Dietoterapia jako element profilaktyki i rehabilitacji obrzęku limfatycznego

Naturoterapia kliniczna

Obrzęk limfatyczny, mimo licznych opisów w literaturze, nie zyskał międzynarodowej definicji. Piśmiennictwo określa go jako nadmierne nagromadzenie się w przestrzeniach międzykomórkowych bogatopłytkowego płynu śródmiąższowego.

W przypadku gdy odpływ chłonki jest utrudniony, może dojść do przewlekłego stanu zapalnego. Na skutek tego dochodzi do nadmiernego rozrostu włókien łącznotkankowych oraz komórek, co w konsekwencji ogranicza transport komórek odpornościowych – limfocytów typu T oraz komórek Langerhansa. 
Istnieją dwa rodzaje obrzęku limfatycznego, dzielone ze względu na rodzaj patogenezy: pierwotny i wtórny. Pierwotny obrzęk limfatyczny spowodowany jest brakiem lub zbyt wąskimi naczyniami chłonnymi (aplazja i hipoplazja). Wtórny obrzęk limfatyczny spowodowany jest głównie mechanicznymi uszkodzeniami, stanami zapalnymi, radioterapią1.

POLECAMY

Czynniki występowania obrzęku limfatycznego

Na wystąpienie obrzęków limfatycznych składają się różne czynniki. Mogą dotykać zarówno kończyny górnej, jak i dolnej. Wśród nich wymienia się przede wszystkim zaburzenia wydalania sodu, spadek ciśnienia onkotycznego i wzrost ciśnienia hydrostatycznego, zwiększoną przepuszczalność naczyń włosowatych czy upośledzenie drenażu limfatycznego. 
Obrzęki często towarzyszą chorobom i stanom klinicznym, wśród których wymienić można zapalenie zakrzepowe żył, niedoczynność tarczycy, niewydolność serca, żylaki kończyn dolnych, niepożądane działanie leków2.

Tab. 1. Przyczyny występowania obrzęku limfatycznego
Lokalne przyczyny wystąpienia obrzęku limfatycznego
Upośledzenie odpływu chłonki Operacja
Radioterapia
Przerzuty
Infekcja
Upośledzenie odpływu krwi żylnej Zespół żyły głównej dolnej lub górnej
Zakrzepica żył głębokich
Ucisk z zewnątrz przez masy guza
Thrombophlebitis migrans
Mieszane Upośledzenie ruchomości kończyny
Ogólnoustrojowe przyczyny wystąpienia obrzęku limfatycznego
Hipoproteinemia Niewydolność wątroby na tle rozwoju choroby
nowotworowej
Kacheksja
Zespół nerczycowy
Wodobrzusze
Zaawansowana niewydolność nerek
Niedokrwistość znacznego stopnia
Leki powodujące retencję wody Kortykosteroidy
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
Zaawansowana niewydolność krążenia nasilona przez znacznego stopnia niedokrwistość

Źródło: https://fizjotechnologia.com/
 

Leczenie nowotworów piersi a występowanie obrzęku limfatycznego – zwrócenie uwagi na rodzaj terapii i częstotliwość występowania obrzęku 

Według Krajowego Rejestru Nowotworów rak piersi jest najczęściej spotykanym nowotworem złośliwym wśród kobiet i stanowi ok. 23% wszystkich nowotworów dotykających płeć żeńską. Istnieje wiele czynników ryzyka wystąpienia nowotworów piersi. Wśród nich najczęściej podaje się płeć, wiek, obciążenie genetyczne, styl życia, czynniki hormonalne, liczbę ciąż. Współczesne metody diagnostyki pozwalają na wykrycie guza jeszcze w stadium bezobjawowym. Ze względu na umiejscowienie, wiele przerzutów raka piersi lokalizowanych jest w węzłach chłonnych po zajętej stronie. Konsekwencją tego jest konieczność limfadenektomii, czyli wycięcia węzłów. 
Obrzęk limfatyczny jest częstym powikłaniem terapii przeciwnowotworowej, zarówno ze względu na wycięcie okolicznych węzłów chłonnych, jak i konieczność przeprowadzenia radioterapii. Naświetlania szkodliwie wpływają na węzły i naczynia limfatyczne. W konsekwencji naczynia nadmiernie sztywnieją, włóknieją, co prowadzi do ich uszczelnienia, przez co odpływ limfy nie jest efektywny. Sprzyja to występowaniu zakażeń i stanów zapalnych. Obrzęki limfatyczne dotyczą prawie 1/4 kobiet po leczeniu operacyjnym oraz 1/3 pacjentek poddanych radioterapii1, 3.

Znaczenie profilaktyki obrzęku limfatycznego – co obejmuje?

Profilaktyka obrzęku limfatycznego...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI