drodze przygotowywania. Zaleca się wobec tego stosowanie mięsa chudego (drób, cielęcina, królik), poddanego gotowaniu, pieczeniu w naczyniu żaroodpornym czy duszonego bez użycia tłuszczu. 
Źródłem węglowodanów powinny być przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe (głównie żytnie), kasze i warzywa o niskim indeksie glikemicznym. Indeks glikemiczny określa prędko...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI