Praktyczne wskazówki przy wyborze wody pitnej

Dietoterapia

Woda to niezbędny i nieodłączny element życia człowieka. Jej utrata jest dla zdrowia niezwykle niebezpieczna, ze względu na brak możliwości zapewnienia odpowiedniego środowiska do zajścia podstawowych procesów życiowych. Do uzupełniania niedoborów wody wybieramy najczęściej tę z butelki, co przy obecnym asortymencie na rynku może sprawiać nie lada wyzwanie. Jaką wodę wybrać dla siebie?

W zależności od warunków fizycznych i środowiskowych woda stanowi 60–70% objętości organizmu człowieka. Z pozoru bezbarwny, przezroczysty i bezzapachowy płyn, jednak z biologicznego punktu widzenia pełni szereg istotnych funkcji. Oprócz roli rozpuszczalnika większości składników odżywczych, mineralnych i witamin stanowi środek transportu wewnątrzustrojowego, m.in. dla produktów przemiany materii, hormonów i enzymów, bierze udział w regulacji temperatury oraz utrzymuje odpowiedni kształt i jędrność (tzw. turgor) komórek. Człowiek pozbywa się wody w różnoraki sposób: z moczem, przez skórę wraz z potem oraz przez płuca w postaci pary wodnej.
Pierwsze oznaki odwodnienia można zauważyć, gdy deficyt płynów w organizmie wynosi zaledwie 1%. Zmniejsza się wówczas apetyt, spada wydolność fizyczna, odczuwalna jest suchość w jamie ustnej. Wraz z postępującym odwodnieniem, zauważa się inne symptomy, m.in. problemy z termoregulacją, zaburzenia rytmu serca lub wydolności nerek, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Woda nie może być magazynowana przez organizm w większych ilościach, dlatego niezwykle ważne jest, aby dostarczać ją na bieżąco. Dorosła, zdrowa osoba powinna dostarczać jej ok. 2–2,5 litra/dzień. Normy te zmieniają się w zależności od rodzaju wykonywanej pracy (większe zapotrzebowanie podczas pracy fizycznej), warunków środowiskowych (upały) lub stanu fizjologicznego (choroby, ciąża).

POLECAMY

Z kranu czy z filtra?

Na przestrzeni ostatnich lat jakość wody kranowej znacznie się poprawiła, dzięki zwiększeniu inwestycji na jej stałe monitorowanie. Można otwarcie powiedzieć, że potocznie zwana „kranówka” spełnia wszystkie normy sanitarne, w związku z czym jest całkowicie bezpieczna dla zdro...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI