Dołącz do czytelników
Brak wyników

Fitoterapia

11 kwietnia 2019

NR 12 (Kwiecień 2019)

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii oparzeń słonecznych

0 834

Okres przedurlopowy to czas, gdy temat ochrony przed oparzeniami słonecznymi (i ewentualnego ich leczenia) jest szczególnie wart zbadania – także „z ziołowej strony”. W dobie nawrotu do naturalnych, wolnych od wszechobecnych konserwantów i „polepszaczy” kosmetyków okazuje się, że również świat roślinny ma do zaoferowania szeroką gamę surowców o potencjale zarówno fotoprotekcyjnym, jak i regenerującym na już uszkodzone promieniowaniem słonecznym tkanki skóry.

Jednak by zrozumieć, kiedy rzeczywiście zioła mogą być substytutem dla farmaceutyków, a kiedy są one nieodzowne, należy przypomnieć, czym jest samo oparzenie słoneczne oraz dlaczego nasza skóra jest tak wrażliwa na promieniowanie słoneczne.

POLECAMY

R e k l a m a

Budowa skóry

Nasza skóra składa się z trzech głównych warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Prawidłowe funkcjonowanie skóry jest zależne od zdrowia każdego z jej poziomów, zaś zaburzenie funkcji nawet jednego z nich wpływa na powstawanie patologii w pozostałych. Naskórek podzielić dalej możemy na pięć stref: podstawną, kolczystą, ziarnistą, jasną i rogową. Namnażanie keratynocytów (komórek naskórka) przebiega w dwóch pierwszych warstwach (zwanych również żywymi), podczas gdy trzy kolejne przedstawiają dalsze etapy przemian keratynocytów. To właśnie w keratynocytach zawarta jest też melanina, chroniąca głębsze warstwy skóry przed poparzeniem słonecznym. Melanina produkowana jest w warstwie podstawnej naskórka przez wyspecjalizowane komórki zwane melanocytami. Te zaś, aby rozpoczęły produkcję melaniny, wymagają substratu – L-tyrozyny, enzymu – tyrozynazy oraz aktywatora enzymu: promieniowania UV. Można więc powiedzieć, że bez promieniowania UV nie dojdzie do produkcji melaniny w skórze, a co za tym idzie, nie powstanie też jakże pożądana opalenizna. Podstawowy wniosek, jaki powinniśmy wyciągnąć z tego rozumowania, jest zaś taki, że melanina ma chronić przed dalszą penetracją skóry i tkanek pod nią położonych przez promieniowanie UV. Jest więc to mechanizm obronny organizmu – organizmu, który (choć potrafi się przystosować do skrajnych warunków otoczenia) po przekroczeniu wartości progowej danego czynnika może ulec zwyrodnieniu. Taką formą zwyrodnienia dla melanocytów będą siejące trwogę (nie bez przyczyny) nowotwory zwane czerniakami skóry – powstające w sytuacji, gdy promieniowanie UV działa na tyle intensywnie bądź długotrwale, że dochodzi do uszkodzenia DNA samych melanocytów.

Kolejna warstwa, tj. podskórna, zawiera wysokie stężenie kolagenu i elastyny, a poprzecinana jest siecią naczyń włosowatych (odpowiadających m.in. za odżywienie warstw żywych naskórka) oraz zakończeń nerwowych (zwłaszcza zmysłowych). W przypadku braku wystarczającej „tarczy melaninowej” warstwa naskórka stosunkowo szybko ulega uszkodzeniu przez promieniowanie UV wchodzące w skład światła słonecznego. W wyniku tego zaś dochodzi m.in. do stresu oksydacyjnego wpływającego na zaburzenie funkcji szeregu linii komórek skóry właściwej, wiodącego do zmniejszenia jej sprężystości, powstania charakterystycznych zmian typu elastora itp.1. Tkanka podskórna, składająca się w dużej mierze z adipocytów formujących tzw. zraziki tłuszczowe, otoczone zbitą tkanką łączną, odpowiada przede wszystkim za termoregulację.

Z drugiej jednak strony stawianie promieniowania UV w roli arcywroga skóry również jest błędne. To właśnie dzięki działaniu tego zakresu światła słonecznego prowitamina D3 (7-dehydrocholesterol) ulega przekształceniu do prewitaminy D3, która dalej może być przekształcona do aktywnej formy witaminy D3. Warto zaznaczyć, że to skóra jest głównym źródłem zaopatrzenia naszego organizmu w witaminę D3 (80–100%). Biorąc zaś pod uwagę powszechność niedoborów witaminy D3 w Polsce2, bezwzględne unikanie kontaktu skóry ze światłem słonecznym jest równie nierozsądne, co samowolne przyjmowanie dawek preparatów zawierających tzw. wysokie stężenia witaminy D3.

Definicja oparzenia słonecznego

Kiedy więc możemy mówić o oparzeniu słonecznym? Terminem tym określamy stan zapalny skóry (zwłaszcza skóry właściwej) wywołany działaniem promieniowania słonecznego (w głównej mierze UVB), objawiający się widocznym zaczerwienieniem, często ociepleniem oraz naciekiem limfocytów i neutrofili. Stan taki wiąże się dla pacjenta z intensywnym, piekącym bólem (stąd też podobieństwo do oparzenia i nazwa tegoż stanu, niemającego jednak nic wspólnego ze wzrostem temperatury). Pominięte tu UVA wiązane jest raczej z karcynogenezą i procesami tzw. fotostarzenia skóry – z drugiej jednak strony, to właśnie ono inicjuje syntezę melaniny.

Dodatkowo, jak wykazują badania histopatologiczne3, charakter zmian skóry wynikających z oparzenia słonecznego różni się zauważalnie od typowych oparzeń termicznych – stąd też pod znakiem zapytania stawiane są dotychczasowe kryteria podziału stopnia zniszczenia skóry oparzonej. To zaś nasuwa pytanie, czy terapia oparzeń słonecznych (będących nomen omen oparzeniami właściwie już popromiennymi w znaczeniu działania fali elektromagnetycznej innej niż zakres podczerwony) nie powinna być prowadzona zauważalnie inaczej niż oparzeń termicznych. Wbrew temu, oficjalne wytyczne Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC)4 stanowią schematy postępowania z oparzeniami słonecznymi, łudząco podobne do stosowanych w leczeniu ich termicznych, „klasycznych” odpowiedników.

Nie dziwi więc fakt, że badania nad sposobami tak ochrony przed uszkodzeniami skóry przez promienie słoneczne, jak i terapii oparzeń trwają i mają się wyjątkowo dobrze. Co więcej, w coraz większym stopniu zwraca się uwagę na dobór właściwego filtra do typu karnacji, jaki pacjent prezentuje (wg skali fenotypów skóry Fitzpatrick’a5 – im karnacja jaśniejsza, a skóra ma mniejszą zdolność do opalania, tym niższa dawka promieniowania UVA/B mogącego doprowadzić do poważnych uszkodzeń i ryzyka nowotworu skóry). Producenci idący niejako za modą na „naturalne” kosmetyki (tj. takie, które zawierają jak najmniej składników czysto chemicznych, a substancjami aktywnymi są związki pochodzenia organicznego) rozpoczęli poszukiwania wyciągów roślinnych (bądź określonych ich składowych), które mogłyby tak chronić przed oparzeniami słonecznymi, jak i leczyć skórę już oparzoną. Co jednak z przenikaniem składników aktywnych do organizmu za pośrednictwem skóry? Wcześniejsze badania wykazywały, że preparaty kosmetyczne podlegające badaniom dermatologicznym, a zawierające organiczne składniki filtru, są bezpieczne nawet w zastosowaniu u dzieci6 – jednakże od czasu ukazania się raportu6, pojawiło się wiele doniesień o szkodliwości niektórych organicznych związków, służących jako podstawowe składniki filtrów.

Naturalne filtry przeciwsłoneczne

Czym jednak różnią się owe nieorganiczne filtry od ich organicznych odpowiedników? W dużym uproszczeniu składniki nieorganiczne (by wymienić najpopularniejsze: tlenek cynku i dwutlenek tytanu) mają za zadanie odbijać i rozpraszać promienie słoneczne, podczas gdy organiczne (np. salicylan oktylu) dzięki swojej strukturze pochłaniają szkodliwe zakresy widma (UVA i/lub UVB). Tu jednak pokutuje po raz kolejny nieszczęśliwe skojarzenie przymiotnika „organiczny” z „naturalny” – podczas gdy większość organicznych filtrów przeciwsłonecznych nie ma nic wspólnego z ideałami kosmetyków naturalnych. Warto zatem zwracać uwagę naszych pacjentów na ten ważny, a często pomijany aspekt całościowego zdrowego sposobu życia.

Wracając jednak do tematu naturalnych substancji o potencjale fotoprotekcyjnym w zakresie UVA/UVB, wachlarz możliwych do wykorzystania ekstraktów i związków jest zaskakująco duży – co potwierdza szereg badań, czemu teraz spróbujemy się przyjrzeć (a jest to zaledwie zaznaczenie tematu!)7–13.

1. Flawonoidy
Flawonoidy to jedna z podstawowych grup substancji chemicznych występujących w roślinach i ich przetworach. Ich silne właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe zachęciły badaczy do oceny ich właściwości jako składników preparatów stosowanych przed kontaktem skóry z promieniowaniem UV. Szczególnie dobrze badano kwercetynę i rutynę, powszechnie stosowane już w kosmetykach. Co ciekawe, aktywność tych substancji często zależna jest od składu preparatów kosmetycznych, zwłaszcza zawartości konkretnych filtrów UV.

2. Propolis
O propolisie powiedziano już niejedno, ale jego właściwości fotoprotekcyjne są mało znane, choć zauważalne w badaniach. Duża zawartość polifenoli w różnych typach propolisu (w przytaczanych badaniach propolisu zielonego i czerwonego) skutkuje zauważalnymi wartościami SPF (odpowiednio 5,8 i 3,8 SPF), dodane zaś do gotowych preparatów mierzalnie zwiększały ich zdolności fotoprotekcyjne.

3. Karotenoidy
Inną grupą substancji organicznych powszechnie wykorzystywanych w kosmetyce są karotenoidy (by wymienić najpowszechniejsze: beta-karoten, lutein i likopen). Ich zdolności antyoksydacyjne (a co za tym idzie, potencjalnie ochronne na skórę poddaną naświetlaniu UV) zdecydowały o tym, że dodaje się je do szeregu preparatów mających hamować proces fotostarzenia. Co ciekawe jednak, badania nad ich właściwościami fotoprotekcyjnymi nie wykazują szczególnie pozytywnych efektów w stosunku do innych prezentowanych tu grup substancji.

4. Koniczyna łąkowa
O koniczynie łąkowej (Trifolium pratense L.) w fitoterapii wspomina się z reguły przy okazji terapii menopauzy (zawartość fitoestrogenów). Jednakże preparaty z ekstraktem z niej stosowane po opalaniu zmniejszały efekt immunosupresji po naświetlaniu UV 
oraz obrzęk zapalany miejsc podrażnionych. Działanie to przypisywane jest genisteinie i jej pochodnych (wiele frakcji w zastosowaniu naskórnym zwyczajnie nie wykazywało aktywności) i związane jest z hamowaniem powstania cis-UCA (kwasu cis-urokainowego), jednego z głównych związków odpowiadających za zaburzenia funkcji odpornościowej w wyniku promieniowania UV.

5. Kapary i migdały
Nie pominięto w badaniach również kaparów, znanych głównie jako składnik dań kuchni śródziemnomorskiej. Badając tym razem ich wpływ na skórę, przygotowano filtr przeciwsłoneczny z ekstraktem z kaparów – jak wykazały badania, hamował powstawanie rumienia po ekspozycji na UV w większym stopniu niż preparaty octanu tokoferolu (odpowiednio 59,6% i 22%).
Pozostając w tematach kulinarnych, znane i lubiane migdały również oceniono pod kątem ich działania ochronnego na skórę. Ekstrakt z nich zaaplikowany tuż po ekspozycji na UV zauważalnie zmniejszył utlenianie lipidów skóry, zachodzące w wyniku wspomnianego napromieniowania.

6. Ostropest plamisty
Jak się okazuje, również ostropest plamisty, a dokładnie kompleks sylimaryny, może być istotnym składnikiem nieco naturalniejszych kosmetyków przeciwsłonecznych. W badaniach na modelach zwierzęcych zastosowanie preparatów sylimaryny zmniejszyło o 92% formację guzów skóry po dawce promieniowania UV – tu również wskazuje się jednak na silne właściwości antyoksydacyjne preparatu.

7. Herbata i kawa
O zbawiennym wpływie spożywania herbaty na urodę wspomina praktycznie każde badanie nad ekstraktami z Camellia sinensis. Wysoka zawartość polifenoli, zwłaszcza gallusanu epigallokatechiny (EGCG), w ekstraktach z herbaty chińskiej wpływa szczególnie istotnie na jej właściwości immunoprotekcyjne (k. Langerhansa w porażonej UV skórze) oraz ochronne względem DNA tkanek skóry. Jej właściwości porównywane były z fotoochronnymi właściwościami wyciągów z miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba). Co ciekawe, lepsze efekty uzyskiwano stosując wyciągi z miłorzębu japońskiego – jednocześnie wskazywano na fakt, że ów efekt wynikał nie ze zdolności tychże substancji do pochłaniania promieniowa UV, lecz z wpływu antyoksydacyjnego (zawartość frakcji flawonowych – zwłaszcza kwercetyny i rutyny, a także biflawonów i terpenów w Ginkgo biloba). Najlepsze efekty uzyskamy jednak, łącząc oba ekstrakty, z racji różnego ich wpływu na zdolność antyoksydacyjną skóry (zawartość m.in. wspomnianych kofeiny i antocyjanidyn w zielonej herbacie).
W temacie zdrowotnych właściwości kawy batalia naukowa ciągle trwa, natomiast naukowcy są zgodni co do właściwości ochronnych ekstraktów z kawy względem skóry. Szczególnie błyszczy tu kofeina, która także w preparatach stosowanych na skórę wykazuje wysokie SPF, hamując jednocześnie mediowane przez ROS utlenianie lipidów.

8. Owoce
Niesamowicie bogatymi źródłami substancji o potencjale ochronnym skóry przed działaniem UV są owoce. Zaczynając od grejpfruta – wysoka zawartość w nim proantocyjanidyn wpływa na zdolność ekstraktów z niego do hamowania procesu mutacji DNA wywoływanego przez UV, a także hamowanie aktywności enzymu 
elastazy, działając synergistycznie z witaminą E; w modelu zwierzęcym, jako składnik diety, zmniejszał efekt immunosupresji po ekspozycji myszy na UV. Ekstrakt z granatu stosowany na skórę, działając jako silny antyoksydant, utrzymuje prawidłowy poziom enzymów katalazy, peroksydazy i dysmutazy ponadtlenkowej (odpowiedzialnych za walkę z wolnymi rodnikami), chroniąc w ten sposób przed uszkodzeniami z UVA/UVB. Wyciąg z czerwonych pomarańczy zastosowany po wystawieniu skóry na promieniowanie UV zmniejszał stres oksydacyjny, hamując rozpad DNA, i ilość wolnych rodników (wspierając naturalne „zmiatacze”), hamował również aktywność oksydazy i ksantyny oraz oksydację lipidów skóry. Borówka czarna oraz borówka bagienna zawierają m.in. antocyjany, które – obecne w badanych ekstraktach – blokowały toksyczność pojawiających się ROS, tym samym hamując utlenianie lipidów i rozpad kolagenu (wpływ na szlaki NF-kB zależne). Ekstrakt z truskawek hamuje rozpad kolagenu i DNA wywoływane promieniowaniem UV w skórze. Acerola, należąca do „super foods” mających jedno z największych naturalnych stężeń witaminy C, jako samodzielny suchy ekstrakt nie wykazała silnych właściwości fotoprotekcyjnych – jednakże jako dodatek do preparatów z organicznymi filtrami UV, wyciąg synergistycznie podwyższał ich wartość ochronną jako silny antyoksydant. Jagody akai, inny modny i zdrowy owoc goszczący w formie suszonej na stołach, z racji wysokiej koncentracji antocyjanów był badany jako potencjalny naturalny filtr UVA. Ekstrakt glikolowy z akai wykazywał PF-UVA na poziomie 14,97, stosunek SPF/PF-UVA 1,69 i najsilniejszą absorpcję UV w długości fali 378 nm (zatem według norm European Cosmetics Association może być traktowany jako filtr!).

9. Flebodium złociste
Flebodium złociste, jedna z popularniejszych paproci ozdobnych, naturalnie zasiedlająca Amerykę Północną i Południową, doczekała się szeregu prac pozytywnie dowodzących jej skuteczności jako źródła substancji ochronnych dla skóry wystawionej na promieniowanie UV. Jej ekstrakty zapobiegają uszkodzeniom DNA pochodnym ekspozycji na UV, wspierając również naturalne mechanizmy antyoksydacyjne organizmu (także poprzez inhibicję powstawania dimerów cyklobutaonu i pirymidyny). Co ciekawe, także zastosowanie doustne wpływało ochronnie na skórę – a, żeby zaznaczyć szerokie możliwości zastosowania wyciągów z tej niepozornej paproci, warto dodać, że prowadzony jest szereg badań nad wykorzystaniem substancji z niej uzyskanych w fototerapii schorzeń dermatologicznych.

10. Kurkuma
Kurkuma, z racji zawartości szeregu wyjątkowo wydajnych antyoksydantów (w tym zwłaszcza tzw. kurkuminoidów), silnie hamuje aktywację czynnika NF-kB w skórze, wywoływaną promieniowaniem UVB – preparaty z wyciągiem z kurkumy są obecne na rynku od wielu lat.

11. Żeń-szeń
Jeden z podstawowych „eliksirów” medycyny orientalnej, może znaleźć zastosowanie jako składnik preparatów uodparniających skórę na wpływ promieni słonecznych, wydatnie przyczyniając się do obniżania stężenia tlenku azotu i cyklooksygenazy 2 (COX-2).

12. Brokuły
Wracając na chwilę do roślin kulinarnych, także brokuły wydają się pozytywnie wpływać na zdrowie skóry – pod warunkiem zastosowania ich w preparatach nakładanych przed wystawieniem skóry na UV. Badania wskazują na właściwości stymulujące naturalne mechanizmy antyoksydacyjne skóry, chroniąc skórę przed powstawaniem rumienia oparzeniowego.

13. Glony i porosty
Glony i porosty są ciągle badanym źródłem substancji prozdrowotnych – i, jak się okazuje, również w nich znaleziono substancje fotoprotekcyjne. Poza działaniem antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym substancje te wykazują również zauważalne SPF (w badaniach porównywalne z SPF kremów NIVEA o niskich filtrach – tu rolę gra zawartość m.in. kwasu uśninowego).

Choć badaniom poddano również resweratrol, swojego czasu reklamowany jako „lek na wszystko”, w kontekście ochrony przed uszkodzeniami UV wyniki wskazują na jego umiarkowany wpływ przy stosowaniu w preparatach na skórę. Przyjmowanie doustne wydaje się jednak nie mieć wpływu fotoprotekcyjnego.
Wykorzystując natomiast nanotechnologię, badano możliwość stworzenia filtrów nowego typu – w nanonośnikach lipidowych umieszczano ekstrakt z otrąb ryżowych i olej z pestek malin. Dodanie ich do gotowego produktu podniosło wartość fotoprotekcyjną względem UVA o 91%, a względem UVB o 93%! Odkrycie to określane jest wręcz kamieniem milowym w produkcji nowych, bezpieczniejszych i naturalniejszych kosmetyków przeciwsłonecznych.

W badaniach Jarzyckiej i in.11 badano zdolności fotoochronne preparatów zawierających ekstrakty z kocanek piaskowych, bzu czarnego i głogu jednoszyjkowego. O ile monopreparaty dla poszczególnych roślin wykazywały SPF na poziomie 6–9,88, o tyle preparaty kombinowane nawet do 19,51! Przy tym próbki wykazywały wysoką fotostabilność – jako ta...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy