W zależności od warunków fizycznych i środowiskowych woda stanowi 60–70% objętości organizmu człowieka. Z pozoru bezbarwny, przezroczysty i bezzapachowy płyn, jednak z biologicznego punktu widzenia pełni szereg istotnych funkcji. Oprócz roli rozpuszczalnika większości składników odżywczych, mineralnych i witamin stanowi środek transportu wewnątrzustrojowego, m.in. dla produktów przemiany materii, hormonów i enzymów, bierze udział w regulacji temperatury oraz utrzymuje odpowiedni kształt i jędrność (tzw. turgor) komórek. Człowiek pozbywa się wody w różnoraki sposób: z moczem, przez skórę wraz z potem oraz przez płuca w postaci pary wodnej.
Pierwsze oznaki odwodnienia można zauważyć, gdy deficyt płynów w organizmie wynosi zaledwie 1%. Zmniejsza się wówczas apetyt, spada wydolność fizyczna, odczuwalna jest suchość w jamie ustnej. Wraz z postępującym odwodnieniem, zauważa się inne symptomy, m.in. problemy z termoregulacją, zaburzenia rytmu serca lub wydolności nerek, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Woda nie może być magazynowana przez organizm w większych ilościach, dlatego niezwykle ważne jest, aby dostarczać ją na bieżąco. Dorosła, zdrowa osoba powinna dostarczać jej ok. 2–2,5 litra/dzień. Normy te zmieniają się w zależności od rodzaju wykonywanej pracy (większe zapotrzebowanie podczas pracy fizycznej), warunków środowiskowych (upały) lub stanu fizjologicznego (choroby, ciąża).
POLECAMY
Z kranu czy z filtra?
Na przestrzeni ostatnich lat jakość wody kranowej znacznie się poprawiła, dzięki zwiększeniu inwestycji na jej stałe monitorowanie. Można otwarcie powiedzieć, że potocznie zwana „kranówka” spełnia wszystkie normy sanitarne, w związku z czym jest całkowicie bezpieczna dla zdro...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły i filmy
- ...i wiele więcej!