Autor: Maciej Graczykowski

Masażysta, mikrobiolog i naturopata. Asystent Radosława Składowskiego (szkolenia: Pinopresura, Medycyna Manualna). Fascynat biochemii i anatomii, prowadzi prywatny gabinet w Warszawie. W podejściu do pacjenta łączy naturalne metody terapii z twardą wiedzą medyczną, stawiając sobie za cel zmianę negatywnych stereotypów o terapiach naturalnych w Polsce.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Akupunktura w terapii alergicznego nieżytu nosa

Wśród grupy chorób zbiorczo nazywanych cywilizacyjnymi wyróżnić można szereg schorzeń o zauważalnie rosnącym z roku na rok odsetku zachorowań. Zaliczają się tu również alergie, błędnie opisywane jako schorzenia autoimmunologiczne, będące jedną z najbardziej obciążonych stereotypami grupą schorzeń. Często błędnie opisywane jako choroby autoimmunologiczne, są jedną z najbardziej obciążonych stereotypami grupą schorzeń – taki stan pogłębia duża liczba „mitów” na temat mniej lub bardziej naturalnych „cudownych” metod leczenia alergii.

Czytaj więcej

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii oparzeń słonecznych

Okres przedurlopowy to czas, gdy temat ochrony przed oparzeniami słonecznymi (i ewentualnego ich leczenia) jest szczególnie wart zbadania – także „z ziołowej strony”. W dobie nawrotu do naturalnych, wolnych od wszechobecnych konserwantów i „polepszaczy” kosmetyków okazuje się, że również świat roślinny ma do zaoferowania szeroką gamę surowców o potencjale zarówno fotoprotekcyjnym, jak i regenerującym na już uszkodzone promieniowaniem słonecznym tkanki skóry.

Czytaj więcej

Zioła na obrzęki narządów ruchu

Obrzęki (czasem potocznie, niestety, mylnie określane jako wysięki czy przesięki) są jednym z najczęściej występujących objawów patologii w obrębie narządu ruchu. By wiedzieć, jakie preparaty zastosować w ich leczeniu, trzeba jednak poznać przyczynę i mechanizm ich powstawania.

Czytaj więcej

Zastosowanie pokrzywy w zaburzeniach metabolicznych

Spośród rodzimych wiosennych ziół to właśnie pokrzywa zasługuje na miano „brzydkiego kaczątka” ziołolecznictwa. Większość z nas wie, że mniszek lekarski „to coś z wątrobą”, a rumianek „na ból brzucha i przeziębienie” – jednak większość z nas nie umie powiedzieć, na co dokładnie miałaby działać pokrzywa,. Czasem wspomni się o jej właściwościach stymulujących erytropoezę, innym razem przypomni się o jej właściwościach „wzmacniających” organizm po zimie. Czym naprawdę jest to zioło? Gdzie je znaleźć i jak przygotować do spożycia? Jak stosować je bezpiecznie?

Czytaj więcej

Leczenie człowieka jako całości – pinopresura

Pinopresura to metoda pracy z ciałem pacjenta, polegająca na regulacji szeregu odruchów naturalnie występujących w ciele ludzkim w celu przywrócenia homeostazy w zaburzonym narządzie oraz dobrostanu całego organizmu. Jednak co tak naprawdę leży u podstaw mechanizmów organizmu wykorzystywanych w leczeniu dysfunkcji zarówno układu ruchu, jak i narządów wewnętrznych w pinopresurze? Dla kogo metoda jest przeznaczona? Kto może wykonywać zabiegi? I jak doszło do powstania metody?

Czytaj więcej